Προς το περιεχόμενο
gdal73

Το PC σβήνει τελειώς όταν παίζω παιχνίδια...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To τροφοδοτικό σου είναι ποιοτικότατο ! Τελευταία τιμή θυμάμαι 135€ !

Ψάξε αλλού το πρόβλημα δεν είναι θέμα φορτίων !

1328460723_311151765_3--ZALMAN-ZM-600HP-

Το είναι ποιοτικό δεν συμένει ότι δεν είναι αυτό ο ύποπτος όταν μάλιστα κάνει επανεκκινήσεις το pc.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είναι ποιοτικό δεν συμένει ότι δεν είναι αυτό ο ύποπτος όταν μάλιστα κάνει επανεκκινήσεις το pc.

Σωστόςςςς!!!

Μπορεί να έχει φουσκωμένους πυκνωτές!!

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Όπως ειπαν και τα παιδιά δοκίμασε να βρεις ενα τροφοδοτικό μηπως εχει κάποιο πρόβλημα γιιατι απο θέμα watt ειναι μια χαρά εχω δει και καλύτερα συστήματα με μικρότερο τροφοδοτικό (500) και δεν ειχαν θέμα.

Βασικά δοκίμασε μια να βγάλει και ολους τους δίσκους απο επάνω εκτος απο αυτον που εχει το λειτουργικό και κάποιο παιχνίδι και δοκίμασε να το τρέξεις παλι.

Ο υπολογιστής σβήνει τελείως η απλα κάνει επανεκκίνηση ?

Το δοκίμασα με ένα μόνο δίσκο πάλι τα ίδια.... Ο Υπολογιστής σβήνει για 1-2 sec και έπειτα ξεκινά πάλι...

Καταλαβα,ευχαριστω!!Δοκιμασε τροφοδοτικο και βλεπουμε.Εχω και μια υποψια και για την καρτα γραφικων παντως

Κάρτα γραφικών είχα παρόμοια σε κατανάλωση (7850), τη δοκίμασα, κάνει το ίδιο οπότε κάρτα γραφικών μάλλον το αποκλέιω...

Το τροφοδοτικό όντως είναι ποιτικό και προ την αναβάθμισης το σύστημα είχε μεγαλύτερη κατανάλωση (ίδιοι δίσκοι, CPU Quad Core, GPU ATI 4870), βέβαια κλείνει το 4ο χρόνο του, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, πάντως δεν είχα κανένα θέμα μέχρι τώρα....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κάνε αυτά για αρχή

http://www.insomnia.gr/topic/474926-το-pc-σβήνει-τελειώς-όταν-παίζω-παιχνίδια/?p=52150024

Υ.Γ.Έλεγξε τη μητρική για τυχόν φουσκωμένους πυκνωτές...

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

κανε και κανενα  clear cmos καλου κακου ποτε δεν ξερεις

Το επόμενο που θα δοκιμάσω....

Κάνε αυτά για αρχή

http://www.insomnia.gr/topic/474926-το-pc-σβήνει-τελειώς-όταν-παίζω-παιχνίδια/?p=52150024

Υ.Γ.Έλεγξε τη μητρική για τυχόν φουσκωμένους πυκνωτές...

Να τεστάρω με το Future Mark την GPU;

Στο OCCT τι βλέπω;

Θα τσεκάρω και την μητρική αν και με την πρώτη ματιά δεν βλέπω κάτι, δεν την έχω ούτε 2 μήνες....και δεν την ζόρισα και με τίποτα....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θα το κατεβάσεις θα επιλέξεις την ανάλυση της οθόνης σου και να βάλεις τικ στο fullscreen

Στα settings βάλε σε όλα τικ εκτός από το dynamic camera και τρέξτο...

Όταν σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία τραβα φωτο ή πες μας τη θερμοκρασία...

Επίσης με το occt θα πας στην καρτέλα που λέει power supply (για να τα στρεσαρει ολα μαζι) και θα το βάλεις για ένα 20λεπτο...βάλε τικ στα κουτάκια και την ανάλυση της οθόνης σου...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θα το κατεβάσεις θα επιλέξεις την ανάλυση της οθόνης σου και να βάλεις τικ στο fullscreen

Στα settings βάλε σε όλα τικ εκτός από το dynamic camera και τρέξτο...

