Προς το περιεχόμενο

Οι σύγχρονοι σκλάβοι της Amazon


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαββα καμια σχεση.

 

Παρανομω δηλαδη ειμαι "παρα"= δίπλα=ΕΞΩ από το νόμο.

 

το παραπληγικός δεν εχει καμια μα καμια σχεση . Μη τα λες αυτα γιατι διαβαζουν κ φιλοι με προβληματα.

Κοίτα ατυχές δεν είναι γιατί χρησιμοποιούν και οι δυο την πρόθεση "παρά"(σε καμία περίπτωση περιπτωση δεν ήθελα να χαρακτηρίσω ως παράνομους τους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα).Αν κάνω λάθος τότε βάλε την παραπαιδεία που εχει ακριβώς την ίδια εννοιολογική σημασία αλλά δεν ταυτίζεται γιατί η παραπαιδεία είναι νομοθετικά κατοχηρωμένη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και με το ...παραθυρόφυλλο επίσης! Αν τελείωσες με το βιασμό τής λογικής κι έκανες τσιγαράκι, για ρίξε και μια σαφή, συγκεκριμένη απάντηση, σ' αυτό που ρώτησα τον άλλον, αφού εκείνος μάλλον ...ντρέπεται! Εκτός κι αν τα επιχειρήματά σου, αρχίζουν και τελειώνουν στις δήθεν εξυπνάδες...

Εσύ μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα πως δύο αντίθετα άκρα ταυτίζονται;Κι αν δεν είναι αντίθετα γιατί δεν συμπορεύνται από κοινού στον αγώνα επικράτησης του φασιμού;Ποιές οι ομοιότητες τους λοιπόν θα ήθελα να τις μάθω έτσι ώστε να μπορέσω να κατανοήσω καλύτερα αυτό που έγραψες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα πως δύο αντίθετα άκρα ταυτίζονται;Κι αν δεν είναι αντίθετα γιατί δεν συμπορεύνται από κοινού στον αγώνα επικράτησης του φασιμού;Ποιές οι ομοιότητες τους λοιπόν θα ήθελα να τις μάθω έτσι ώστε να μπορέσω να κατανοήσω καλύτερα αυτό που έγραψες.

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο χρειάζεται να το πούμε (μου φαίνεται προφανές), αλλά αυτό που ταυτίζεται δεν είναι βέβαια οι ιδεολογικές απόψεις των δύο άκρων, που γενικά ναι είναι αντίθετες. Αυτό που ταυτίζεται, οι ομοιότητες που λες, είναι η προθυμία καί των δύο ακραίων παρατάξεων να ξεριζώσουν τις αντίθετες προς τα πιστεύω τους απόψεις δια της βίας.

 

 

Αυτό το γνωστό "τσακίστε τους φασίστες", ήθελα να ήξερα: δεν καταλαβαίνουν αυτοί που το γράφουν ότι δε διαφέρει σε τίποτα από τις απόψεις αυτών που θέλουν να τσακίσουν; Κανείς τους δε μπορεί να δει την ειρωνία; Δείτε αυτό το υπεργαμάτο κωμικο/μουσικό video και μετά δώστε μια βάση παραπάνω στο 2:20. Για να μην πω τίποτα για το "μίσος ταξικό" -- όπως όλοι ξέρουμε, το μίσος είναι ο καλύτερος τρόπος να βελτιωθούν τα πράγματα.

 

 

Ποτέ δεν πίστευα πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Θα μπορούσα να το δεχτώ αν μιλούσαμε για μια πραγματικά παθογενή κατάσταση όπου η πολιτισμένη συμπεριφορά δεν περνάει (π.χ. κάνω αντάρτικο στο στρατό κατοχής) αλλά με τίποτα στην Ελλάδα του 2013. Μπορεί η κατάσταση να είναι πολύ άσχημη σε σχέση μ' αυτά που περιμένουμε και μ' αυτά που μας υπόσχονταν, μπορεί να είναι ακόμα και άδικη, αλλά ας κάτσουμε δυο λεπτά να σκεφτούμε ότι ζούμε σε μία από τις πλέον δημοκρατικές περιοχές του πλανήτη. Νομίζω δε χρειάζεται να αναφέρω επιχειρήματα, οπότε ας αξιοποιήσουμε αυτό τουλάχιστον το θετικό και ας λύσουμε τις διαφορές μας πολιτισμένα.

