Προς το περιεχόμενο

Μπορει η tv μου να παιξει αυτες τις ταινιες;


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. 

Εχω μια samsung Le40c530f1w. Οταν την αγορασα πριν απο 2 χρονια, ο ενσωματωμενος media player της τηλεορασης δεν διαβαζε πολλες φορες του υποτιτλους. Εκανα firmware update και ολα καλα.

Πλεον εχω αλλο θεμα. Διαβαζει μια χαρα τα παντα απο mkv αρχεια που θελω (ακομα και των 40gb τρεχουν..νερο), αλλα δεν μπορει με τιποτα να τρεξει τις mkv ταινιες που ειναι κωδικοποιημενες απο Hdmaniacs (για οσους ξερουν  :ph34r: ).

Υπαρχει καμια επιλογη για να παιξουν αυτου του τυπου οι ταινιες;

 

Ευχαριστω!

 

Ps: Η τηλεοραση ειναι στο τελευταιο της firmware. Δεν εχει βγει νεοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια τηλεόραση, και πράγματι υπήρχαν ταινίες (όχι πολλές) mkv στα 720 και στα 1080p που ο media player της δεν τις αναγνώριζε. Τελικά αγόρασα έναν εξωτερικό media player και ξεμπέρδεψα με τα πιθανά προβλήματα συμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις να τις "ξαναπεράσεις" από το MKVToolnix, με την απενεργοποιημένη την επιλογή "header compression".

 

Σε άλλα player με αντίστοιχο πρόβλημα (WD TV gen 1) έχει κάνει δουλειά.

 

Επίσης αφαίρεσε και οτιδήποτε περιττό (επιπλέον κανάλια ήχου, επιπλέον υπότιτλους, chapters κτλ) μήπως κάτι από αυτά δεν της αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dhmhtrhs79 Το θεμα μου ειναι να μην ασχοληθω καθολου με το να 'ξαναφτιαξω' την ταινια για να παιζει.

Την κατεβαζω απευθειας σε αλλη εκδοση και τελειωνει το θεμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει να "προμηθευτώ" 3 διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας ταινίας και σε καμία να μην γίνεται αναπαραγωγή. 

Άμα σ' ενδιαφέρει, σου λέω και σε πμ ποιά είναι. Ακόμα το θυμάμαι και ... :mad: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dhmhtrhs79 Το θεμα μου ειναι να μην ασχοληθω καθολου με το να 'ξαναφτιαξω' την ταινια για να παιζει.

Την κατεβαζω απευθειας σε αλλη εκδοση και τελειωνει το θεμα :P

 

Η διαδικασία που σου είπα διαρκεί λιγότερο από ένα λεπτό, δεν κάνεις reincode.

 

Άμα θεωρείς ότι είναι γρηγορότερο να κατεβάσεις άλλη πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, αν κατάλαβα καλά, το header compression κάνει όλη την "ζημιά";

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει στη Samsung του φίλου. Μπορεί να είναι απλά ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο αρχείο. Και σε μένα μια Samsung διετίας που έχω στη κρεβατοκάμαρα δεν τις παίζει όλες από το στικάκι, μερικές "δεν της αρέσουν " (πολύ λιγες όμως, ούτε 5 στις 100) και ας τις έχω περάσει μέσα από το MKVToolnix. (Εγώ το κάνω και για άλλους λόγους και όχι μόνο για να παίξουν.)

 

Απλά είπα να δοκιμάσει μήπως βελτιωθεί η κατάσταση και κάποιες παίξουν. Το header compression έκανε τη ζημιά στο media player WD TV πρώτης γενιάς, όπου οι ταινίες όπως τις "προμηθευόσουν" δεν έπαιζαν με το αρχικό τους φορμά. Έπρεπε λοιπόν να τις περάσεις από το MKVToolnix με το header compression απενεργοποιημένο και μετά παίζαν κανονικά.

