Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω βλέπω οτι η κατάσταση δεν πάει καλα και ίσως δεν ειναι και αντιμετωπίσιμη, γιατί αν απο το αυγουστο και μετα κάνουν δυο μήνες, όποιος αγοράσει τον Οκτώβρη θα περιμένει τρεις μήνες, τον Δεκέμβρη τέσσερις και παει λέγοντας, ασε που στο αεροδρόμιο θα έχουν συσσωρευτεί χιλιάδες δέματα που στο τέλος δεν θα είναι διαχειρίσιμα.

Ακριβώς αυτο

 

Η καθυστεριση αυξάνει εκθετικα με τον καιρο

 

Δηλαδή τι; από παραγγελία Ιανουαρίου. Θα παραλάβουμε σε 5 μήνες ;

 

Έχει πάει στο αμήν πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα..έχω ξανά ρωτήσει πριν ένα μήνα..

Είχα κάνει στις 24 Αυγούστου μια αγορά από gearbest και από τις 4 Σεπτεμβρίου είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο.

Η αξία της παραγγελίας είναι 10 ευρώ.

Μπορώ να κάνω κάτι ;;

 

Monday, September 4, 2017 2:46 PM Arrived at ATHENS airport
Sunday, September 3, 2017 1:04 PM Dispatch out from transit airport
Friday, September 1, 2017 6:24 PM Transit out from HKG
Tuesday, August 29, 2017 3:23 PM Dispatch to Greece
Monday, August 28, 2017 3:14 PM Posting over the counter
Sunday, August 27, 2017 6:28 PM Pre-Check to Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πότε θα προχωρήσει..

Σχεδόν 3 μήνες είναι στο αεροδρόμιο.

και τα δικά μου δέματα τόσο κοντεύουν

 

Υπάρχει τρελη καθυστέρηση. Δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω, αυτές οι τερράστιες καθυστερήσεις για τις οποίες συζητάτε αφορούν δέματα που έρχονται εκτός ΕΕ ή και από χώρες της ΕΕ? Έχω αγοράσει ένα δώρο από το amazon de και ενώ το tracking δείχνει ότι έφυγε από Γερμανία στις 16/11 ακόμα δεν φαίνεται να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Το estimated delivery time ήταν 18 με 23/11 αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να προλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω, αυτές οι τερράστιες καθυστερήσεις για τις οποίες συζητάτε αφορούν δέματα που έρχονται εκτός ΕΕ ή και από χώρες της ΕΕ? Έχω αγοράσει ένα δώρο από το amazon de και ενώ το tracking δείχνει ότι έφυγε από Γερμανία στις 16/11 ακόμα δεν φαίνεται να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Το estimated delivery time ήταν 18 με 23/11 αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να προλαβαίνω...

 

Σαν να βιάζεσαι λίγο. Ούτε μια βδομάδα δεν πέρασε. Αν έχει αποσταλεί με DHL Post Paket (Γερμανικά ταχυδρομεία), να περιμένεις 2 βδομαδούλες το ελάχιστο. Είναι η χειρότερη υπηρεσία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να βιάζεσαι λίγο. Ούτε μια βδομάδα δεν πέρασε. Αν έχει αποσταλεί με DHL Post Paket (Γερμανικά ταχυδρομεία), να περιμένεις 2 βδομαδούλες το ελάχιστο. Είναι η χειρότερη υπηρεσία...

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ έχω καλομάθει με το amazon prime και δεν ήξερα τι παίζει με τους χρόνους αποστολής στην Ελλάδα. Ήλπιζα τουλάχιστον ότι θα ισχύει το estimated date of delivery αλλά δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα δικά μου δέματα τόσο κοντεύουν

 

Υπάρχει τρελη καθυστέρηση. Δυστυχως

Κατάλαβα..έχω και μια παραγγελία απο ebay την άλλη βδομάδα θα είναι Ελλάδα, λες να κολλήσει και αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα..έχω και μια παραγγελία απο ebay την άλλη βδομάδα θα είναι Ελλάδα, λες να κολλήσει και αυτό;;

To δικό σου αποκλείεται να κολλήσει, μολις έρθει, θα που εκει στο αεροδρόμιο: αυτο περάστε το γρήγορα είναι του pavloa  :-) 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To δικό σου αποκλείεται να κολλήσει, μολις έρθει, θα που εκει στο αεροδρόμιο: αυτο περάστε το γρήγορα είναι του pavloa  :-)

 

 

Ποτέ δεν ξέρεις.. :P :P :P :P 

Τι να πω ότι να ναι είναι εκει πέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω, αυτές οι τερράστιες καθυστερήσεις για τις οποίες συζητάτε αφορούν δέματα που έρχονται εκτός ΕΕ ή και από χώρες της ΕΕ? Έχω αγοράσει ένα δώρο από το amazon de και ενώ το tracking δείχνει ότι έφυγε από Γερμανία στις 16/11 ακόμα δεν φαίνεται να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Το estimated delivery time ήταν 18 με 23/11 αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να προλαβαίνω...