 

Απευθύνομαι φυσικά σε "απλούς" δεξιούς και σε "απλούς" αριστερούς -- τα άκρα δεν δείχνουν να παίρνουν απο λόγια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναγυρνάμε για άλλη μια φορά στο ότι ο αντιφασισμός είναι ακριβώς το ίδιο με τον φασισμό.

 

 

Θα συμφωνισουμε οτι εναι το ιδιο οταν εφαρμοζεται με την χρηση βιας.

 

 

Και εγω ειμαι αντιφασιστης υπο την εννοια οτι δεν δεχομαι τον φασισμο σε καμια μορφη του. 

 

Αν ομως χτυπησω ενα φασιστα τοτε πολυ απλα ειμαι ο ιδιος φασιστας......

 
 

Θα γραψω την προσωπικη μου αποψη για τα διαφορα πολιτευματα, Οποιος θελει ας μην το διαβασει.

 

 

 

ΦΑΣΙΣΜΟΣ

 

 

Το χειροτερο πολιτευμα κατα την γνωμη μου.

 

Ειναι ισως η μορφη πολιτευματος που μοιαζει πιο πολυ με τον κουμουνισμο. Ειναι το ιδιο φιλοι με τον κρατισμο με μια τεραστια δοση εθνικισμου/ρατσισμου.

 

 

 

ΑΝΑΡΧΙΑ

 

Δυστυχως στην Ελλαδα η Ιδεα του αναρχικου εχει γινει συνωνυμο του σπαω τζαμια και καιω ανθρωπους στην μαρφιν.

 

Η πραγματικη ιδεολογια ειναι οτι δεν δεχομαι καμια μορφη εξουσιας και θελω μια κοινωνια χωρις περιορισμους.

 

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ. Γιατι μια κοινωνια χωρις κανονες κατα την γνωμη μου δεν μπορει να υπαρξει. Ομως θα σεβαστω αυτον που εχει την ιδεολογια και προσπαθει να με πεισει με επιχειρηματα αλλα δεν την επιβαλει με βια!

 

ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΣ

 

Το αποτυχημενο συστημα που βυθισε την Σοβιετικη Ενωση στην διασπαση την πεινα και την μιζερια.

 

Ο Καπιταλισμος γραμμενος αναποδα και χωρις καμια ευκαιρια ευημεριας.

 

Ενας απολυτος κρατισμος που στην θεωρια θα προσεφερε ιση ευημερια σε ολους. Η εξελιξη αν δεν ειναι κρατικος στοχος δεν υπαρχει.

 

Η κομουνιστικη Κινα (Λαικη δημοκρατια κατ'εφημισμο) εδω και μια 10ετια μπηκε γερα στο καπιταλιστικο παιχνιδι και εγινε η ισχυροτερη οικονομια. Παροτι αλλαξε ομως οικονομικο μοντελο κουμουνιστικες ιδεες του στυλ δεν εχει προσβαση στο Facebook κτλ υπαρχουν .....

 

ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ

 

Ισως το καλυτερο οικονομικο μοντελο που εχουμε αντικρισει. Εκτοξευσε την τεχνολογικη αναπτυξη, εκανε τα προϊοντα προσιτα σε ολους και αυξησε την ευημερια στον δυτικο κοσμο.

 

Σιγουρα ειχε και πολλα κενα που δημιουργηθηκαν στην πορεια απο τους λιγους.

 

Σημερα αυτο το πολιτευμα αλλαξε οποιαδηποτε αλλη μορφη ρατσισμου με τον οικονομικο ρατσισμο.

