Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ασφαλή διαγραφή αρχείων;


lexmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Όπως λέει και ο τίτλος, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό δοκιμασμένο πρόγραμμα για ασφαλή διαγραφή μεμονωμένων αρχείων; 

 

Δεν με νοιάζει αν είναι free ή επί πληρωμή, θα μπει σε μαγαζί.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το revo uninstaller pro είναι πολύ καλό. 

 

Edit. Το revo είναι για προγράμματα, αλλά δεν θυμάμαι αν έχει shredder. Αλλά υπάρχει και το "file shredder". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ccleaner εχει νομιζω επιλογη για shred (ετσι λεγεται η λειτουργια που διαγραφει αρχεια χωρις να υπαρχει δυνατοτητα ανακτησης).

 

Το ccleaner έχει επιλογή μόνο για καθαρισμό κενού χώρου. Κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει. Αναφέρομαι για μεμονωμένα αρχεία και φακέλους (π.χ. έχω έναν φάκελο στον C:\Users\Username\Desktop και θέλω να διαγράψω αυτόν γρήγορα και χωρίς δυνατότητα ανάκτησης). 

 

Και το revo uninstaller pro είναι πολύ καλό. 

 

Έχει κάτι σαν αυτό που περιγράφω από πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω εγκατεστημένο, μόλις τσέκαρα ότι έχει (το revo). Τη λειτουργεία την ονομάζει ''Unrecoverable Delete". 

 

Thnx, το είδα κι εγώ (κατέβασα το trial). Πόσα passes κάνει, ξέρεις; Επειδή δεν είδα κάτι σχετικό να αναφέρεται στο site τους. 

 

To privazer είναι πολύ καλό πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά. Έχει στο μενού επιλογή Delete without a trace και για αρχεία μεμονωμένα ή και φακέλους.

 

Το δοκίμασα μόλις τώρα, αλλά, ρε thomas, δεν ξέρω... Πολύ bloated το βλέπω, φτωχή ελληνική μετάφραση (λες και την έχουν κάνει με κάποιο τελευταίας ποιότητας μεταφραστικό!) και πολύ μπερδεμένο interface. 

 

Anw, δοκιμάσατε την αποτελεσματικότητα κανενός από αυτά τα 2; 

 

Επίσης βρήκα το Source.png Πηγή: http://www.lavasoft.com/products/lavasoft_file_shredder.php">lavasoft file shredder και το Source.png Πηγή: http://eraser.heidi.ie/">Eraser, αλλά θα τα δοκιμάσω το απόγευμα σε έναν εξωτερικό μικρό που έχω. Τα ξέρεις κανείς σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσα passes κάνει δεν το γνωρίζω. Το eraser το χρησιμοποιούσε γνωστός για κάποιο διάστημα και ήταν ευχαριστημένος. Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να εκφέρω άποψη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μεταξυ αλλων το PGP εχει τετοια λειτουργια ("shred files") για αρχεια/φακελους. Και λεω μεταξυ αλλων, καθως δεν ειναι αυτη η πρωτευων λειτουργια του και δεν το συνιστω εαν ειναι να χρησιμοποιηθει μονο γι αυτο. Εαν γινεται χρηση signs/encryption σε emails, κρυπτογραφηση αρχειων,κλπ,κλπ,κλπ, εχεις μ ενα σμπαρο πολλα τρυγονια.

Σχετικα με τα passes

 

 

post-49874-0-66553600-1359625261_thumb.jpg

 

Τελος, εαν μιλαμε για pc με ssd και ενα pass σου ειναι αρκετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Public key cryptography για τα emails σου (sign,encrypt,sign+encrypt), full disk encryption, διαγραφη αρχειων/φακελων, δημιουργια μεμονωμενων κρυπτογραφημενων zip,exe,you name it, containers αλα truecrypt,ενα Aol Instant Messaging proxy που δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, κλπ, κλπ. Προφανως δεν ειναι δωρεαν.

