Προς το περιεχόμενο

Apple: Προειδοποιεί τους χρήστες για τις επιπτώσεις του jailbreaking, έπειτα από την κυκλοφορία του evasi0n hack


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για εμενα ΔΕΝ υπαρχει ios χωρις jailbreak ... αυτος ειναι και ο κυριος λογος που αλλαξα σε samsung ..

 

εαν κανει κανα αστειο και κυνηγήσει παραπανω τους jailbreakers ( με ban απο υπηρεσιες και τετοια ) τοτε θα χασει παρα πολυ κοσμο ,,,,...

 

 

το ios ειναι παρα παρα πολυ καλο γι'αυτον που θελει να κανει ΚΑΠΟΙΑ πραγματα και να τα κανει καλα .. ΟΛΑ τα κανει το πρασινο ανθρωπακι ΠΛΕΟΝ ....

 

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί να κάτσω να γράψω εφαρμογή για το Android - να ζω από αυτό - και η τζαμπτζιδες να με κλέβουν; Και γιατί να την βάλω στο market? Άλλο ένα μειονέκτημα στο Android το οποίο δεν ήξερα μέχρι σήμερα.

 

Τέλος πάντων - άποψη μου είναι: καλά είναι να είναι προστατευμένοι οι developer. Στο τέλος, θα χαθούν μεγάλες εταιρίες (όπως αυτές που βγάζαν παιχνίδια για PC) γιατί η πειρατεία πάει κάγκελο. 

 

https://toshl.com/financial-infographics/

 

Οπως εχω ξαναπει, η πειρατεια ειναι μυθος. Ενα καλο προϊον στην σωστη τιμη η πλειοψηφια το πληρωνει. Οι πραγματικοι πειρατες που θα αγοραζαν ενα προϊον* αν δεν το βρισκαν αλλιως δεν ειναι πανω απο 5%-10%.

 

*Σιγουρα θα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

 

 

π.χ.

 

 

Οι περισσοτεροι που εχουν πειρατικο MS Office στο PC τους δεν νομιζω να το αγοραζαν αν δεν μπορουσαν να το βρουν σπασμενο. Θα διαλεγαν freeware γιατι πολυ απλα στην πραγματικοτητα δεν τους ειναι αναγκαια τα μοναδικα features του MS Office.

 

Επισης η πλειοψηφια που εχει MS Office 2003 δεν πληρωνει για να παρει νεοτερη εκδοση γιατι πολυ απλα τους καλυπτει η εκδοση που εχουν. Ο πειρατης κατα κανονα βαζει την τελευταια αρα ειναι πειρατης σε 4-5 εκδοσεις του ιδιου προϊοντος.

 

 

 

 

 

Τα στατιστικα λενε οτι η διαφορα ειναι γυρω στο 20% στα εσοδα. Και αν βαλεις κατω το γεγονος οτι το android συνεχεια μεγαλωνει και αυξανει την διαφορα απο την Apple θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ασυμφορο.

 

Επισης κατι που ειναι επισης δεδομενο ειναι οτι στο iOS οι εφαρμογες ειναι σε παρα πολλες περιπτωσεις ακριβοτερες.....

 

Ο Λογος;;;; Μα φυσικα το αρχικο κοστος και το γεγονος οτι απευθυνεται σε ατομα που δωσαν 700€. Στο Android η τιμη ειναι απο 100€ - 700€ αρα πρεπει να προσεχεις ποσο πουλας.

 

EDIT: ΤΑ ΠΟΣΑ ΣΤΟ LINK ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ END USER.  ΛΑΘΟΣ! ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΑΝ ΒΡΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ  ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.

 

http://www.i-programmer.info/news/83-mobliephone/5376-revenue-from-apps-for-ios-and-android.html

 

Αν και iSite λεει οτι η διαφορα σε εσοδα ειναι τεραστια ! 

 

http://www.visionmobile.com/product/developer-economics-2013-the-tools-report/

 

Εδω μια πηγη λεει οτι το 72% των developers φτιαχνουν εφαρμογες (και) σε android.

 

Η Ουσια για μενα ειναι ιδια! για να υπαρχει αυτο 72% υπαρχει και κερδος αλλιως γιατι να γραψουν σε android.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε μου τα φωτα σου!!!!

Ουσιαστικά κανείς install απο την sd,αλλά χρεισιμοποιει το store για επιβεβαιώσει!Οπόταν τα apps είναι απο το store και όχι εκτός store!Λάθος μου!

Απλά με την κίνηση της αυτή ανοίγει μια κερκόπορτα για να ξεκινήσουν να περνανανε με κάποιο τρόπο,hackαρισμενα ή εκτός του store,apps!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσουμε λίγο για πειρατεία και κλοπή?

 

η Microsoft μια μικροσκοπική εταιρεία που κατάφερε να αντιγρ....εεε...σορυ να δημιουργήσει ενα λειτουργικό με παραθυρικό περιβάλλον....