 

Εχει γινει ενα ολιγαρχικο καθεστως οπου ενα 10% ειναι αρκετα πλουσιοι και "εξυπνοι" ωστε να κανουν παρεα στο 1% που διοικει τον πλανητη. Οι υπολοιποι ειτε ζουν/ζησαν μια παροδικη ευημερια ειτε παντα πειναγαν.

 

Δυστυχως εχει επισκιασει το πολιτευμα που τον ανεδειξε. την Δημοκρατια. :(

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

 

Κατα την γνωμη μου το καλυτερο πολιτευμα αν πραγματικα λειτουργει οπως εχει σχεδιαστει.

 

Δυστυχως δημοκρατια με την  πραγματικη της εννοια δεν υπαρχει.

 

Α) Κανενα πολιτικο κομμα ποτε δεν εφαρμοσε αυτο που υποσχεθηκε στον κοσμο οταν το ψηφισε.

 

Β) Οι πολιτες ψηφιζουν σαν οπαδοι.

 

Γ) Τα ΜΜΕ απο ελευθεροτυπια ειναι εργαλεια για να περναει την γραμμη της η οικονομικη ολιγαρχια.

 

Δ) Οι πολιτικοι ειναι λιγοι και μονο τους οραμα ειναι να ξαναβγουν στην Βουλη και στην εξουσια ακομα και αν διαλυσουν το κρατος δινοντας απο δανεικα που δεν εχουν.

 

Ε) Οι πολιτικοι που μπαινουν στην βουλη ειναι στην ουσια επιλογες των ιδιοκτητων των ΜΜΕ.

 

Αραγε ποσες φορες ακομα σαββατοκυριακο θα βλεπω τον μπουμπουκο, τον Πακη και τα αλλα παιδια ανεξαρτητως κομματος;;;;

 

 

Αυτο που χρειαζεται λοιπον σημερα ειναι να ξαναγραψουμε τι ειναι η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και να ζητησουμε να εφαρμοστει. Οχι μονο σαν Ελληνες αλλα σαν πολιτες του κοσμου. Οι πολλοι αν καταλαβουν τι δυναμη εχουν απεναντι στους λιγους "θα γυρισει αναποδα ο Ντουνιας" που ελεγε και ο Ξυλουρης.

 

Σορρυ αν σας κουρασα....

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αριστεροι με τις δεξιες τσεπες ξαναχτυπουν.

 

Μια απλη ερωτηση για τους επαναστατες κομεντακιδες. Γιατι ενας αριστερος δεν εχει εστω ενα μπακαλικο στο οποιο να πληρωνει τους υπαλληλους του με 2-5κ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Fotis13, on 16 Feb 2013 - 11:59, said:snapback.png

 

 

NOTIOS1981, on 16 Feb 2013 - 11:48, said:snapback.png

 

 

Επειδή εγώ ακόμα δε θεωρώ τον εαυτό μου ...καταδικασμένο - όπως ...προφανώς(!) είναι ο Φώτης - και τυχαίνει να συμφωνώ και με το μπολνταρισμένο και με το μη, κάνεις σε παρακαλώ ένα κόπο να με διαφωτίσεις, διευκρινίζοντάς μου τη διαφορά τού κομμουνισμού (στις εφαρμοσμένες του μορφές, έτσι; Όχι σ' αυτές που έχει ο καθένας στο μυαλό του...) από τις υπόλοιπες εκφάνσεις τού φασισμού; Το στοιχείο εκείνο ας πούμε, που τον καθιστά «μη φασισμό»...

 

...το όνομα μίας αντιπολιτευόμενης παράταξης επί οποιουδήποτε κομμουνιστικού καθεστώτος...

 

...τον τίτλο μίας αντιπολιτευόμενης εφημερίδας ή ραδιοτηλεοπτικού σταθμού, επίσης επί οποιουδήποτε κομμουνιστικού καθεστώτος...

 

...το όνομα ενός ιδεολογικά αντίθετου, σ' ένα τέτοιο καθεστώς, πολίτη, ο οποίος εξέφρασε δημόσια την αντίθεσή του και δε χάθηκε νύχτα από προσώπου γης...

