Προς το περιεχόμενο

**WaterCooling Project By Thanoucos**


Thanoucos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ.

Δεν πάει έτσι το υγρό.

Πάει πρώτα στο 3πλο ψυγείο μετά Cpu μετά πίσω ψυγείο μετά κάρτα μετά κάτω ψυγείο και μετά ρεζερβουάρ.

Συγνωμη Θανο.

Λογω προφιλ φωτος,δεν μπορουσα να δω τι εχεις ως συνδεσμολογια πισω στην δεξαμενη και λογω plexiglass κατω,οτι εχεις ενα ακομη 2πλο.

Στην ουσια ειναι αντιθετη η φορα,οπως ειπα.Οκ.Το ιδιο αποδοτικη ειναι.

Μετα το 3πλο,παιρνει δροσερο η cpu,κρυωνει στο πισω,παει δροσερο στην gpu,βγαινει θερμο απο την καρτα γραφικων(μελλοντικα σου ευχομαι ενα δυνατο sli,cf),κρυωνει στο 2πλο,και παει στην δεξαμενη.Σωστα;

Απλα αν γινοταν αντιθετα,ισως να ηταν καλυτερα.Στην ουσια επιλεγεις,ποιο υποσυστημα θελεις να ψυξεις καλυτερα,λογω αναγκων.Και εξηγω.

Οπως εχεις τωρα μια gpu,εισαι καλα.

Εαν ομως π.χ πας σε sli,cf,θα πρεπει να παει αναποδα.

 

Ρωταω για να δω αν το 1x120 ψυγειο φτανει να δροσισει το υγρο πριν τη κάρτα και να το συγκρινω με το δικο μου κυκλωμα παλι σε 800D!

 

Νομιζω οτι ειναι καλα,διοτι το ψυγειο εχει παχος,και σε συνδυασμο push-pull,πρεπει να γινεται αποδοτικα η ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνωμη Θανο.

Λογω προφιλ φωτος,δεν μπορουσα να δω τι εχεις ως συνδεσμολογια πισω στην δεξαμενη και λογω plexiglass κατω,οτι εχεις ενα ακομη 2πλο.

Στην ουσια ειναι αντιθετη η φορα,οπως ειπα.Οκ.Το ιδιο αποδοτικη ειναι.

Μετα το 3πλο,παιρνει δροσερο η cpu,κρυωνει στο πισω,παει δροσερο στην gpu,βγαινει θερμο απο την καρτα γραφικων(μελλοντικα σου ευχομαι ενα δυνατο sli,cf),κρυωνει στο 2πλο,και παει στην δεξαμενη.Σωστα;

Απλα αν γινοταν αντιθετα,ισως να ηταν καλυτερα.Στην ουσια επιλεγεις,ποιο υποσυστημα θελεις να ψυξεις καλυτερα,λογω αναγκων.Και εξηγω.

Οπως εχεις τωρα μια gpu,εισαι καλα.

Εαν ομως π.χ πας σε sli,cf,θα πρεπει να παει αναποδα.

 

Νομιζω οτι ειναι καλα,διοτι το ψυγειο εχει παχος,και σε συνδυασμο push-pull,πρεπει να γινεται αποδοτικα η ψυξη.

Έτσι όπως τα λες είναι με την διάφορα ότι κάτω έχω ένα μόνο 60αρι

Η επομένη αναβάθμιση θα είναι κάρτες (Αλλά θα αργήσει λίγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη Θανο.

Λογω προφιλ φωτος,δεν μπορουσα να δω τι εχεις ως συνδεσμολογια πισω στην δεξαμενη και λογω plexiglass κατω,οτι εχεις ενα ακομη 2πλο.

Στην ουσια ειναι αντιθετη η φορα,οπως ειπα.Οκ.Το ιδιο αποδοτικη ειναι.

