Προς το περιεχόμενο

Το "Μπλε Κύμα" της Microsoft θα "χτυπήσει" σε περισσότερες από μία πλατφόρμες


paularas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελληνικό forum δεν είμαστε; Τί περίμενες; Διάλογο και ανταλλαγή απόψεων με επιχειρήματα;

Κατι τέτοιους πρέπει να σακατέψουμε πρώτα στο ξύλο για να πάμε μπροστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα είναι δωρεάν και το sp2 στα xp πρόσθεσε δυνατότητες στο λειτουργικό  και δεν δώσαμε φράγκο απλα η Microsoft έδωσε ένα κωδικό όνομα στο πακέτο ενημερώσεων /αλλαγών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ την τακτική της MS λάθος, και εκτός από τη συγκεκριμένη, οι περισσότερες προσπαθειές της που δεν έχουν να κάνουν με το δίπτυχο Windows-Office, έχουν πέσει στο κενό.

Κατ'αρχήν, δεν φαίνεται να κατανοεί το κοινό της. Μπορεί να υπάρχουν Microsoft Fanboys, αλλά είναι η μειοψηφία. Για τους περισσότερους, τα Windows είναι το ψιψιψίνι που κάνει το pc τους, το software τους, το game τους, τον εκτυπωτή τους, την κάμερα τους κλπ να δουλεύουν σωστά. Όταν κάποιος μείνει ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα (βλ. Windows XP και Windows 7) δύσκολα θα αλλάξει.

Αντίθετα, η Apple έχει βασίσει το οικοσύστημα της σε fanboys, σε σημείο που η τιμή του OSX είναι non relevant, όποια και να είναι, ο χρήστης θα αναβαθμίσει.

Επίσης, αν η ιδέα των συνεχών αναβαθμίσεων έχει παρθεί από το Android, υπάρχουν δυο βασικά πράγματα που θα έπρεπε η MS να μάθει από αυτό:

- θα αποκτήσει σύντομα το fragmentation του android, με την πλειοψηφία των χρηστών να επιμένουν στα 7 ενώ μπορεί να έχουν βγει 5-6 ακόμα εκδόσεις Windows.

- Οι εκδόσεις του android είναι δωρεάν. Αν κάθε rom έκανε κι από 50 ευρώ, στο forum του xda θα σύχναζαν 2-3 άτομα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>Windows 7 για πάντα!! Γιατί να βάλω τα 8, να ταλαιπωρηθώ, για να τα "συνηθίσω και καλά" και με πόσες αναβαθμίσεις να φτάσουν να λειτουργούν όπως θέλω?! Δεν θα γίνω εγώ το θύμα της microsoft επειδή θέλει να πουλήσει windows phones και μας τα 'χωσε και στα computers για μεγαλύτερη πλύση εγκεφάλου.Δεν υπάρχει λόγος (για μένα τουλάχιστον) να φύγω από τα 7 αφού όλα κυλάνε μια χαρά!</p>

Αλήθεια, μπορεί κάποιος να μου πει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των 7?

Επεξ/σία από sdfun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>dali13gr: Άκυρο post. Δικαίωμα του είναι να βάλει ό,τι λειτουργικό γουστάρει στο pc που αγόρασε. Είπαμε να κάνουμε βήματα μπροστά, όχι πίσω.</p>

 

<p>Ρε dali φιλικά πάντα ,αλλά είσαι τελείως λάθος σε αυτό που λες.</p>

<p>Φυσικά και φτάιει η microsoft.</p>

<p>Αυτός που το αγόρασε το πιθανότερο είναι να μην ήξερε για τις νέες τακτικές της Microsoft ,και πιθανόν να μην το έπαιρνε τότε</p>

 

Συγγνώμη, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, πρόκειται για εταιρεία και τεχνικούς που γνωρίζουν, εκτός αν είναι από τους τεχνικούς που είναι μόνο κατ' όνομα τεχνικοί όπως συμβαίνει συχνά στην Ελλάδα. Θέλετε να μου πείτε, δηλαδή, ότι δεν υπήρχε άλλο μηχάνημα με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με Windows 7 και έπρεπε να αγοραστεί με W8 και να περαστούν W7. Οκ...

 

Και στην τελική, σε αυτό το μηχάνημα, είναι έτσι, υπάρχουν άλλα που δεν είναι, πάρτε αυτά, επιλογές υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Windows 7 για πάντα!! Γιατί να βάλω τα 8, να ταλαιπωρηθώ, για να τα "συνηθίσω και καλά" και με πόσες αναβαθμίσεις να φτάσουν να λειτουργούν όπως θέλω?! Δεν θα γίνω εγώ το θύμα της microsoft επειδή θέλει να πουλήσει windows phones και μας τα 'χωσε και στα computers για μεγαλύτερη πλύση εγκεφάλου.Δεν υπάρχει λόγος (για μένα τουλάχιστον) να φύγω από τα 7 αφού όλα κυλάνε μια χαρά!</p>

Αλήθεια, μπορεί κάποιος να μου πει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των 7?

Aπλα ψαξε στο ιντερνετ, και μολις καταλαβεις οτι εισαι πολυ πισω με τα 7, βαλε τα 8 και πορωσου. Γιατι οπως και να το κανουμε, με τα 7 εισαι καλα αλλα με τα 8 εισαι ακομα καλυτερα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν πολύ κατά της νέας εμφάνισης τον Windows 8. Πρέπει να το συναισθήσεις αλλά μετά από 2-3 μέρες το πιάνεις το κόλπο. 

 

Η αλήθεια είναι, πως τεχνικά είναι τα καλύτερα Windows ever, και το βλέπει και σε αποδόσεις στα Games, Ταχύτητες ΚΛΠ. Και βλέπω βελτίωση σε ταχύτητες κάθε είδος υπολογιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

με το μάτι δύσκολα να καταλάβει κάποιος διαφορές, ακόμα και στα benchmarks οι επιδόσεις είναι πάνω κάτω ίδιες...

 

under the hood είναι καλύτερα από τα 7 αλλά ο λόγος που θα τα βάλει κάποιος είναι τα νέα features...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι ναι. για τα features OK. αλλά από θέματα ταχύτητας δεν υπάρχει διαφορά

Σε πιο παλιά συστήματα η διαφορά είναι πιο έντονη. Ιδίως αν δεν έχεις και SSD.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...