 

Έχω αναφερθεί ξανά στο παρελθόν στην υποκρισία τού διαχωρισμού των φασισμών βάσει ...απόχρωσης, αλλά απάντηση μηδέν (από κραυγές και αφορισμούς για το ...θράσος μου να παραλληλίζω τις δύο αποχρώσεις, άλλο τίποτα...) Για να δούμε, θα έχω την τιμή να δω μία τώρα;...

 

 

Μπα! Αυτό στο οποίο ξαναγυρνάμε, δεν είναι το υπογραμμισμένο. Είναι το ότι: «Ακροδεξιά» και «Ακροαριστερά» - από τη στιγμή που προσδιορίζονται με το συνθετικό «άκρο» - είναι απλά διαφορετικής απόχρωσης εκφάνσεις τού ίδιου εμετικού φαινομένου που καλείται «φασισμός»...  

 

Πες τα Χρυσόστομε!!! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο αντι-αντιφασισμος ειναι το ιδιο με το φασισμό κτλ.....!

 

οχι φιλε, απλά θελουμε 

 

1.καλους αστυνομικους κ οχι μπάτσους...

 

2.δικαιες δικες κ οχι υπερβολες σε μικρους κ απαλλαγες μεγαλων κ ισχυρών....

 

3.κρατος προνοιας κ ασφαλισης μαζι με ιδιωτη ο οποιος θα ελεγχεται....

 

4.ουτε ο καπιταλισμος λειτουργει σωστα αν δεν ελεγχεται σε καποια σημεια απο το κρατος, ουτε ο κομμουνισμος δινει λυση αν τα εχει ολα το κρατος....

 

5.δικαιη φορολογια

 

6.να τιμωρειται αυστηρα καθε επιδειξη φυλετικης ανωτεροτητας και "και καλά" καθαρότητας.

 

7. να τιμωρειται αυστηρα καθε καταληψη βιλλων κ αλλων τραγικων τετοιων τυπων

 

8. στρατιωτικοι κ οχι καραβαναδες

 

9. να υπαρχει διχτυ προστασιας για τους πολιτες

 

10. αξιοκρατία

 

11. καταγραφη κ παραμονη  των νομιμων μεταναστών , με ποσοστοση που θ αποφασιζεται απο τη ΝΕΑ βουλή,,.

 

12. οχι αλλο ανοιγμα συνορων που ανοιξαν οι φυλακες κ ηρθαν εγκληματιες

 

13. οχι ομως μαχαιρωματα κ νταηλικια κ βια απο την αλλη πλευρα, 0ποιος ζει κ δουλευει στη χωρα νομιμα να ειναι ΠΛΗΡΩΣ ΙΣΟΤΙΜΟΣ.

 

14. η εργασια και η υγεια και η εκπαιδευσηειναι δικαιωμα,

 

15. η ιδιοκτησια ειναι δικαιωμα

 

16.και η γραφειοκρατια κ ο συνδικαλισμός πρεπει συνεχως να δινον "εξετασεις"

 

16. εθνικη συμφιλιωση

 

κτλ....

 

αυτα κ αλλα τοσα θελουμε κ αυτα ουτε οι αναρχοαριστεροι μπορουν, ουτε βεβαια οι ναζιστες-ακροδεξιοι κτλ.

 

τα ακρα δεν μπορούν...ιστορικά και εμπειρικά...

 

Αυτονόητα, που όμως δεν τα βλέπω να εφαρμόζονται ποτέ στην Ελλάδα της Δημοκρατίας και του καπιταλισμού.

Τι κάνεις γι' αυτό;

 

Και τέλος η αντιπαράθεση , έστω και με ένταση  είναι λογική.

Εκείνο που δεν είναι λογικό , είναι ότι μερικά 18οχτάχρονα, 20αχρονα που κυκλοφορούνε με μοδάτα κινητά και ρούχα και που δεν έχουν ιδέα από το τι σημαίνει να δουλεύεις και να παίρνεις σήμερα "τυπικά 586€¨ και που να σου λένε και από πάνω ότι είναι πολλά (κοινώς που δεν έχουν δεί παπά κώλο) να αναμασούν νεοφιλελεύθερα τσιτάτα περί καπιταλισμού , κουμουνισμού, φασισμού και επί παντώς επιστητού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΦΑΣΙΣΜΟΣ

 

 

Το χειροτερο πολιτευμα κατα την γνωμη μου.

