Προς το περιεχόμενο

Αγορά router


heavyrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

 

Ήρθα στο δίκτυο της wind τη δευτέρα, ήμουν στη hol. Μου έδωσαν το zte zxv10 180l αλλά χρησιμοποιώ το netfaster3 της hol γιατι έχει καλύτερο σήμα και μου συνδέει χωρίς προβλήματα όλες τις συσκευές μου( έχω αλλάξει κανάλια στο ssid αλλα τπτ). όσον αφορα το ίντερνετ παρατηρώ ότι όταν ανοίγω μια σελίδα υπάρχει καθυστέρηση κάτω αριστερά στον chrome που λέει "αποστολή αίτησης" στη συνέχεια ειτε ανοιγει κανονικά η σελίδα με λίγη καθυστέρηση είτε κανει time out και πρεπει να πατησω refresh για να φορτώσει. Δεν μου το έκανε ποτέ αυτό με την hol. Διάβασα ότι η wind εχει αργούς dns, οπότε έβαλα της google και δουλευε κανονικά χθες. Σήμερα πάλι τα ίδια... δεν το κάνει σε καθε φόρτωση σελίδας, αλλα το κάνει αρκετά συχνα...  Επισης είδα στα log οτι εχει κάνει μερικες αποσυνδεσεις, τηλεφωνησα στην τεχνικη υποστηριξη και είπαν ειναι φυσιολογικό... ( συνδεθηκα την δευτερα το μεσημερι και τηλεφωνησα ξημερώματα τετάρτης, ειχαν καταγραψει 8 αποσυνδεσεις μεχρι τότε , μεσα σε 2 μέρες δλδ, είναι φυσιολογικό ;  )

 

 Διαβάζοντας σε φορουμ οτι αλλάζοντας το snr ( ακόμα δεν ξερω τι ειναι αλλα το ψαχνω :P) μπορεις να πετυχεις κάλυτερα αποτελέσματα. Οπότε κοιταω να πάρω ενα καλο ρουτερ (απο αγγελιες απο εδω) είμαι μεταξυ netgear dgn2200v3 και wag200g. Οποιαδήποτε συμβουλη και πρόταση ευπροσδεκτη. Παραθέτω και ενα screenshot απο την κατασταση συνδεσης (με το netfaster).

post-219197-0-34144500-1360857579_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και με το αλλο που εχεις για μερικες μερες (οχι πως ειναι καλυτερο), να δεις αν οντως φταιει το ρουτερ σου, για να μη πετας λεφτα αν η wind σερνεται στη περιοχη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι θέμα δικτύου ( μένω 250-300 μέτρα απ τον οτε της περιοχής μου)..αφού έχω καλύτερες τιμές στα upstream/downstream/noise margin και attenuation έτσι δεν είναι;

Στη hol είχα τα παρκάτω : 

post-219197-0-05778800-1360859612_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οτι πεις φιλε, δεν επιμενω, εγω θα το δοκιμαζα παντως επειδη στη δικια μου περιοχη η wind κλειδωνει στα 20 και κατεβαζουν με 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι δεν θα το δοκιμάσω...έβαλα παλι το zte και εκανα update firmware να δω αν θα εχει καμια αλλαγή... πάντως με το ζτε εχω χειροτερες τιμες (νομίζω). Καλα ειναι να εχεις μικρα noise margin kai attenuation η το αντίθετο;

post-219197-0-72529700-1360864820_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλο ειναι αλλα αυτο απο μονο του δε λεει και τπτ.

 

Απο οτι βλεπω παντως δεν εισαι σε πιτα dslam.

 

Ολα ειναι θεμα ποιοτητος μηχανηματων του παροχου σου και διαθεσιμου bandwiνdth καθως και πολλων αλλων πιο δευτερευοντων αλλα σημαντικων παραγοντων. Η wind χρησιμοποει μιας δυο γενιες παλαιοτερα μηχανηματα να ξερεις παντως. Οχι οτι εχω καποιου ειδους αντιπαθεια και τετοια, απλα ετσι ειναι. Πολλα απο αυτα ειναι μεταχειρισμενα απο αλλους παροχους που αναβαθμιστηκαν, οχι ολα ομως, τεσπα... αλλη ιστορια αυτη

 

ψαξε παντως και για αλλο ρουτερακι να δοκιμασεις πριν αγορασεις κατι και σου παει τσαμπα. Δε λεω οτι εγω εχω δικιο. Απλα το ψαχνουμε.

 

 

εδιτ: κατι αλλο που ξεχασα να σου γραψω πανω στη βιασυνη μου ειναι οτι κατεβασε αυτο το προγραμμα για να δεις ποιοι ειναι οι πιο γρηγοροι dns για σενα και ισως σε βοηθησει λιγο.

 

http://code.google.com/p/namebench/downloads/detail?name=namebench-1.3.1-Windows.exe&can=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμή εχω μονο το zte και το netfaster... Ψαχνω απο κανα φιλο να δω αν εχει κανενα να δοκιμασω... Αλλιώς θα παρω το netgear απο καμια αγγελια. Ευχαριστώ για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά πήρα το netgear 2200v3 και πατάει το δίκτυο...όσο και να το φορτώσω με downloading,streaming, file sharing κτλ δεν παρατηρώ την παραμικρή καθυστέρηση η αποσύνδεση... και όλα συνδέονται σε ελάχιστα δευτερόλεπτα πάνω του...

 

edit: τα stats

 

post-219197-0-31742300-1361049089_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δες και για πιο νεο firmware για το Netgear και αμα υπαρχει περασε το.κατα τα αλλα τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το τελευταιο ειναι το v3 ολα κομπλε!!! Δεν εχω ψαξει βεβαια για custom firmware που λενε οτι μπορω να κανω ρυθμισεις για καλυτερα άποτελεσματα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι το τελευταιο τοτε οκ.ναι με custom κανεις παραπανω αλλα δεν ξερω κατι.μπορεις να ρωτησεις το davemurray.he is the expert πανω στα netgear,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...