Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με οθόνη vaio


enzokou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Καλησπέρα,έχω στην κατοχή μου ένα sony vaio http://www.sony.gr/support/el/product/vpceb3l1e_t  για δύο χρόνια.Όταν το αγόρασα είχε γύρω στα 30 dead pixels ,επειδή ήταν καινούργιο και η ανάλυση ήταν hd(δεν ενοχλούσε πάρα πολύ) το άφησα και δεν το έστειλα στην sony γιατί δεν εμπιστευόμουν την όλη διαδικασία.Πήρα την απόφαση και λίγο πριν λήξει η εγγύηση επικοινώνησα μαζί τους και ξεκίνησα την διαδικασία παραλαβής από το σπίτι μου με ups και την αποστολή στο εξωτερικό.Με μεγάλη μου χαρά ο χρόνος της όλης διαδικασίας κράτησε 5 εργάσιμες. Μου αντικατέστησαν την οθόνη και μου είπαν ότι με την ευκαιρία το άνοιξαν και το καθάρισαν.

 

  Στο πρόβλημα τώρα,μόλις το ενεργοποίησα κάτι δεν μου άρεσε στην ποιότητα των χρωμάτων(σαν να είναι ξεθωριασμένα και η φωτεινότητα να είναι πολύ δυνατή) αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία.Μέτα όμως από μικρή χρήση κατάλαβα ότι ήταν πολύ κουραστική σε αντίθεση με αυτήν που είχα πρώτα. Έπαιξα με τις ρυθμίσεις(μηδαμινές καθώς και λάπτοπ) ,έβαλα πάλι τον driver αλλά τίποτα.Οπότε μιας και είχε λήξει η εγγύηση το άνοιξα και έβγαλα το πάνελ για να δω τι μου έβαλαν. Ο κωδικός είναι LP156WH1  της LG. Έστειλα mail στην sony με τα παράπονα μου και μου είπαν ότι το αντικατέστησαν με αντίστοιχης ποιότητας panel. Εχτές επειδή είχα χρόνο έκανα και ένα format και ξαναπέρασα όλα τα προγράμματα με την ελπίδα μια στο εκατομμύριο να έφτιαχνε αλλά τίποτα.

 

  Έχω φτάσει στο σημείο και κοιτάζω να πάρω ips εξωτερικό κάτω από 200 ευρώ. Έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι να κάνω,υπάρχει λύση διόρθωσης;Είναι όντως το πάνελ χαμηλότερης ποιότητας ή φταίει κάτι άλλο;

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

post-216180-0-55972000-1360929824_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θελει calibration?? Το προφιλ χρωματων που χρησιμοποιει η sony εχει παραπανω μπλε και μοιαζει σαν ξεθωριασμενο! Δες μηπως φταιει κατι τετοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θελει calibration?? Το προφιλ χρωματων που χρησιμοποιει η sony εχει παραπανω μπλε και μοιαζει σαν ξεθωριασμενο! Δες μηπως φταιει κατι τετοιο!

Εννοείς από τον πίνακα ελέγχου στην επιλογή μικρορύθμιση χρώματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το συγκεκριμενο πανελ ειναι ποιοτικο... το ειχα εγκαταστησει σε ενα acer . Προσπαθησε να δεις τι παιζει με το profile. Δοκιμασε με ενα livecd ubuntu να δεις πως τρεχει εκει τα χρωματα ..καιπες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...