Ps. MHN το χρησιμοποιησετε σε mac. Ποτέ.Των ποτών. GnuPG για αυτη την περιπτωση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα μόλις τώρα, αλλά, ρε thomas, δεν ξέρω... Πολύ bloated το βλέπω, φτωχή ελληνική μετάφραση (λες και την έχουν κάνει με κάποιο τελευταίας ποιότητας μεταφραστικό!) και πολύ μπερδεμένο interface. 

 

Για αυτό το λόγο πάντα επιλέγω αγγλικά και ποτέ ελληνικά :P Είναι λίγο περίεργο το interface είναι η αλήθεια αλλά την δουλειά του τη κάνει μια χαρά. Στα advanced options έχει όλες τις γνωστές μεθόδους διαγραφής, άμα επιλέξεις την Gutman με τα 35 passes δεν νομίζω να μπορεί να γίνει ανάκτηση.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάποιο πρόγραμμα που να προτείνεις το οποίο να έχει αυτή την τεχνολογία; (τα είδα τα opensource, αλλά θέλω να δω μερικά commercial).

 

Edit:

 

Ξέχασα να πω: Βάλε κάτι τέτοιο σε ελληνική επιχείρηση και είναι ικανοί να τα κάνουν όλα μαντάρα - αυτό το κρατάω για μένα :P 

 

Και συνεχίζω και την έρευνά μου για ένα καλό file shredder :P :D



 

Για αυτό το λόγο πάντα επιλέγω αγγλικά και ποτέ ελληνικά :P Είναι λίγο περίεργο το interface είναι η αλήθεια αλλά την δουλειά του τη κάνει μια χαρά. Στα advanced options έχει όλες τις γνωστές μεθόδους διαγραφής, άμα επιλέξεις την Gutman με τα 35 passes δεν νομίζω να μπορεί να γίνει ανάκτηση.

 

 

Τώρα το είδα το μνμ, sorry. 

 

 

Βασικά εκεί είμαι λίγο... παράξενος να το πω... προκατειλημμένος να το πω... καλύτερα παράξενος: Αν δω ένα κακογραμμένο πρόγραμμα, ακόμα και αν είναι απλά η μετάφρασή του, δεν μπαίνω καν στον κόπο να το χρησιμοποιήσω. Αν είναι να κάνεις κάτι ή το κάνεις σωστά ή δεν το κάνεις καθόλου. 

 

Οπότε, αν δεν είχαν κάνει καν τη μετάφραση στα ελληνικά, ίσως και να το έβλεπα με άλλο μάτι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν, παρέμεινα με Eraser, μιας και έχει έναν πολύ καλό scheduler αφήνοντάς με να προγραμματίσω τις εργασίες του, και επίσης, κάτι που το βρήκα πολύ καλό, μου δίνει τη δυνατότητα να αντικαταστήσω τα διαγραμμένα αρχεία (μετά τη διαγραφή τους) με άλλα αρχεία που του λέω εγώ, έτσι ώστε να φαίνεται ότι ποτέ δεν σβήστηκαν κάποια αρχεία εξαρχής (plausible deniability).

 

Δοκίμασα το lavasoft και δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα, όπως επίσης και το Source.png Πηγή: http://www.fileshredder.org/">File Shredder. Αυτό το τελευταίο μετά την διαγραφή αφήνει πίσω του μερικά αρχεία με το αρχικό όνομα του διαγραμμένου αρχείου και με κατάληξη «.ΖΖΖ» (ο ύπνος θα το πήρε :P). Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου και για αυτό το έβγαλα, αν και ήταν αρκετά καλό και αρκετά πιο γρήγορο από το Eraser. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επιτρέψτε μου να προσθέσω και εγώ στην παραπάνω λίστα, το πρόγραμμα East-tec Eraser ( www.east-tec.com ).
Αρκετά επαγγελματικό με φοβερή μεθοδολογία σε πολλά σημεία.

Πέρα απο τους γνωστούς αλγόριθμους καταστροφής επι των μεμονωμένων αρχείων ή του Free Space , στο τέλος καθαρίζει και το NTFS $Logfile !

Είναι όπως λέμε "Recommended" !

Gio, να σε ρωτήσω λίγο. Γενικά με την καταστροφή αρχείων πάνω σε SSD δίσκους, πιστεύεις ότι καταστρέφονται 100% ;

MindControl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...