Προς το περιεχόμενο

Κωδικοποίηση χαρακτήρων


thappp.tp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον  εχω linux και Προσπαθω να κανω ενα προγραμμα στην JAVA. Αυτα που θα διαβαζει ομως το προγραμμα δεν θα τα εισαγω απο το πληκρτολογιο, αλλα απο ενα .txt  .Το προβλημα ειναι οτι αυτα που ειναι μεσα στο .txt ειναι ελληνικα και καποια απο αυτα θελω να τα εκτυπωνω στην συνεχεια. Οταν εκτυπονονται ομως (στo cmd)  τα ελληνικα μου, εμφανιζονται κατι περιεργα συμβολα. τι μπορω να κανω για να εκτυπωνονται κανονικα οι ελληνικοι χαρακτηρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι περισσότερες διανομές του Linux έχουν υιοθετήσει το "UTF-8" ως το default text-encoding. Η Java από την άλλη μεριά χρησιμοποιεί εσωτερικά UTF16 (νομίζω BigEndian).

 

Όπως και να 'χει, επειδή οι τελείως σκουριασμένες ή/και ελλιπείς γνώσεις μου σε Java δεν επαρκούν για να σου δώσω κώδικα, νομίζω πως θα σε βοηθήσουν τα παρακάτω links:

 

1. http://stackoverflow.com/questions/979932/read-unicode-text-files-with-java

2. http://stackoverflow.com/questions/7259874/reading-unicode-txt-files

 

ΥΓ. Όταν λες "cmd" εννοείς "terminal"? Ρωτάω επειδή "cmd" είναι ορολογία που χρησιμοποιείται συνήθως για το Windows command-prompt, το οποίο έχει θέματα με την απεικόνιση Unicode χαρακτήρων. Ενώ τα "terminal" των Linux χρησιμοποιούν νομίζω από μαμά fonts με υποστήριξη UTF8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πιο πιθανό είναι το αρχείο να [είναι φτιαγμένο σε Windows και άρα να] μην είναι σε Unicode. Στο Linux ο κύκλος φτιάχνω αρχείο - διαβάζω με Java - τυπώνω στην κονσόλα δουλεύει σωστά, τουλάχιστον σε γραφικό περιβάλλον που πλέον παντού χρησιμοποιείται utf8.

 

Αν σε μια γραμμή εντολής γράψεις

 

file 1.txt

όπου βέβαια "1.txt" είναι το αρχείο που σε ενδιαφέρει, μάλλον θα σου πει και την κωδικοποίησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...