Προς το περιεχόμενο

Επιλογη τροφοδοτικου


jumper_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα δεν ειμαι κ πολυ σιγουρος αν γραφω στη σωστη κατηγορια.. 

Ψαχνω εναν ασφαλη τροπο ωστε να μπορω να υπολογισω αν ενα τροφοδοτικο ειναι καταλληλο για μια συνθεση.. 

Δε μιλαω συγκεκριμενα για μαρκα κλπ..

Να μπορω να βρω με ποσα watt θα δουλευει το PC απροβληματιστα στο μεγιστο των δυνατοτητων του..

Μπορει κανεις να βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαθηκα με τις τοσες επιλογες.. θα το κοιταξω ομως..  :-D

 

Αυτη ειναι η Lite εκδοση να φανταστεις...η paid εχει ακομα περισσοτερες απο οσο ξερω :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η Lite εκδοση να φανταστεις...η paid εχει ακομα περισσοτερες απο οσο ξερω :eek:

πες μας τι θελεις και ισως σε βοηθησουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να βρω ενα τροπο γενικα να υπολογιζω τα watt..

Στην περιπτωση μου τωρα ενα παλιο κατεβαστηρι με pentium 4 ~2,4 se 478 socket 1-2 gb ram (δε θυμαμαι) την ati radeon hd ή X 2600 pro 512mb ,  1xhdd και κανα 2 fanακια.. 

Αν του βαλω ενα 550 που εχει κανα 20ρικο θα καιει πολυ; Ή δεν εχει σημασια καιει αναλογα το τι τραβαει το hardware;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ενα πας σε επωνυμο τροφοδοτικο και με ενα 300αρι 400αρι υπερκαλυμμενος θα εισαι...τωρα σε noname παιζεις γενικα καπως επικινδυνα θα το ελεγα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ενα πας σε επωνυμο τροφοδοτικο και με ενα 300αρι 400αρι υπερκαλυμμενος θα εισαι...τωρα σε noname παιζεις γενικα καπως επικινδυνα θα το ελεγα..

 

Δε μου ειπες ομως, αν ξερεις, παιζει ρολο ποσα watt ειναι για το τι καιει ή οταν ειναι ενα τροφοδοτικο πχ 500-600 τόσο ειναι το max αλλα αν το συστημα σου χρειαζεται 300 καιει 300;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα παρομοιο συστημα με P4 κλοκαρισμενο στα 3,4 με HD 5450 με 3 σκληρους και εχω μετρησει με αμπεροτσιμπηδα στην εισοδο του τροφοδοτικου δεν ξεπερναει σε full load τα 170-180 W - εχω τροφοδοτικο 220 W πραγματικα απο 400 που λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταση γραμμής +12 V1  Χ  20 Α  = 240 W μη νομισεις οτι ειναι κοντα στα 500 W

θα την κανεις τη δουλεια σου μου φαινεται αλλα αν παρεις κατι καλυτερο θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και αλλου αργοτερα αλεως θα καταληξει στην μπουχτου και θα εχεις πεταξει 20 Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταση γραμμής +12 V1  Χ  20 Α  = 240 W μη νομισεις οτι ειναι κοντα στα 500 W

θα την κανεις τη δουλεια σου μου φαινεται αλλα αν παρεις κατι καλυτερο θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και αλλου αργοτερα αλεως θα καταληξει στην μπουχτου και θα εχεις πεταξει 20 Ε

 

Υπαρχει περιπτωση να εχει τοση μεγαλη διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ναι τι περιμενες με 20 Ε να παρεις 550  W ?

 

δωσε αλλα 20-25 να παρεις ενα αξιοπρεπες τροφοδοτικο 

 

Οχι εννοειται οτι δεν περιμενα να βγαζει τετοια αποδοση.. αλλα ενα 350-400 (που μου ειναι υπεραρκετα) το περιμενα..

 

Παντως το υπολοιπο hardware δεν αξιζει καλυτερο τροφοδοτικο.. στο κατω κατω με 2 χρονια εγγυηση δε με ενδιαφερει να κρατησει και παραπανω.. 20 ευρω ειναι..

 

Εχω δει πολυ χειροτερα απο αυτο να ειναι μια χαρα στη δουλεια τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σου ειπα τη δουλεια σου θα την κανεις

εξαλου τι ψυχη εχουν 20 Ε ?

εδω αλλοι εχουν χασει στο χρηματηστηριο περιουσιες

να σε καλα

 

 

και επισης θα πρεπει να ξερεις να υπολογιζεις τα βατ σε ενα τροφοδοτικο πολλαπλασιαζεις τα αμπερ που βγαζει η 12 βολτ

 

 

δηλαδη 12 Χ 20 =240 βατ τα καλα τροφοδοτικα ομως παιζει να εχουν δυο γραμμες 12 βολτ οποτε πχ.

 

12 V  v1   X   20  =240

12 V  v2   X   20  =240   

 

240 + 240 =  480 W 

 

η μπορει να εχει μια γραμμη να δινει 40 αμπερ οποτε ειναι το ιδιο

 

τα οποια βεβαια κι εγω αγνοουσα και τα εμαθα εδω στο ινσομνια να ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...