Προς το περιεχόμενο

Συνδεση laptop με ηχεια 5,1


Jorge1993

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!! Οσο και αν εχω ψαξει ή εχω ρωτησει για το συγκεκριμενο προβλημα κανεις δεν μπορεσε να μου δωσει μια απαντηση. Εχω λαπτοπ καινουργιο(windows 7, i7) κ.τ.λ. και εχω αγορασει τα Logitech Z906!! Η ερωτηση μου πριν τα παραγγειλω ειναι, πρεπει να παρω μια εξωτερικη καρτα ηχουν ή οχι;; Δηλαδη, θα δουλευουν ολα μια χαρα(χωρις να χανω και ποιοτητα ηχου) αν απλα αγορασω ενα ανταπτορα απο ενα καρφι σε 3;;; Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πάρεις καλώδιο από καρφί σε rca και είσαι έτοιμος.

από όσο είδα έχουν rca είσοδο (κόκκινο/άσπρο).

Ποσο κοστιζει ενα αξιοπρεπες τετοιο καλωδιο? Απο ποιοητα ειναι σχεδον ιδιο με μια καρτα ηχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το λαπτοπ έχει ένα jack για έξοδο ηχείων, με το καλώδιο jack -> RCA θα κάνει μια τρύπα στο νερό, γιατί θα δουλεύουν stereo τα ηχεία.

 

Αν το λάπτοπ έχει επάνω 3 εξόδους (πράσινο, πορτοκαλί, μαύρο - χλωμό) τότε τα καρφώνει επάνω με το καλωδιο που θα έχουν μέσα τα ηχεία.

 

Αν το λαπτοπ έχει ψηφιακή έξοδο ήχου τότε τα συνδέει με το ανάλογο καλώδιο (οπτικό ή coaxial). 

 

Αν δεν ισχύει τίποτα απ τα παραπάνω usb κάρτα ήχου είναι απαραίτητη για να δουλέψουν και τα 6 ηχεία.

 

OP πες μοντέλο λαπτοπ να δουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παλιοτερο λαπτοπ μου δεν υποστηριζε 5.1.

Πηρα τα x530 logitech και ειχαν αυτην την παπαριτσα μεσα. Το συνδεσα και δουλευαν ολα τα ηχεια.

Για αυτο και το ρωτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δουλεύουν, αλλά παίζουν stereo ήχο. Ουσιαστικά δουλεύουν σαν 2.1 όπου τα μπρός και πίσω δουλεύουν σαν ένα ηχείο σε 2 κομμάτια. Το center δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το λαπτοπ έχει ένα jack για έξοδο ηχείων, με το καλώδιο jack -> RCA θα κάνει μια τρύπα στο νερό, γιατί θα δουλεύουν stereo τα ηχεία.

 

Αν το λάπτοπ έχει επάνω 3 εξόδους (πράσινο, πορτοκαλί, μαύρο - χλωμό) τότε τα καρφώνει επάνω με το καλωδιο που θα έχουν μέσα τα ηχεία.

 

Αν το λαπτοπ έχει ψηφιακή έξοδο ήχου τότε τα συνδέει με το ανάλογο καλώδιο (οπτικό ή coaxial). 

 

Αν δεν ισχύει τίποτα απ τα παραπάνω usb κάρτα ήχου είναι απαραίτητη για να δουλέψουν και τα 6 ηχεία.

 

OP πες μοντέλο λαπτοπ να δουμε.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια καταρχας!!! Σου στελνω σε link το λαπτοπ για να καταλαβεις τι παιζει.  http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/notebooks/acer-aspire-5750g-2634g75mnkk-mayro/prod1140127pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβα απο τα συμφραζομενα η καλυτερη λυση ειναι τελικα μια εξωτερικη usb καρτα ηχου, ωστε να δουλευουν αποτελεσματικα και να αποδιδουν τα μεγιστα ενα σετ ηχειων 5.1.

Κι επειδη ενδιαφερομαι κι εγω να κανω τα αλμα..απο τα 2.1 στα 5.1 τι καρτα θα προτεινε καποιος γνωστης επι του θεματος, ας ειναι και καταστημα εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια καταρχας!!! Σου στελνω σε link το λαπτοπ για να καταλαβεις τι παιζει.  http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/notebooks/acer-aspire-5750g-2634g75mnkk-mayro/prod1140127pp/

Το laptop σου έχει μόνο ένα output jack και τίποτε άλλο (φυσιολογικό και αναμενόμενο). Η λύση είναι USB κάρτα ήχου τέτοιας μορφής, με τις απαραίτητες εξόδους :

 

1281169683700_hz-myalibaba-web3_2350.jpg

 

Τώρα από μάρκες δεν έχω ιδέα, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop σου έχει μόνο ένα output jack και τίποτε άλλο (φυσιολογικό και αναμενόμενο). Η λύση είναι USB κάρτα ήχου τέτοιας μορφής, με τις απαραίτητες εξόδους :

 

1281169683700_hz-myalibaba-web3_2350.jpg

 

Τώρα από μάρκες δεν έχω ιδέα, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καμία.

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια φιλε μου!! Να ειστε ολοι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...