Μετα το 3πλο,παιρνει δροσερο η cpu,κρυωνει στο πισω,παει δροσερο στην gpu,βγαινει θερμο απο την καρτα γραφικων(μελλοντικα σου ευχομαι ενα δυνατο sli,cf),κρυωνει στο 2πλο,και παει στην δεξαμενη.Σωστα;

Απλα αν γινοταν αντιθετα,ισως να ηταν καλυτερα.Στην ουσια επιλεγεις,ποιο υποσυστημα θελεις να ψυξεις καλυτερα,λογω αναγκων.Και εξηγω.

Οπως εχεις τωρα μια gpu,εισαι καλα.

Εαν ομως π.χ πας σε sli,cf,θα πρεπει να παει αναποδα.

 

 

Νομιζω οτι ειναι καλα,διοτι το ψυγειο εχει παχος,και σε συνδυασμο push-pull,πρεπει να γινεται αποδοτικα η ψυξη.

 

Καπως ετσι είναι.:)

 

Εγω βλέπω οτι σε αερα, η gpu ζεσταινεται περισσοτερο απο το cpu. Στο νερο ομως, οση ωρα και να παιζω αυτη την εποχη, η gpu δε ξεπερναει τους 42 και ο cpu τους 55 (ολα στοκ παντα). Ισως επειδη πριν τη gpu εχω 3x120 και ολα αυτα τα ρωταω για να δω αν ξιζει να αλλαξω σειρα και να χρησιμοποιησω το 1x120 που εχω στην ακρη.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι όπως τα λες είναι με την διάφορα ότι κάτω έχω ένα μόνο 60αρι

Η επομένη αναβάθμιση θα είναι κάρτες (Αλλά θα αργήσει λίγο)

Εγω περιμενω μια σοβαρη καρτα στην επομενη φουρνια.Αν δεν βγει κατι ανωτερο απο μονοπυρηνη καρτα οπως την Titan,θα παρω αυτην και παω σε νερακι.Το case μου περιμενει με ανυπομονησια. ^_^

Ισως επειδη πριν τη gpu εχω 3x120 και ολα αυτα τα ρωταω για να δω αν ξιζει να αλλαξω σειρα και να χρησιμοποιησω το 1x120 που εχω στην ακρη.

 

Φιλε Zapee,τι εχεις πριν την cpu;

Επεξ/σία από Hawk7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reservoir! Cpu-360rad-gpu-240rad-reservoir. Ετσι παει.:)

 

Υποθετικά η αντλια βγαζει ζεστη αλλα δε νομίζω να επηρεάζει τοσο τη θερμοκρασία του cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reservoir! Cpu-360rad-gpu-240rad-reservoir. Ετσι παει. :)

 

Υποθετικά η αντλια βγαζει ζεστη αλλα δε νομίζω να επηρεάζει τοσο τη θερμοκρασία του cpu.

Δηλαδη,η cpu με την βοηθεια της αντλιας παιρνει απο το reservoir;σωστα;

Συνεπως,η gpu ψυχεται απο 360,ενω η cpu απο 240.

Λογικο ειναι αυτο που παιρνεις ως αποδοση.Εαν ειχες π.χ ενα ακομη 120 βοηθητικα μετα ή πριν το 240,τοτε η cpu θα επεφτε περισσοτερο.Αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σκεφτομουν να κανω είναι να προσαρμοσω το μονό μεσα στα 5,25", μετα την αντλία και κατευθείαν πριν το cpu. Νομιζω ομως οτι το μονο που θα κερδισω θα είναι 1 βαθμος.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τη θερμοκρασία δωματιου και το overclock. Σε εναν επεξεργαστή με +30 voltage και + 20 overclock δε νομιζω να φτασει 1x120 μονο για επεξεργαστη.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ανεβαζω παλι το thread του Θανου για να εκφτασω τις σκεψεις μου πανω σε ενα update που θελω να κανω...:)

 

