Προς το περιεχόμενο

Aγορά μνήμης SDRAM βοήθεια!!!


Vaguras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώστες του θέματος βοηθήστε!!!

Έχω ένα πανάρχαιο σύστημα (CEL 633 FCPGA 440BX mobo 128 mb ram 1 dimm 133 certified CL2).

Πήγα λοιπόν χτες στο πλαίσιο και αγόρασα ένα ακόμη dimm Kingston 128 mb/133 MHz CL3.

Το βάζω λοιπόν πάνω και η μητρική (QDI Brilliant Bx9) το βλέπει 64!!!

Είτε το βάλω μόνο του είτε μαζι με το παλιό και σε οποιαδήποτε dimm bank το βλέπει 64!!!

Σκέφτηκα μήπως μου πουλήσανε φύκια για μεταξωτές κορδέλες στο πλαίσιο.

Πήγα λοιπόν στο site της Kingston και με βάση τα χαρακτηριστικά που γράφει το dimm πάνω (σημειωτέον ήταν σφραγισμένο στη θήκη του κατά την αγορά) είναι όντως 128 ΜΒ.

Υποψιάζομαι ασυμβατότητα με την μητρική μου.

Σε αυτό έρχεται να συμφωνήσει και η προειδοποίηση στo site της kingston ότι πιθανόν τα modules 133 MHz να μην δουλέυουν σωστά σε ΒΧ chipset mobos!!!!

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; ή μήπως απλά υπάρχει ασυμβατότητα του συγκεκριμένου dimm με την μητρική μου;

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω και σε pc φίλων μου για να βγάλω συμπέρασμα...

Μάλλον με βλέπω για αλλαγή στο πλαίσιο λογώ της lifetime warranty

Αν έχετε κάποια ι΄δεα ή παρόμοια εμπειρία

plase help!!!

:( :?: :( :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον η μητρικη δεν βλεπει dοuble sided μνημες

για δες την μνημη σου εχει και απο τις 2 πλευρες τσιπακια..αν ναι βλεπει μονο την μια πλευρα γιαυτο και τα 64Mb μονο

προσπαθησε να βρεις να εχει τσιπ μονο απο την μια πλευρα και θα εισαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δοκίμασα την μνήμη σε άλλη μητρική με ΒΧ και πάλι την βλέπει 64 ΜΒ (όσο για το dimm είναι single-sided ενώ το παλιό μου 128/133 είναι double-sided και το διαβάζει κανονικά!!!)

Το dimm δουλέυει κανονικά ως 128 σε VIA chipset ενώ σε ΒΧ βλέπει τα μισά modules όπως προειδοπειεί και το site της Kingston!!!

Το ίδιο οσυμβαίνει και με άλλες μνήμες που είναι 133 ΜΗz και ανήκουν στις τελευταίες σειρές παραγωγής. Το ΒΧ έχει πρόβλημα με τις τελευταίες παρτίδες μνήμης SDRAM, οπότε πρέπει να βρω παλαιότερη revision ή να την επιστρέψω στο πλαίσιο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια

:o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά.

 

Δεν λες όμως ποιος θα άλλαζε μνήμη 512/133 Kingston με δύο double sided 256/133 για να εξυπηρετήσει ένα φίλο insomniac ....

 

Tι εννοείς;

 

Είναι κανείς που δίνει 512άρι/133;

 

Να το πει να του δώσω ένα 256άρι/133 και δυο 128άρια /133...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο είχα πάθει πρίν από 3 μήνες με μνήμη αγορασμένη από το Πλαίσιο...

 

Την πήγα πίσω στο κατάστημα και μου έδωσαν άλλη doudle-sided και έκανα την δουλειά μου μια χαρά σε αντίστοιχο board (440ΒΧ).

 

Κάνε και εσύ το ίδιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...