Όταν σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία τραβα φωτο ή πες μας τη θερμοκρασία...

Επίσης με το occt θα πας στην καρτέλα που λέει power supply (για να τα στρεσαρει ολα μαζι) και θα το βάλεις για ένα 20λεπτο...βάλε τικ στα κουτάκια και την ανάλυση της οθόνης σου...

Κανένα από τα δύο δεν ολοκληρώνεται, η μέγιστη θερμοκρασία της GPU ήταν πριν σβήσει ο υπολογιστής ήταν 72 βαθμοί και της CPU 62 βαθμοί....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δοκίμασε νέο τροφοδοτικό και βλέπουμε...είναι ο κύριος ύποπτος...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ΟΚ, θα προσπαθήσω να βρω ένα αύριο ή την Τρίτη....

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για να μην έχουμε προβλήματα...οταν ειπα ''νεο τροφοδοτικο'' εννούσα να βρεις ενα άλλο απο φιλο ή γνωστο ώστε να δοκιμάσεις...

Κανεις δεν θα σου πει 100% φταιει το τροφοδοτικο σου, παρε ενα αλλο καινουριο...δοκιμες χρειαζονται για να βρουμε το πρόβλημα...

Πρώτα δηλαδή πρέπει να βρουμε τον υποπτο και μετα αγοραζουμε κατι...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για να μην έχουμε προβλήματα...οταν ειπα ''νεο τροφοδοτικο'' εννούσα να βρεις ενα άλλο απο φιλο ή γνωστο ώστε να δοκιμάσεις...

Κανεις δεν θα σου πει 100% φταιει το τροφοδοτικο σου, παρε ενα αλλο καινουριο...δοκιμες χρειαζονται για να βρουμε το πρόβλημα...

Πρώτα δηλαδή πρέπει να βρουμε τον υποπτο και μετα αγοραζουμε κατι...

ΟΚ, δεν είχα άλλωστε σκοπό να ξοδέψω 60-70€ και να μην είμαι σίγουρος ότι φταίει το τροφοδοτικό.... Έχω σκοπό να πάρω από ένα φίλο.

Εγώ πάντως δεν αποκλείω και την μητρική (μακάρι να είναι αυτή αφού είναι εντός εγγύησης) αλλά με άλλο τροφοδοτικό θα σιγουρευτώ....

Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ΟΚ, δεν είχα άλλωστε σκοπό να ξοδέψω 60-70€ και να μην είμαι σίγουρος ότι φταίει το τροφοδοτικό.... Έχω σκοπό να πάρω από ένα φίλο.
Εγώ πάντως δεν αποκλείω και την μητρική (μακάρι να είναι αυτή αφού είναι εντός εγγύησης) αλλά με άλλο τροφοδοτικό θα σιγουρευτώ....

Ευχαριστώ...

Ok απλά επειδή το έγγραψα λίγο άθλια το μηνυμα (νεο τροφοδοτικο) λέω μην σε πάρω στο λαιμό μου...

Τίποτα!

Καλό σου βράδυ :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μπορείς να πεις rev της ΜΒ (τέρμα πάνω αριστερά) και ποιο bios φοράει (από την καρτέλα motherboard του CPUz)?

Και μια παρατήρηση. Όταν ποστάρεις ss από HWmonitor δεν το κάνεις σε idle κατάσταση. Το ανοίγεις, παίζεις 5-10 λεπτά ένα game, και μετά παίρνεις το ss

Σήμερα και εντελώς ξαφνικά, το PC σβήνει τελείως όταν προσπαθώ να παίξω κάποιο παιχνίδι. Υποψίαζομαι ότι το πρόβλημα είναι στο τροφοδοτικο αν και θα ήθελα την γνώμη σας για να μην μπω σε τσάμπα έξοδα...

ΔΛΔ το PC το έχεις κάποιο καιρό και δούλευε εντάξει μέχρι τώρα (και ειδικότερα στα συγκεκριμένα games)? Έκανες κάποιο update στα Windows/drivers? Έβαλες κάποιο πρόγραμμα? Κάποιο νέο Anti-virus?