 

Ειναι ισως η μορφη πολιτευματος που μοιαζει πιο πολυ με τον κουμουνισμο. Ειναι το ιδιο φιλοι με τον κρατισμο με μια τεραστια δοση εθνικισμου/ρατσισμου.

 

 

 

ΑΝΑΡΧΙΑ

 

Δυστυχως στην Ελλαδα η Ιδεα του αναρχικου εχει γινει συνωνυμο του σπαω τζαμια και καιω ανθρωπους στην μαρφιν.

 

Η πραγματικη ιδεολογια ειναι οτι δεν δεχομαι καμια μορφη εξουσιας και θελω μια κοινωνια χωρις περιορισμους.

 

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ. Γιατι μια κοινωνια χωρις κανονες κατα την γνωμη μου δεν μπορει να υπαρξει. Ομως θα σεβαστω αυτον που εχει την ιδεολογια και προσπαθει να με πεισει με επιχειρηματα αλλα δεν την επιβαλει με βια!

 

ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΣ

 

Το αποτυχημενο συστημα που βυθισε την Σοβιετικη Ενωση στην διασπαση την πεινα και την μιζερια.

 

Ο Καπιταλισμος γραμμενος αναποδα και χωρις καμια ευκαιρια ευημεριας.

 

Ενας απολυτος κρατισμος που στην θεωρια θα προσεφερε ιση ευημερια σε ολους. Η εξελιξη αν δεν ειναι κρατικος στοχος δεν υπαρχει.

 

Η κομουνιστικη Κινα (Λαικη δημοκρατια κατ'εφημισμο) εδω και μια 10ετια μπηκε γερα στο καπιταλιστικο παιχνιδι και εγινε η ισχυροτερη οικονομια. Παροτι αλλαξε ομως οικονομικο μοντελο κουμουνιστικες ιδεες του στυλ δεν εχει προσβαση στο Facebook κτλ υπαρχουν .....

 

ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ

 

Ισως το καλυτερο οικονομικο μοντελο που εχουμε αντικρισει. Εκτοξευσε την τεχνολογικη αναπτυξη, εκανε τα προϊοντα προσιτα σε ολους και αυξησε την ευημερια στον δυτικο κοσμο.

 

Σιγουρα ειχε και πολλα κενα που δημιουργηθηκαν στην πορεια απο τους λιγους.

 

Σημερα αυτο το πολιτευμα αλλαξε οποιαδηποτε αλλη μορφη ρατσισμου με τον οικονομικο ρατσισμο.

 

Εχει γινει ενα ολιγαρχικο καθεστως οπου ενα 10% ειναι αρκετα πλουσιοι και "εξυπνοι" ωστε να κανουν παρεα στο 1% που διοικει τον πλανητη. Οι υπολοιποι ειτε ζουν/ζησαν μια παροδικη ευημερια ειτε παντα πειναγαν.

 

Δυστυχως εχει επισκιασει το πολιτευμα που τον ανεδειξε. την Δημοκρατια. :(

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

 

Κατα την γνωμη μου το καλυτερο πολιτευμα αν πραγματικα λειτουργει οπως εχει σχεδιαστει.

 

Δυστυχως δημοκρατια με την  πραγματικη της εννοια δεν υπαρχει.

 

Α) Κανενα πολιτικο κομμα ποτε δεν εφαρμοσε αυτο που υποσχεθηκε στον κοσμο οταν το ψηφισε.

 

Β) Οι πολιτες ψηφιζουν σαν οπαδοι.

 

Γ) Τα ΜΜΕ απο ελευθεροτυπια ειναι εργαλεια για να περναει την γραμμη της η οικονομικη ολιγαρχια.