Διαβαζω παντου στο νετ οτι ενα 1x120 ψυγειο αρκει για κρυωσει το νερο μετα τη cpu και πριν τη gpu...Βλεπω ομως οτι η cpu ζεσταινεται πολυ περισσοτερο απο τη gpu με διαφορα σε gaming πχ τουλαχιστον 15 βαθμους. Σκεφτομαι λοιπον να ξαναστησω τη λουπα προσθετοντας ενα μονο ψυγειο πισω, οπως ο thanoucos αλλα να γυρισω τη λουπα εχοντας res-240rad-gpu-120rad-cpu-360rad-res..Εσεις πιστευεται οτι το μονο ψυγειακι θα κρατησει καλυτερα τη θερμοκρασια με τη gpu ή μετα τη cpu???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβαζω παλι το thread του Θανου για να εκφτασω τις σκεψεις μου πανω σε ενα update που θελω να κανω... :)

 

Διαβαζω παντου στο νετ οτι ενα 1x120 ψυγειο αρκει για κρυωσει το νερο μετα τη cpu και πριν τη gpu...Βλεπω ομως οτι η cpu ζεσταινεται πολυ περισσοτερο απο τη gpu με διαφορα σε gaming πχ τουλαχιστον 15 βαθμους. Σκεφτομαι λοιπον να ξαναστησω τη λουπα προσθετοντας ενα μονο ψυγειο πισω, οπως ο thanoucos αλλα να γυρισω τη λουπα εχοντας res-240rad-gpu-120rad-cpu-360rad-res..Εσεις πιστευεται οτι το μονο ψυγειακι θα κρατησει καλυτερα τη θερμοκρασια με τη gpu ή μετα τη cpu???

Εγώ έχω πολύ καλή θερμοκρασία στην GPU (GTX660)  τον πυρήνα τώρα έχω 23 βαθμούς.

Δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις βαθμούς.

Όμως περίμενε να απαντήσει και κανένας άλλος που το έχει πιο ψαγμένο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβαζω παλι το thread του Θανου για να εκφτασω τις σκεψεις μου πανω σε ενα update που θελω να κανω... :)

 

Διαβαζω παντου στο νετ οτι ενα 1x120 ψυγειο αρκει για κρυωσει το νερο μετα τη cpu και πριν τη gpu...Βλεπω ομως οτι η cpu ζεσταινεται πολυ περισσοτερο απο τη gpu με διαφορα σε gaming πχ τουλαχιστον 15 βαθμους. Σκεφτομαι λοιπον να ξαναστησω τη λουπα προσθετοντας ενα μονο ψυγειο πισω, οπως ο thanoucos αλλα να γυρισω τη λουπα εχοντας res-240rad-gpu-120rad-cpu-360rad-res..Εσεις πιστευεται οτι το μονο ψυγειακι θα κρατησει καλυτερα τη θερμοκρασια με τη gpu ή μετα τη cpu???

Δε θα δεις διαφορές.

Είτε το νερό περάσει απο το cpu απευθείας στη gpu, είτε περάσει μέσα απο ψυγείο οι διαφορές μετά το πέρας μερικών λεπτών λειτουργίας είναι το ίδιο.

Στη περίπτωση τώρα που προσθέσεις ένα ακόμα ψυγείο στο κύκλωμα θα δεις ίσως μια διαφορα΄1-2 βαθμούς αλλά δεν αξίζει.

 

Οπότε εκεί που τα διάβαζες απλά να μη ξαναμπείς να διαβάσεις αυτόν που τα έλεγε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα δεις διαφορές.

Είτε το νερό περάσει απο το cpu απευθείας στη gpu, είτε περάσει μέσα απο ψυγείο οι διαφορές μετά το πέρας μερικών λεπτών λειτουργίας είναι το ίδιο.

Στη περίπτωση τώρα που προσθέσεις ένα ακόμα ψυγείο στο κύκλωμα θα δεις ίσως μια διαφορα΄1-2 βαθμούς αλλά δεν αξίζει.

 

Οπότε εκεί που τα διάβαζες απλά να μη ξαναμπείς να διαβάσεις αυτόν που τα έλεγε :P

 

Κατανοητο!! Thanks! Οποτε το ψυγειακι θα μπει αφου υπαρχει χωρις πολυ μελετη..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...