Προς το περιεχόμενο

8pin μητρικής συμβατό με 8pin τροφοδοτικού;


kosegdit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να βρίσκομαι στην σωστή κατηγορία, γιατί θέλω να συζητήσω κάτι μαζί σας που με απασχολεί αρκετό καιρό, αλλά ποτέ δεν βρήκα τον χρόνο και την όρεξη να το παρουσιάσω σωστά.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Για το σύστημα της υπογραφής μου, αρχικά να σας πω ότι παλιότερα χρησιμοποιούσα ένα τροφοδοτικό της thermaltake, που έβγαζε μόνο ένα 4pin καλώδιο για την τροφοδοσία του επεξεργαστή. Το σύστημα δούλευε μια χαρά, ακόμα και σε συνθήκες χαλαρού overclocking.

 

Πέρυσι έκανα αναβάθμιση στο Corsair TX 650M, το οποίο βγάζει ένα 8pin για τον επεξεργαστή. Πιο συγκεκριμένα το αναφέρει ως: x1 EPS/ATX12V 4-PIN & 8-PIN COMPATIBLE.

 

Όταν πήγα να συνδέσω το συγκεκριμένο καλώδιο, είδα πως τα pins του 8pin που βγαίνουν από το τροφοδοτικό, κουμπώνουν στο 8pin της μητρικής, όμως δεν ταυτίζονται ακριβώς. Στο manual της μητρικής γράφει το εξής: 

 

(Link μητρικής)

 

Use of a power supply providing a 2x4 12V power connector is recommended by the CPU manufacturer when using an Intel Extreme Edition CPU (130W).

 

Επειδή δεν ήθελα να κάνω καμιά πατάτα, συνέδεσα μόνο τα 4 από τα 8 pins του τροφοδοτικού, πάνω στα αντίστοιχα της μητρικής που είναι απολύτως συμβατά. Όπως με το προηγούμενο τροφοδοτικό δλδ, και τα υπόλοιπα 4 pins του τροφοδοτικού, κρέμονται.

 

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν είναι σωστό αυτό που έχω κάνει, ή αν θα έπρεπε να συνδέσω ολόκληρο το 8pin, ακόμα και στα σημεία που δεν ταυτίζεται ακριβώς με τις υποδοχές της μητρικής. Σκοπεύω να κάνω overclocking στον 920 και γιαυτό θέλω να είμαι σίγουρος ότι τον τροφοδοτώ σωστά (παρόλο που το σύστημα δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα, με την υπάρχουσα συνδεσμολογία).

 

Ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο post. Από κάτω σας επισυνάπτω μια εικόνα που έφτιαξα, για να καταλάβετε ακριβώς τι λέω... (Αυτή τη στιγμή δλδ είναι συνδεδεμένα τα pins πάνω στις υποδοχές 3,4,7 και 8, όπου υπάρχει απόλυτη ταύτιση)

 

post-202862-0-89232400-1359029796_thumb.png

 

Σας ευχαριστώ από τώρα, και παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που ξέρουν πραγματικά τι λένε, γιατί με κάτι τέτοιο δεν θα ήθελα να κάνω πειράματα    :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα υπαρχει γιατι οταν σπας το 8πινο σε 2 4πινα, να μπορουν και τα 2 ανεξερτητως σχηματος να μπαινουν στον πανω 4πινο κονεκτορα που θα ειχε η μητρικη. αν το σχημα ηταν ολοιδιο οπως λες, το ενα θα εμπαινε κανονικα και το αλλο οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα υπαρχει γιατι οταν σπας το 8πινο σε 2 4πινα, να μπορουν και τα 2 ανεξερτητως σχηματος να μπαινουν στον πανω 4πινο κονεκτορα που θα ειχε η μητρικη. αν το σχημα ηταν ολοιδιο οπως λες, το ενα θα εμπαινε κανονικα και το αλλο οχι.