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και μια παρατήρηση. Όταν ποστάρεις ss από HWmonitor δεν το κάνεις σε idle κατάσταση. Το ανοίγεις, παίζεις 5-10 λεπτά ένα game, και μετά παίρνεις το ss

Έχεις δίκιο πάνω σε αυτό αλλά αν δεις το post #22 θα δεις ότι κλείνει σε χαμηλές θερμοκρασίες...

ΔΛΔ το PC το έχεις κάποιο καιρό και δούλευε εντάξει μέχρι τώρα (και ειδικότερα στα συγκεκριμένα games)? Έκανες κάποιο update στα Windows/drivers? Έβαλες κάποιο πρόγραμμα? Κάποιο νέο Anti-virus?

Λες να επηρεάζει το πρόγραμμα για να κλείνει το pc?

Δεν ξέρω ρωτάω... (δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου) :)

Αν και εγώ θα ήθελα να μάθω αυτό που λέει ο ninos...αν δεν στο έκανε παλιά αυτό με τα παιχνίδια...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο πάνω σε αυτό αλλά αν δεις το post #22 θα δεις ότι κλείνει σε χαμηλές θερμοκρασίες...

Το διάβασα και αυτό. Όταν βλέπεις όμως ένα SS σε load κατάσταση βλέπεις και άλλα πράγματα εκτός από θερμοκρασίες. πχ πως συμπεριφέρεται και το τροφοδοτικό.

Και επίσης μου

Λες να επηρεάζει το πρόγραμμα για να κλείνει το pc?

Δεν ξέρω ρωτάω... (δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου) :)

Αν και εγώ θα ήθελα να μάθω αυτό που λέει ο ninos...αν δεν στο έκανε παλιά αυτό με τα παιχνίδια...

Με τόσα που έχουν δει τα ματάκια μου με τα PC, πλέον έχω μάθει να μην υποστηρίζω πιθανά και απίθανα σενάρια, και να θεωρώ ότι τα πάντα μπορούν να ευθύνονται. Πιστεύω ότι αν ο καθένας αρχίσει να εξιστορεί τις απίθανες εμπειρίες του, θα γράφαμε μέχρι του χρόνου.

Όταν είμαστε πίσω από μια οθόνη κάποιες εκατοντάδες (ίσως και χιλιάδες) χλμ μακρυά αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε, είναι να φτιάξουμε ένα ιστορικό για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε καλύτερα το πρόβλημα. Σαν γιατροί ένα πράμα που σε ρωτάνε και για το ιατρικό ιστορικό όλης της οικογενείας. Όλα μπορούν να παίζουν ρόλο. Από το ότι έκανε (ή δεν έκανε) ένα bios update στο μεσοδιάστημα της εμφάνισης των προβλημάτων μέχρι και την χρησιμοποίηση συγκεκριμένου driver (κάθε φορά ακόμα και σε clean-install) που μπορεί να δημιουργεί ένα conflict σε συνδυασμό με κάτι άλλο στο PC του.

Και για να μην παρερμηνευτώ, κι εμένα η εμπειρία μου είναι ότι πάνω από τις μισές φορές για τα προβλήματα ενός PC φταίει το τροφοδοτικό. Γιαυτό και με βλέπεις να προτείνω πάντα ως πρώτη πιθανότητα την δοκιμή ενός άλλου (αλλά ήδη 3-4 του έχετε πει να δοκιμάσει με άλλο PSU) και όταν πρόκειται για νέα αγορά, την προμήθεια ενός αξιόπιστου και επώνυμου τροφοδοτικού.

Τέλος όπως κι εσύ επισήμανες, ουκ ολίγες φορές έχω ενεπλακεί σε επίλυση προβλημάτων ενός PC με τίτλους του στυλ: "To PC κρασάρει/σβήνει/κάνει reboot" και στην πορεία της κουβέντας έχει αποδειχθεί πως το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε ένα ή δύο συγκεκριμένα games τα οποία είναι γνωστά για τα εν λόγω bugs τους (ψωνίζουμε και από τον θείο συνέχεια πανάθεμά μας...). Και προς θεού δεν υποστηρίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει εδώ αφού απ' ότι κατάλαβα και σε furmark το κάνει. Απλά ρωτάω για να μάθω.

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.