 

επειτα να αναγκάζει ΟΛΕΣ τις εταιρείες hardware και software να ειναι συμβατες ΜΟΝΟ με το λειτουργικό της....

 

να παραγει και hardware ενω ειναι εταιρεια software...

 

να εκμηδενισει στην κυριολεξια τον ανταγωνισμό δωροδοκώντας  γερουσιαστές την αμερικανικη βουλη να περασουν νομους για χαρη της....

 

εκανε την αναπτυξη των Η/Υ σε ρυθμους χελωνας (αυτα γινονται χωρις ανταγωνισμο)....

 

 

και ΛΕΤΕ  εναν απλο χρηστη "κλεφτη" γιατι εχει πειρατικά Office?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λες τέτοια,γιατί θα ξεκινήσουν να κάνουν jailbreak και οι κάτοχοι android συσκευής! :-)

 

μην αγχώνεσαι οταν το κανει μια "παρουσιαση" η Τρέμη....θα τρέμουν όλοι τοσο που θα γυρίσουν πίσω στο panasonic GD90.... :shock: 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσουμε λίγο για πειρατεία και κλοπή?

 

η Microsoft μια μικροσκοπική εταιρεία που κατάφερε να αντιγρ....εεε...σορυ να δημιουργήσει ενα λειτουργικό με παραθυρικό περιβάλλον....

 

επειτα να αναγκάζει ΟΛΕΣ τις εταιρείες hardware και software να ειναι συμβατες ΜΟΝΟ με το λειτουργικό της....

 

να παραγει και hardware ενω ειναι εταιρεια software...

 

να εκμηδενισει στην κυριολεξια τον ανταγωνισμό δωροδοκώντας γερουσιαστές την αμερικανικη βουλη να περασουν νομους για χαρη της....

 

εκανε την αναπτυξη των Η/Υ σε ρυθμους χελωνας (αυτα γινονται χωρις ανταγωνισμο)....

 

 

και ΛΕΤΕ εναν απλο χρηστη "κλεφτη" γιατι εχει πειρατικά Office?????

Τουλάχιστον ξέρεις από που έχει κλέψει το γραφικό περιβάλλον η ms?;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούω ανακρίβειες... Το μεγαλύτερο για να μη πω το συντριπτικό ποσοστό των συσκευών iPhone παγκοσμίος δεν αγοράζονται απο τον τελικό χρήστη αλλά η συσκευή παραχωρείται απο τον εκάστοτε πάροχο και ουσιαστικά ο πάροχος δένει τον πελάτη σε κάποιο συμβόλαιο 12 ή 24 μηνών, οπότε το κινητο σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ιδιοκτησία του πελάτη παρα μόνον το πέρας του 12 μηνου ή 24μηνου συμβολαίου, οπότε και η εγγύηση της συσκευής θα έχει λήξει.

Στη Σουηδία για παράδειγμα το 95% των συσκευών iPhone αλλα και στα high end androids παραχωρούνται απο τον πάροχο δωρεάν με κάποιο συμβόλαιο. Το παράδειγμα της σουηδιας ακολουθούν και όλες οι χώρες που σέβονται τον τελικό χρήστη όπως η Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία, Ελβετία, Νορβηγία, φιλανδία, Αμερική, Καναδάς και πολλές άλλες, η Ελλάδα ανήκει στις χώρας που ή θα αναγκαστεί κάποιος να σκάσει 700-800 ευρώ για να αποκτήσει ενα iPhone ή κάποιο άλλο high end κινητό ή θα πρεπει να κάνει σύνδεση και παλι να πρεπει να διαθέσει το μεγαλύτερο μέρος του κόστους, χώρες δλδ σαν το μπαγκλαντές, Πακιστάν, Κίνα, μογγολία και άλλες παρόμοιες...

Είναι λογικό και επόμενο η Apple να προσπαθεί να ενημερώσει δημοσίως τους κινδύνους του jailbreak τουλάχιστον ως προς θέματα που άπτονται στην ασφάλεια της συσκευής αλλα και σε θέματα όπως η γενική λειτουργία, εμπειρία χρήσης και σταθερότητας του λειτουργικού.

Σαν χρήστης του iPhone 5 έχω κάνει jaikbreak, αντιλαμβάνομαι τους κινδύνους, αναλαμβάνω και τις ευθύνες των πράξεων μου και απολαμβάνω στο έπακρο την ποιότητα της Apple ως προς το hardware και το software, απολαμβάνω τις ποιοτικότατες εφαρμογές του App Store και τέλος απολαμβάνω και την ελευθερία του jailbreak.