 

Δηλαδή το τροφοδοτικό βγάζει έτσι το 8pin του, ώστε να μπορώ άμα θέλω να συνδέσω τα 2x4pin του ακόμα και με την ανάποδη σειρά; Δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνει αυτό ένας κατασκευαστής, αλλά αν είναι όντως έτσι και το γνωρίζεις, τότε το δέχομαι.

 

Εκτός αν κατάλαβα λάθος αυτό που μου είπες. :)

 

Δηλαδή τελικά μου προτείνεις να το συνδέσω ολόκληρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως, σωστα το καταλαβες. Αν  η μητρικη εχει 8πινο, συνδεεις 8πινο. Το κανουν ετσι για ευκολια, να μην εχεις θεμα να βαλεις οποιοδηποτε απο τα 4πινα θες, γιατι κ τα 2 βγαζουν τις ιδιες συνδεσεις ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα... Ισχύει ότι δίνουν το ίδιο ρεύμα τα δύο 4pins αλλά δεν κουμπώνουν και τα δύο σε οποιαδήποτε σημείο στην EPS στην ΜΒ.

 

Αν κατάλαβα καλά (αλλά έτσι είναι το είδα και σε άλλα Corsair) έχεις ένα 4-pin που έχει 4Ds και ένα που έχει 2Ds και 2 τετράγωνα. Ορθά?

 

Οι περισσότεροι κατασκευαστές τα κάνουν έτσι που να κουμπώνει αναγκαστικά το καθένα στην θέση του. Η Corsair (και δεν ξέρω ποια άλλη) κάνει το 2ο να κουμπώνει και στης δύο θέσεις (έχοντας το δώσει σχήμα με 4 Ds), ΑΛΛΑ το πρώτο κουμπώνει μόνο στην πρώτη. Με άλλα λόγια αν έχεις μητρική με 4-pin EPS, κουμπώνεις όποιο θες από τα δύο. Αν έχεις με 8-pin κουμπώνεις αναγκαστικά το ένα στην κάτω τετράδα και το δεύτερο(αυτό με τα 4-Ds) από πάνω του

 

Ερώτηση λοιπόν. Ποιο από τα δύο έχεις κουμπώσει προς το παρόν?

 

Το σωστό είναι να κουμπώσεις αυτό με τα δύο τετράγωνα στην πρώτη θέση (αναγκαστικά σε μία θα μπει, και το δεύτερο με τα τέσσερα D από πάνω του. Αλλά από την στιγμή που υπάρχει και το κλιπ, και τα δύο 4-pins ενώνονται μεταξύ τους πριν τα κουμπώσεις, απορώ γιατί παιδεύεσαι...

 

Υ.Γ.

Περιττό να πω πως το μόνο επικίνδυνο είναι να κουμπώσεις ένα 8-pin EPS σε PCIE VGA, και τούμπαλιν. Εκεί κλάφτα Χαράλαμπε (αν και έχουν προνοήσει και ΔΕΝ κουμπώνει εκτός αν το βαράς με σφυρί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Αλλά από την στιγμή που υπάρχει και το κλιπ, και τα δύο 4-pins ενώνονται μεταξύ τους πριν τα κουμπώσεις, απορώ γιατί παιδεύεσαι...

what he said :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση λοιπόν. Ποιο από τα δύο έχεις κουμπώσει προς το παρόν?

 

Αν δεις στην εικόνα 3, τα 4 πάνω pins του τροφοδοτικού μου κουμπώνουν ακριβώς στα 4 πάνω της μητρικής. Αυτά έχω κουμπώσει λοιπόν για την ώρα, αφήνοντας τα υπόλοιπα να "κρέμονται", γιατί όπως δείχνω και στην εικόνα 4, δεν ταυτίζονται ακριβώς.

what he said :P

 

Παιδεύομαι γιατί σκέφτομαι ότι για να μην ταυτίζονται ακριβώς, τότε ίσως να μην είναι κάτι συμβατό. Από την άλλη θα μου πεις, αν ο κατασκευαστής ήθελε να σε αποτρέψει από το να συνδέσεις κάτι που δεν πρέπει, πολύ απλά θα το έκανε να μην μπαίνει καν.