Εστειλα πολυ προσφατα κατι συστημενο στην ΕΕ και εφτασε/παρελαβε ο γνωστος μου σε 8 ημερολογιακες ημερες.

Eγω βλέπω οτι η κατάσταση δεν πάει καλα και ίσως δεν ειναι και αντιμετωπίσιμη, γιατί αν απο το αυγουστο και μετα κάνουν δυο μήνες, όποιος αγοράσει τον Οκτώβρη θα περιμένει τρεις μήνες, τον Δεκέμβρη τέσσερις και παει λέγοντας, ασε που στο αεροδρόμιο θα έχουν συσσωρευτεί χιλιάδες δέματα που στο τέλος δεν θα είναι διαχειρίσιμα.

H κοινη λογικη λεει οτι αφου δεν εχουν το προσωπικο να εξυπηρετησουν την ελληνικη κοινωνια τοτε για να γινει η κατασταση διαχειρισιμη πρεπει να ανοιξουν τους κρουνους (οπως οταν ανοιγουν τα διοδια και περναει τεραστιος ογκος αυτοκινητων)...να αφησουν ενα τεραστιο ογκο να περασει τελωνειακως ελευθερο..τετοια ποσοτητα ωστε η κατασταση να επιστρεψει σε διαχειρισιμα ορια/πλαισια και φυσικα να κανουν τις απαραιτητες προσληψεις προσωπικου ΑΜΕΣΑ για να μην ξανασυμβει τετοια κατασταση στο μελλον..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/theseis-ergasias/183396/asep-prokiryksi-1g-2017-gia-548-monimes-proslipseis-eforiakon-kai-teloneiakon

 

αντε να δουμε μπας και από την νεα χρονια μπουν και αλλοι και προχωράνε πιο γρηγορα οι παραγγελιες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την υπομονή να διαβάσω την προκήρυξη για να δω, από τις 548 συνολικά θέσεις τελωνειακών, τις ειδικότητες που προβλέπονται να προσληφθούν και σε ποιες περιοχές της χώρας.

 

Τα αποτελέσματα είναι:

 

1. 45 θέσεις τελωνειακών, με πτυχίο Νομικής, σε 29 νομούς, από τις οποίες, 3 στον Πειραιά, 3 στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών, 2 στη Θεσ/νικη, 2 στη Δυτική Αττική, 1 στο Βόρειο Τομέα Αθηνών και 2 στην Ανατ. Αττική.

 

2. 85 θέσεις τελωνειακών, με Διοικητικά-Οικονομικά πτυχία,  σε 34 νομούς από τις οποίες, 2 στην Ανατ. Αττική, 4 στη Δυτική Αττική, 5 στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών, 7 στον Πειραιά, δηλαδή ΚΑΝΕΝΑΣ στην Ανατ. Αττική και

 

3. 11 θέσεις τελωνειακών, με πτυχίο Στατιστικής, σε 4 νομούς, από τις οποίες 6 στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών.

 

Συμπερασματικά, μόνο 2 θέσεις προβλέπονται από την 1η κατηγορία για την Ανατ. Αττική, αν υποθέσουμε αυτές προορίζονται για το αεροδρόμιο. Πρέπει να έχουμε υπόψη, ακόμη ότι, τελωνειακές υπηρεσίες δεν υπάρχουν μόνο σε αεροδρόμια, λιμάνια και, γενικά, πύλες εισόδου στη χώρα αλλά και σε σημεία εκτελωνισμού αυτ/των, όπως πχ το Τελωνείο Αθηνών στην Εθνική οδό, στη Μεταμόρφωση, και άλλων εμπορευμάτων σε πολλές πόλεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παραγγειλει κατι bluetooth earbuds απο zapals 6 ευρω. Στο site της Singapore Post Regular μου βγαζει οτι εχουν φτασει Ελλαδα απο τις 13/11. Στο site των ΕΛΤΑ μου γραφει οτι δεν ειναι εγκυρο το tracking number....Ν'ανησυχω;

 

Βεβαια των ΕΛΤΑ λεει οτι το tracking number πρεπει να ξεκιναει με δυο λατινικους χαρακτηρες ενω το δικο μου εχει ενα και το δευτερο ειναι αριθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...