 

Αλλά ανεξάρτητα από το header compression, αν η ταινία έχει μέσα 2-3 φορμά ήχου (dts, dolby) ή καμιά 10αρια υπότιτλους με περιεργους χαρακτήρες (πχ εβραικα, κινεζικα) και κάποια από αυτά δεν "αρέσουν" στην TV, καλό είναι να αφαιρούνται (εφόσον δεν χρειάζονται) και για να μικραίνει-ελαφραίνει το αρχείο και για λόγους συμβατότητας.

 

Απλά μια ιδέα είπα στο τι μπορεί να φταίει. Δεν είναι απαραίτητο όμως ότι θα παίξουν όλες ό,τι και να κάνει. Συμβαίνει σε όλους. Αν όμως του γίνεται σε πολλές κάτι άλλο φταίει ή τις "προμηθεύεται" από "λάθος" μέρη.

 

Σε κάθε περίπτωση, κάνεις ένα κλασσικό τεστ για να δεις τι δεν μπορεί να παίξει η TV. Πχ δοκιμάζεις βίντεο όλων των φορμά (avi, divx, mkv, mp4) και βλέπεις αν δεν παίζει κάποιο συγκερκιμένο, μετά δοκιμάζεις το θέμα υπότιτλοι (με ή χωρίς, με εσωτερικούς ή εξωτερικούς κτλ) και βρίσκεις τι φταίει σιγά-σιγά. Αν δεν βγαίνει ούτε και έτσι άκρη και απλά δεν παίζει ταινίες επιλεκτικά, ενώ άλλες ταινίες ακριβώς ίδιων χαρακτηριστικών τις παίζει κανονικά, τότε δεν μπορεί να κάνει και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη τηλεόραση έχει πολύ καλό media player, απλώς ορισμένες (σχετικά λίγες) ταινίες mkv, δεν τις αναπαράγει. Απ' αυτές, σχεδόν καμία δεν είχε 2 ή και παραπάνω format ήχου. Ούτε και πολλούς "περίεργους" ενσωματωμένους υπότιτλους.

Ένα άλλο περίεργο, ήταν ότι αρκετές φορές σε ταινίες mp4, η αναπαραγωγή κοβόταν, όταν είχε περάσει αρκετά την μέση.

Γι' αυτό και είπα ότι καλό είναι σε κάθε περίπτωση να υπάρχει και ένας dedicated εξωτερικός media player.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη τηλεόραση έχει πολύ καλό media player, απλώς ορισμένες (σχετικά λίγες) ταινίες mkv, δεν τις αναπαράγει. Απ' αυτές, σχεδόν καμία δεν είχε 2 ή και παραπάνω format ήχου. Ούτε και πολλούς "περίεργους" ενσωματωμένους υπότιτλους.

Ένα άλλο περίεργο, ήταν ότι αρκετές φορές σε ταινίες mp4, η αναπαραγωγή κοβόταν, όταν είχε περάσει αρκετά την μέση.

Γι' αυτό και είπα ότι καλό είναι σε κάθε περίπτωση να υπάρχει και ένας dedicated εξωτερικός media player.

 

Συμφωνώ, και εγώ έχω κανονικό media player για να κάνω τη δουλειά μου. Απλά καλό είναι να παίζουν όλες οι ταινίες παντού! Σου λέω και εγώ την έχω πάθει (λίγες φορές) στην TV, όπου έχει τύχει και μένα να με πετάει έξω εντελώς από μια ταινία λίγο πριν το τέλος! Σπαστικό! Επίσης, έχω και έναν ψηφιακό δέκτη με πάρα πολύ καλό ενσωματωμένο player, στον οποίο όμως θα τύχει 2-3 ταινίες να μην παίζουν. Ο κάθε ενσωματωμένος player έχει τις παραξενιές του, εννοείται καλύτερα dedicated.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία που σου είπα διαρκεί λιγότερο από ένα λεπτό, δεν κάνεις reincode.