 

Άρα καταλήγουμε στο ότι το συνδέω πάλι σε 8pin και το κουμπώνω όλο μαζί κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YES :)

(και στα δύο που είπες στο τέλος)

 

EDIT

Και γιατί μια εικόνα χίλιες λέξεις κυριολεκτικα!

8_pin_EATX12_V_motherboard_power_connect

 

Η Corsair έκανε το δεύτερο 4-pin EPS με 4Ds αντί με ανάστροφα 2+2 σε σχέση με το πρώτο (λόγω συμβατότητας με κάποια industrial mobos) . Έτσι ενώ το πρώτο και να προσπαθήσεις δεν μπορείς να το κουμπώσεις όπου θες (τα τετράγωνα θα έρθουν σε αντιπαράθεση με τα Ds στην πάνω θέση), το δεύτερο μπορείς να το κουμπώσεις και στις δύο θέσεις (το D κουμπώνει στο τετράγωνο, το ανάποδο δεν γίνεται).

 

Είπαμε όμως όταν έχεις να κουμπώσεις και τα 2, το πρώτο παίρνει αναγκαστικά την θέση του και στην συνέχεια κουμπώνεις και το άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας :)

 

Με το καλό της άφιξης της 660Ti, θα ξανανοίξω το κουτί και θα το αλλάξω!



YES :)

(και στα δύο που είπες στο τέλος)

 

EDIT

Και γιατί μια εικόνα χίλιες λέξεις κυριολεκτικα!

8_pin_EATX12_V_motherboard_power_connect

 

Η Corsair έκανε το δεύτερο 4-pin EPS με 4Ds αντί με ανάστροφα 2+2 σε σχέση με το πρώτο . Έτσι ενώ το πρώτο και να θες δεν μπορείς να το κουμπώσεις όπου θες (τα τετράγωνα θα έρθουν σε αντιπαράθεση με τα Ds στην πάνω θέση), το δεύτερο μπορείς να το κουμπώσεις και στις δύο θέσεις (το D κουμπώνει στο τετράγωνο, το ανάποδο δεν γίνεται).

 

Είπαμε όμως όταν έχεις να κουμπώσεις και τα 2, το πρώτο παίρνει αναγκαστικά την θέση του και στην συνέχεια κουμπώνεις και το άλλο

 

Κοίτα να δεις που κωλοχαιρόμουν κιόλας για την εικόνα που έφτιαξα στην ζωγραφική, για να παρουσιάσω εύκολα το θέμα μου, και δεν μπορούσα να βρω αυτές τις εικόνες  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα δηλαδή αν κατάλαβα καλά γιατί έχω και εγώ τώρα αυτό το πρόβλημα (η μητρική μού έχει 8πιν και το τροφοδοτικό βγάζει 4 πιν)συνδέω τα 4πιν του τροφοδοτικό στα 4 πρώτα πιν τής μιτρικης και δουλεύει η θα τα κάψω όλα 😜🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, #piter# είπε

Καλησπέρα δηλαδή αν κατάλαβα καλά γιατί έχω και εγώ τώρα αυτό το πρόβλημα (η μητρική μού έχει 8πιν και το τροφοδοτικό βγάζει 4 πιν)συνδέω τα 4πιν του τροφοδοτικό στα 4 πρώτα πιν τής μιτρικης και δουλεύει η θα τα κάψω όλα 😜🤪

Λοιπόν για να τα πάρουμε σωστά.

Ποίο PSU και ποια mobo έχεις?

