Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με συνδεσμολογια σκληρου


Evoliasmenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,εχω στο πισι μου ενα wd500 sata(που εχει partition και εχω μεσα τα windows και τελοςπαντων λειτουργει συνεχως αψογα) και εχω προσθεσει κανονικα με ταινεια κτλ ενα wd 300gb ide στην ακρη της ταινειας με jumper στο slave και δουλευουν ολα ρολοι....μολις ομως προσθεσω στην ιδια ταινεια και αλλον εναν σκληρο 150gb(ide) στην μεση της ταινειας που εχει εισοδο ανοιγωντας τον υπολογιστη δεν εμφανιζει κανεναν απο τους δυο(και ο δευτερος 150gb δηλαδη παλι slave τον εχω με το jumper)...κανω κατι λαθος???καποιος που μπορει να βοηθησει???ευχαριστω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις μαστερ στην μεση της ταινειας και slave τον μικροτερο στην ακρη???και ο σατα θα ξεκιναει κανονικα μετα???ο πρωταρχικος εννοω που εχει τα windows κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δύο IDE σκληροί αν είναι στο ίδιο καλώδιο, πρέπει μπει ο ενας master και ο αλλος slave. δεν εχει σημασία ποιος τι.

 

Ο SATA δεν θα εχει προβλημα. Αν τυχόν πάει να σου Boot-αρει από τον IDE και όχι από τον SATA, απλά όρισε  απο το BIOS, στο first boot device τον σκληρό (SATA) που θες. Αν δεν εχει επιλογή για ονομα σκληρού , θα εχει επιλογή για γενικά για SATA ή IDE κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...