 

Δ) Οι πολιτικοι ειναι λιγοι και μονο τους οραμα ειναι να ξαναβγουν στην Βουλη και στην εξουσια ακομα και αν διαλυσουν το κρατος δινοντας απο δανεικα που δεν εχουν.

 

Ε) Οι πολιτικοι που μπαινουν στην βουλη ειναι στην ουσια επιλογες των ιδιοκτητων των ΜΜΕ.

 

Αραγε ποσες φορες ακομα σαββατοκυριακο θα βλεπω τον μπουμπουκο, τον Πακη και τα αλλα παιδια ανεξαρτητως κομματος;;;;

 

 

Αυτο που χρειαζεται λοιπον σημερα ειναι να ξαναγραψουμε τι ειναι η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και να ζητησουμε να εφαρμοστει. Οχι μονο σαν Ελληνες αλλα σαν πολιτες του κοσμου. Οι πολλοι αν καταλαβουν τι δυναμη εχουν απεναντι στους λιγους "θα γυρισει αναποδα ο Ντουνιας" που ελεγε και ο Ξυλουρης.

 

Σορρυ αν σας κουρασα....

 

 

 

 

Διάβασε λίγο αν θες μόνο την εισαγωγή (2 πρώτες παράγραφοι) σε αυτό το άρθρο της wikipedia. Γιατί πιστεύω ότι έχεις παρεξηγήσει μερικές έννοιες. Όχι ότι ο κομμουνισμός δεν εφαρμόστηκε αυταρχικά στη Σοβιετικη Ένωση, Κορέα κλπ, αλλά στη θεωρία δεν διαφέρει το τελικό αποτέλεσμα από τον αναρχισμό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Σταλινόλαγνοι καναπεδάτοι internet warrios εν έτει 2013, σε μια πιθανή αναβίωση ενός τέτοιου καθεστώς θα είχαν αυτοκτονήσει απο την πρώτη μέρα. Ξεχάστε τα στοιχειώδη που προσφέρει ο "κακός" καπιταλισμός: smartphones, forums, γρήγορο ίντερνετ, ελευθερία του λόγου, σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Τηλεορασούλα με 2-3 κρατικά κανάλια και πολύ που θα σας ήταν.

θα σε απογοητευσω,τα smarphones,internet,tv δε τα παραγει ο καπιταλισμος,αλλα η εξελιξη,η προοδος,και η εργασια.

ο καπιταλισμος απλα μετατρεπει τους εργατες σε σκλαβους χωρις δικαιωματα και ολα τα φραγκα πανε σε 2 ατομα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ατυχές δεν είναι γιατί χρησιμοποιούν και οι δυο την πρόθεση "παρά"(σε καμία περίπτωση περιπτωση δεν ήθελα να χαρακτηρίσω ως παράνομους τους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα).Αν κάνω λάθος τότε βάλε την παραπαιδεία που εχει ακριβώς την ίδια εννοιολογική σημασία αλλά δεν ταυτίζεται γιατί η παραπαιδεία είναι νομοθετικά κατοχηρωμένη.

 

Σαββα δεν ισχυει,

 

η παραπαιδεια ΔΕΝ ειναι νομικα κατοχυρωμενη.

 

Η εννοια παραπαιδεια ειναι παρανομη κ "θεωρητικα" διωκεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα πως δύο αντίθετα άκρα ταυτίζονται;Κι αν δεν είναι αντίθετα γιατί δεν συμπορεύνται από κοινού στον αγώνα επικράτησης του φασιμού;Ποιές οι ομοιότητες τους λοιπόν θα ήθελα να τις μάθω έτσι ώστε να μπορέσω να κατανοήσω καλύτερα αυτό που έγραψες.

 

Ένας από σας να είχε τη μπέσα να απαντήσει μία φορά ευθέως και τι στον κόσμο...μια ζωή στην υπεκφυγή και στη ντρίμπλα! Anyway, δε θα σας μάθω τώρα, σας ξέρω από πολύ παλιά. Έχε χάρη που δε βαριέμαι...