Βγάλε καμία φώτο για να είμαστε πιο ακριβείς και να αποφύγουμε τα μπερδέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική είναι αυτή MSI B450M Pro-VDH Max Motherboard Micro ATX με AMD AM4 Socket το τροφοδοτικό είναι παλιό και έχει μόνο ένα καλώδιο με 4 πιν έξοδο το έχω στο σπίτι αύριο θα το βγάλω να το ανεβάσω 

Screenshot_20240207-211450_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, #piter# είπε

Η μητρική είναι αυτή MSI B450M Pro-VDH Max Motherboard Micro ATX με AMD AM4 Socket το τροφοδοτικό είναι παλιό και έχει μόνο ένα καλώδιο με 4 πιν έξοδο το έχω στο σπίτι αύριο θα το βγάλω να το ανεβάσω 

 

Να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους ενα ενα:

image.png.0794229d5f1b4e1931e6d714096971de.png

 

Το [ Α ] (24πινο) δίνει παροχή στα υποσυστήματα της motherboard

To [ B ] (8πινο) δίνει ρεύμα στον επεξεργαστη (CPU)

 

image.png.704afbb946efcfa07d2bce2e8e889957.png

 

B450M PRO-VDH MAX | Motherboard | MSI Global

 

- Τι θα γίνει εαν κουμπώσεις μόνο ενα 4πινο στην θεση [ Β ]?

Απλά ο επεξεργαστής δεν θα παίρνει αρκετό ρεύμα (Amperes).

- Τι σημαινει αυτο?

Οτι μπορει να δουλεύει απο κανονικά εως καθόλου

Εαν κουμπωσεις τους πιο αδύναμους της σειρας (35w) ίσως και να δουλέψουν μιας και δεν θελουν πολλα Amperes

Εαν κουμπωσεις κάποιον 45w, 65w μπορεί να υπολειτουργήσει ή να μην λειτουργήσει και καθόλου.

Οι υπολοιποι θεωρω δεδομενο οτι δεν προκειται να παιζουν

B450M PRO-VDH MAX | Motherboard | CPU support

 

Δεν προκειται να καψεις τιποτε. Το αντιθετο δεν θα δωσεις αρκετο ρευμα στην CPU

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

Να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους ενα ενα:

image.png.0794229d5f1b4e1931e6d714096971de.png

 

Το [ Α ] (24πινο) δίνει παροχή στα υποσυστήματα της motherboard

To [ B ] (8πινο) δίνει ρεύμα στον επεξεργαστη (CPU)

 

image.png.704afbb946efcfa07d2bce2e8e889957.png

 

B450M PRO-VDH MAX | Motherboard | MSI Global

 

- Τι θα γίνει εαν κουμπώσεις μόνο ενα 4πινο στην θεση [ Β ]?

Απλά ο επεξεργαστής δεν θα παίρνει αρκετό ρεύμα (Amperes).

- Τι σημαινει αυτο?

Οτι μπορει να δουλεύει απο κανονικά εως καθόλου

Εαν κουμπωσεις τους πιο αδύναμους της σειρας (35w, 45w) ίσως και να δουλέψουν μιας και δεν θελουν πολλα Amperes

Εαν κουμπωσεις κάποιον 45w, 65w μπορεί να υπολειτουργήσει ή να μην λειτουργήσει και καθόλου.

Οι υπολοιποι θεωρω δεδομενο οτι δεν προκειται να παιζουν

B450M PRO-VDH MAX | Motherboard | CPU support

 

Δεν προκειται να καψεις τιποτε. Το αντιθετο δεν θα δωσεις αρκετο ρευμα στην CPU

Οπότε το καλύτερο είναι να βρω ένα τροφοδοτικό με 8 pin . 

Το θέμα μου είναι ότι το κουτί είναι μικρό πολύ και πλακέ και δεν χωράει και δεν υπάρχουν και επιλογές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, #piter# said:

Οπότε το καλύτερο είναι να βρω ένα τροφοδοτικό με 8 pin . 

Το θέμα μου είναι ότι το κουτί είναι μικρό πολύ και πλακέ και δεν χωράει και δεν υπάρχουν και επιλογές 

https://www.e-shop.gr/savio-ak-18-2xmolex-power-cable-4-pin-m-8-pin-eps-p-PER.586022?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA8YyuBhBSEiwA5R3-EwGecuouQK5L7fJ_UL928em3ovBmag6Yaki-sH6rXVDDO7C0a6KMbxoCxeEQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...