Προς το περιεχόμενο

Τι χρειαζομαι για να εργαζομαι νομιμα;


xarda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας φίλος εχει καφενε στο ονομα του και παω βαραω κανενα μεροκαματο.Τι χρειαζεται για να ειμαι νομιμος εγω και το αφεντικο;;Επίσης ακογα παλαιοτερα για κατι προγραμματα μεσω ΟΑΕΔ αν θυμαμαι καλα που αν απασχολουσες εργαζομενο επερνες καποια χρηματα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλειά είναι το βασικό..

 

ασφάλιση είναι το δεύτερο. είτε ως μισθωτός (σε δηλώνει στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ, ανοίγει μητρώο εργοδότη στο ΙΚΑ κλπ.),
είτε με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών , για το οποίο τρέχεις εσύ για να το βγάλεις (σε εφορίες - ΤΕΒΕ λογικά για ασφάλιση αλλά ανάλογα με την ειδικότητα , κλπ.)

 

 

Τα προγράμματα του ΟΑΕΔ ισχύουν αν προσλάβει άνεργο εγγεγραμμένο στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ,
και δεν ξέρω αν υπάρχουν τώρα. Πρέπει να ρωτήσει στον τοπικό ΟΑΕΔ.

Για να γραφτείς άνεργος στον ΟΑΕΔ πρέπει να έχεις δουλέψει κάπου πριν νομίζω (δεν ξέρω τι γίνεται με αυτούς που δεν έχουν δουλέψει ποτέ αλλά δεν βρίσκουν δουλειά !!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλειά είναι το βασικό..

 

ασφάλιση είναι το δεύτερο. είτε ως μισθωτός (σε δηλώνει στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ, ανοίγει μητρώο εργοδότη στο ΙΚΑ κλπ.),

είτε με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών , για το οποίο τρέχεις εσύ για να το βγάλεις (σε εφορίες - ΤΕΒΕ λογικά για ασφάλιση αλλά ανάλογα με την ειδικότητα , κλπ.)

 

 

Τα προγράμματα του ΟΑΕΔ ισχύουν αν προσλάβει άνεργο εγγεγραμμένο στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ,

και δεν ξέρω αν υπάρχουν τώρα. Πρέπει να ρωτήσει στον τοπικό ΟΑΕΔ.

 

Για να γραφτείς άνεργος στον ΟΑΕΔ πρέπει να έχεις δουλέψει κάπου πριν νομίζω (δεν ξέρω τι γίνεται με αυτούς που δεν έχουν δουλέψει ποτέ αλλά δεν βρίσκουν δουλειά !!!!)

Οχι μπορεις να γραφτεις και χωρις να εχεις δουλεψει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τα προγράμματα του ΟΑΕΔ που λέτε είναι πονεμένη ιστορία.

πολλοί εργοδότες είχαν προσλάβει κόσμο μέσω αυτών και τώρα τους απολύσανε.

ο λόγος: Ο ΟΑΕΔ δε πληρώνει και δε ξέρουν πότε θα τους πληρώσει.

 

άλλη μια απόδειξη του τι μπουρδέλο είμαστε.

 

το ξέρω επειδή έχω γνωστό που δούλευε έτσι.

και ένας ακόμη δουλεύει. το μέχρι πότε δε ξέρει γιατί ο εργοδότης που βασίστηκε στον ΟΑΕΔ για να τον προσλάβει δεν έχει πάρει φράγκο εδώ και 6 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...