 

Άμα θεωρείς ότι είναι γρηγορότερο να κατεβάσεις άλλη πάω πάσο.

Μηπως μπορεις να μου πεις την διαδικασια για να δοκιμασω;

 

Ps: Τι μου θυμισες με το avatar σου..

Εε ρε Ασιατες αθανατοι με τις ταινιες σας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξαναέγραψα και πριν, πιθανότατα να μην πετύχεις κάτι ακόμα και αν το κάνεις. Το λέω για να μη με βρίζεις μετά ότι έχασες τσάμπα το χρόνο σου :-)

 

Εγώ πάντως το κάνω κάθε φορά που "βρίσκω" μια ταινία, ώστε να ξεφορτώνομαι ό,τι περιττό μπορεί να έχει πάνω της. Δεν κρατάω τίποτα, ούτε chapters, ούτε υπότιλους, τίποτα. Μόνο το βίντεο και όσα φορμά ήχου θέλω. Υπότιλους βάζω εξωτερικούς, το προτιμώ γιατί τους διορθώνω και λίγο καμμιά φορά.

 

Επειδή δεν έχω εικόνα τώρα του προγράμματος γιατί είμαι σε άλλο υπολογιστή, θα σου πω περιληπτικά και ελπίζω να καταλάβεις.

 

1. Κατεβάζεις το mkvtoolnix (κανε το google search), νομίζω η τελευταία έκδοση ειναι η 6.0.0

 

2. Αφου κάνεις την εγκατάσταση και το τρέξεις θα δεις κάτι τέτοιο

 

2124961454_cebe61547e_o.png

 

 

Όπως βλέπεις και στην εικόνα, στο input ριχνεις την ταινία (σύρε την πάνω ή πρόσθεσέ την από το κουμπί add που έχει δίπλα). Δεν είναι απαραίτητο να είναι mkv, βάζεις όποιο τύπο ταινίας θες.

 

Μόλις την προσθέσεις, θα δεις στο απο κάτω παράθυρο (tracks) κάποια στοιχεία (όπως και εδώ). Αναλογα την ταινία, δείχνει τα "συστατικά" της. Εδώ για παράδειγμα, υπάρχει το βίντεο, δηλ. μόνο η εικόνα της ταινίας, ο ήχος και ένας υπότιτλος. Αν πατήσεις σε κάποιο από αυτά (πάνω τους όχι στο κουτάκι) βλέπεις περισσότερες πληροφορίες στις κάτω γραμμές, πχ. τι γλώσσα είναι οι υπότιλοι. Θα μπορουσε να εχει περισσοτερους ηχους (πχ. μια επιπλεον γλωσσα ή ήχο stereo και άλλο έναν 5.1).

 

Δεν θα σε μπλέξω με λεπτομέρειες τι αλλο μπορείς να κάνεις (τα πάντα σχεδόν), οπότε απλά σου λεω ότι στην ουσία εσύ κρατάς μόνο το βίντεο, τον ήχο που θες (αν ειναι πολλοί) και για μένα κανέναν υπότιτλο (σπάνια θα βρεις ελληνικό μέσα άλλωστε). Οπότε ξετικάρεις όσα κουτάκια δεν χρειάζεσαι. Αν θες επιλεγεις που θα βγει το νεο αρχειο (output), αν το αφήσεις απείραχτο θα στο βάλει εκεί που είναι και το αρχικό, αλλά θα του προσθεσει ενα (1) στην ονομασια για να μην σβησει το πρωτοτυπο, οποτε μην αγχωνεσαι, δεν κανεις ζημιά ό,τι και να κάνεις. Αν είσαι οκ πατάς κάτω το Start muxing και σε λίγα δευτερόλεπτα τελειώνει η διαδικασία*. Είσαι έτοιμος!!!