Και για να προλάβω τους περίεργους κλασικούς νεοέλληνες να πω πως στο εξωτερικό η απόκτηση ενός iPhone 5 είναι μια απλή υπόθεση και φτηνή, ο κάτοχος ενός iPhone δεν είναι αναγκαστικά ούτε ψώνιο ούτε κατι άλλο. Με 50 ευρω το μήνα πάγιο έχω στη κατοχή μου ενα iPhone 5 με 10 ώρες ομιλίας 3000 μηνύματα εντός σουηδιας, 3000 μνμ εκτός σουηδιας απεριόριστο Ίντερνετ 4G LTE εώς 40mbps, είμαι σίγουρος πως πολλοί εδω μέσα μιλάνε και κράζουνε χωρίς να έχουν ιδέα του τι γίνεται έξω απο τον μικρόκοσμο τους...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η συζήτηση να πάει και προς το θέμα που δημοσιεύτηκε πριν μερικές μέρες για τα malware στο Android; Γιατί όλοι παρουσιάζουν σαν θετικό το γεγονός ότι με μια απλή ρύθμιση εγκαθιστούν οποίο apk θέλουν, χωρίς να αναφέρονται οι κίνδυνοι αυτής της τακτικής.

 

Υπάρχουν πάντα δυο όψεις σε ένα νόμισμα, μάθετε να συζητάτε (μερικοί) και να μην βγάζετε άναρθρες εκφράσεις "ουγκ, ουγκ Απλ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η συζήτηση να πάει και προς το θέμα που δημοσιεύτηκε πριν μερικές μέρες για τα malware στο Android; Γιατί όλοι παρουσιάζουν σαν θετικό το γεγονός ότι με μια απλή ρύθμιση εγκαθιστούν οποίο apk θέλουν, χωρίς να αναφέρονται οι κίνδυνοι αυτής της τακτικής.

 

Υπάρχουν πάντα δυο όψεις σε ένα νόμισμα, μάθετε να συζητάτε (μερικοί) και να μην βγάζετε άναρθρες εκφράσεις "ουγκ, ουγκ Απλ".

Στον υπολογιστή δηλαδή που μπορείς χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση να εγκαταστήσεις ότι θες είναι κακό;

 

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μήπως η συζήτηση να πάει και προς το θέμα που δημοσιεύτηκε πριν μερικές μέρες για τα malware στο Android; Γιατί όλοι παρουσιάζουν σαν θετικό το γεγονός ότι με μια απλή ρύθμιση εγκαθιστούν οποίο apk θέλουν, χωρίς να αναφέρονται οι κίνδυνοι αυτής της τακτικής.

 

Υπάρχουν πάντα δυο όψεις σε ένα νόμισμα, μάθετε να συζητάτε (μερικοί) και να μην βγάζετε άναρθρες εκφράσεις "ουγκ, ουγκ Απλ".

Στον υπολογιστή δηλαδή που μπορείς χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση να εγκαταστήσεις ότι θες είναι κακό;

 

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ;

Δεν ξέρω αν διαβάζεις, αλλά κάνει καλό το διάβασμα γενικώς. Επειδή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, δεν θα επεκταθώ, έχεις δίκιο, οι cracked εφαρμογές στον υπολογιστή (και στα κινητά) είναι απολύτως ασφαλείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν διαβάζεις, αλλά κάνει καλό το διάβασμα γενικώς. Επειδή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, δεν θα επεκταθώ, έχεις δίκιο, οι cracked εφαρμογές στον υπολογιστή (και στα κινητά) είναι απολύτως ασφαλείς.

 

Κοιτα αν βαζεις οτι βρισκεις μπροστα σου και με το κιλο καλα να παθεις. Αν περιμενεις να δεις τι λενε οσοι το εχουν βαλει εισαι πιο ασφαλης. Προσωπικα καλυπτομαι με τα free apps ομως και δεν εχω λογο να βαλω πειρατικο.

 

Απο εκει και περα για μενα σοβαροι ιοι ειναι αυτοι που υποκλεπτουν και χρησιμοποιουν προσωπικα δεδομενα (οπως ο Ιος Facebook :P ).

 

Αν δεν δινεις πιστωτικες καρτες και οτιδηποτε σε χρεωνει με ενα καλο backup εισαι 100% ασφαλης. 

Επισης καλο ειναι να μην φωναζεις παντου οτι μενω εκει, βγαζω τοσα και φευγω διακοπες 15 μερες,

Αυτα για μενα ειναι πιο σημαντικα απο ενα "Format"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν διαβάζεις, αλλά κάνει καλό το διάβασμα γενικώς. Επειδή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, δεν θα επεκταθώ, έχεις δίκιο, οι cracked εφαρμογές στον υπολογιστή (και στα κινητά) είναι απολύτως ασφαλείς.

κρίμα που κάποιοι είμαστε ορφανοί και δεν έχουμε μια μαμά apple να μας κρατήσει το χέρι και να μας προστατέψει από τον κακό κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα που κάποιοι είμαστε ορφανοί και δεν έχουμε μια μαμά apple να μας κρατήσει το χέρι και να μας προστατέψει από τον κακό κόσμο

Η μαμά Google είναι πάντα δίπλα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...