Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή hd σε Acer aspire 5750g


kavroulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια , θελω να αλλαξω το σκληρο μου στο λαπτοπ εχει τωρα εναν 500gb και σκεφτομαι να του βαλω εναν 1,5 - 2 tb δεν θα εχω καποιο προβλημα ελπιζω??

κατι αλλο πως θα μπορεσω να κανω φορματ μετα διατηρωντας τα γνησια windows 7???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έχεις πρόβλημα στην αλλαγή, θα σου έλεγα καλύτερα να βάλεις έναν ssd και θα πετάει μετά (βέβαια αν θες για μεγαλύτερη χωρητικότητα, αποτι μάλλον καταλαβαίνω, δε θα σε εξυπηρετήσει).

 

Οσο για τα windows 7, αν έχεις dvd αγορασμένο δε θα έχεις πρόβλημα. Αν εννοείς γνήσια αυτά που ήταν εγκατεστημένα στο acer όταν το πήρες, αυτό είναι άλλο θέμα, γιατί δε δίνουν πλέον μαζί windows CD, δίνουν απλά restore cd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.



Δε θα έχεις πρόβλημα στην αλλαγή, θα σου έλεγα καλύτερα να βάλεις έναν ssd και θα πετάει μετά (βέβαια αν θες για μεγαλύτερη χωρητικότητα, αποτι μάλλον καταλαβαίνω, δε θα σε εξυπηρετήσει).

 

Οσο για τα windows 7, αν έχεις dvd αγορασμένο δε θα έχεις πρόβλημα. Αν εννοείς γνήσια αυτά που ήταν εγκατεστημένα στο acer όταν το πήρες, αυτό είναι άλλο θέμα, γιατί δε δίνουν πλέον μαζί windows CD, δίνουν απλά restore cd. 

 

το ξερω οτι με ssd θα πεταει αλλα μετα θα πρεπει να παρω και αφερουμενο και ssd για να εχω χωρο  για τα αρχεία μου και ετσι θα δώσω αρκετα.

δεν εχω το cd αυτο θελω να πω! δν μου ειχαν δωσει cd μεσα με το λαποτοπ  ....μπορω μεσω του product key των windows να καταφερω κατι ?



τι πρεπει να προσεξω για να ειναι καλος ο σκληρος ??

2.5" ? rpm 7200 ?  6gb/s ?

sata 2 - sata 3 αυτα εχουν να κανουν??

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7200 σαφώς ειναι γρηγοροτερος απο τον 5400.

 

 

Το θέμα του SATA δες με ενα προγραμματάκι που λέγεται speccy κατέβασέ το και σου λέει λεπτομέρειες για ολα να δεις τι εχεις. Αν και δεν παιζει ρολο και 2 και 3 μπαίνει

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μεγαλύτερο το cache τόσο το καλύτερο.
Επίσης δε χρειάζεται να κάνεις format και να χάσεις τίποτα. Μπορείς να αντιγράψεις όλα τα περιεχόμενα του δίσκου σου ως έχουν από τον παλιό στον καινούριο χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Δες εδώ: http://clonezilla.org/clonezilla-live.php

και εδώ ένα tutorial (από το 2:00 και μετά περίπου. Μιλάει για SSD αλλά είναι ίδια διαδικασία για οποιονδήποτε δίσκο.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως μεχρι 1 τερρα παιρνει το λαπτοπ σου.

Αν και θα σου προτεινα την λυση του ενος 1 τερρα εξωτερικου 2.5'' στα 80ευρω που κοστιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...