 

Το σημαντικότερο ξέχασα. Την πρώτη φορά που θα το ανοίξεις το πρόγραμμα, θα πας στα options και θα τικάρεις το κουτάκι που γράφει περί header compression, δηλ. εμείς θέλουμε να κάνει disable το header compression. Αν το τικάρεις, θα κρατήσει τη ρύθμιση για κάθε φορά, δεν χρειάζεται να το κάνεις ξανά. Δες και εδώ:

 

94d493e796a3f26fd087222840ebba25.png

 

Ελπίζω κάτι να κερδίσεις από όλο αυτό και να σου πάιξουν οι ταινίες. Αν όχι δεν πειράζει, πάμε για άλλα!!!

 

Επίσης

 

 

 

 

ειναι ο πιο καλος θειος. Εμπιστεύσου τον.

 

*Αν η ταινία είναι σε usb stick και δεν είναι πολύ γρήγορο το στικάκι, μπορεί να καθυστερήσει η διαδικασία, καλό είναι ό,τι κάνεις να το κάνεις στον σκληρό δίσκο του πισιού και μετά μεταφέρεις στο stick.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστόφορε, υπόψη ότι ο "θείος" που σου προτείνει ο Δημήτρης, πράγματι καλός είναι, αλλά όλες οι ταινίες του είναι mp4 και φοβάμαι ότι στο συγκεκριμένο format, η c530 πάσχει σοβαρά.

Στο λέω απο πικρή πείρα. :unsure: Μην σου κοπεί η ταινία στην μέση (και συνήθως στο καλύτερο σημείο  :mad: )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστόφορε, υπόψη ότι ο "θείος" που σου προτείνει ο Δημήτρης, πράγματι καλός είναι, αλλά όλες οι ταινίες του είναι mp4 και φοβάμαι ότι στο συγκεκριμένο format, η c530 πάσχει σοβαρά.

Στο λέω απο πικρή πείρα. :unsure: Μην σου κοπεί η ταινία στην μέση (και συνήθως στο καλύτερο σημείο :mad: )

Έχεις δίκιο Κώστα για το mp4. Απλά το ειπα μήπως γενικά το παιδί βασίζεται σε άκυρους θείους και για αυτό δεν παίζουν οι ταινίες στην TV του. Επίσης δεν ξέρω αν βοηθάει το ότι στο τέλος της διαδικασίας με το MKVToolnix το αρχείο αποκτά κατάληξη .mkv (παρότι είναι mp4 στην ουσία), γιατί εμένα η TV σε πολύ λίγες παρουσίασε πρόβλημα και ας ήταν από αυτον τον θειο. Είναι όμως όλες περασμένες από MKVToolnix. Και όσες εχουν θέμα, δεν είναι ότι δεν ξεκινουν να παίζουν, ξεκινούν κανονικά αλλά κάπου μετά τις 2 ώρες με πετάει έξω ο media player της TV.

 

Καπου εχω διαβάσει ότι είναι σύνηθες πρόβλημα με τα mp4 να σε πετάνε έξω μετά τις 2 ώρες όσα μηχανάκια βασίζονται σε mstar επεξεργαστη. Αντιγράφω από άλλο site:

 

"Ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία με τον αποκωδικοποιητή μου είναι ότι κάποια αρχεία σε mp4 μου τα σταματάει λίγο πριν το τέλος. Απορώ με τον αν είναι πρόβλημα των αρχείων ή του αποκωδικοποιητή."

 

Απάντηση:

 

"Είναι γνωστό πρόβλημα των δεκτών με Mstar. Λίγο μετά τις 2 ώρες σταματάνε την αναπαραγωγή ΜΡ4. Δοκίμασε να κάνεις remux σε MKV μήπως και στρώσει."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιές 2 ώρες ρε Δημήτρη; Μου έχει τύχει σε ταινία 90 λεπτών να με πετάει έξω κάπου μετά το 60ο λεπτό ή ίσως λίγο αργότερα.

Εννοείται πάντα σε κάποιο σημαντικό σημείο της ταινίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...