 

...το λοιπόν:

 

- Ταυτίζονται, δεδομένου ότι αμφότερα υπερασπίζονται και φιλοδοξούν - αν και όταν αποκτήσουν εξουσία - να επιβάλουν ανελεύθερα και καταπιεστικά καθεστώτα.

 

- Δεν είναι αντίθετα και αν δε...«συμπορεύονται» στον αγώνα επικράτησης τού φασισμού, είναι διότι το καθένα από αυτά τα άκρα, μάχεται για την επιβολή του είδους εκείνου τού φασισμού, το οποίο βολεύει την ιδεολογία του: «Μαύρο» φασισμό το ένα άκρο, «κόκκινο» το άλλο.

 

- Εκτός κι αν κάνω λάθος και υπάρχουν ...εκλογές, ή ελευθερία έκφρασης γνώμης σε κάποιο απ' τα δύο...

 

Συνεχίζεις να μη βλέπεις ομοιότητες, ή συνεχίζεις να μη ...θέλεις να τις δεις;

 

Μία είναι η ουσιαστική διαφορά μεταξύ των «μαύρων» και των «κόκκινων» φασιστών: Το γεγονός ότι οι «μαύροι» δηλώνουν απροκάλυπτα και ευθαρσώς την πραγματική ιδεολογία τους και την επιθυμία τους να καταργήσουν και να εξαφανίσουν κάθε αντίθετη άποψη ή πράξη, οπότε ο κόσμος τους καταλαβαίνει και μπορεί να τους αποφύγει. Αν επιλέξει δε να μην τους αποφύγει, αλλά να τους δώσει εξουσία, τουλάχιστον θα το έχει κάνει ενσυνείδητα, επειδή συμφωνεί με τη φασιστική τους ιδεολογία, όχι επειδή ξεγελάστηκε. 

 

Οι «κόκκινοι» από την άλλη μεριά, έχουν καταντήσει ...διαβητικοί από το πιπίλισμα τής καραμέλας «δημοκρατία», μπας και τσιμπήσει κανένας χάννος. Εν ολίγοις, πρόκειται απλά για υποκριτές και διπρόσωπους οι οποίοι, έχοντας την αυτογνωσία ότι, αν παρουσιάσουν τον πραγματικό τους εαυτό, ο κόσμος θα τους γράψει ακόμα περισσότερο - αν είναι πλέον δυνατόν... - εκεί που δεν πιάνει μελάνι, επιλέγουν να παρουσιάσουν τη ...μάσκα τους, με σκοπό να παραπλανήσουν. Ευτυχώς όμως, οι χάννοι όσο πάνε και λιγοστεύουν...

 

Παρεμπιπτόντως, αν και η δική μου ερώτηση προηγείτο και θα ήταν δίκαιο να απαντηθεί πρώτη, χάριν τής συζήτησης, εγώ σου παραχώρησα την προτεραιότητα και απάντησα στη δική σου. Έφτασε η σειρά σου λες, ή όχι ακόμα; Επαναλαμβάνω λοιπόν:

 

Ανάφερέ μου μία αντιπολιτευόμενη εφημερίδα που κυκλοφόρησε, έναν αντιπολιτευόμενο ραδιοφωνικό ή τηλεοπτικό σταθμό που εξέπεμψε, ένα αντιπολιτευόμενο κόμμα του οποίου επετράπη η παρουσία, ή έναν ιδεολογικό αντιρρησία που τόλμησε να εκφράσει δημόσια την αντίρρησή του και δεν τον έφαγε το μαύρο σκοτάδι, σε ένα οποιοδήποτε κομμουνιστικό ή ακροαριστερό καθεστώς. Μία περίπτωση από τις παραπάνω, μου είναι υπέρ αρκετή...

 

...εκτός κι αν, κατά την προσφιλή τακτική των ομοϊδεατών σου, επιλέξεις το γνωστό και μη εξαιρετέο «απαξιώ»! Για να δούμε... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος η αντιπαράθεση , έστω και με ένταση  είναι λογική.

Εκείνο που δεν είναι λογικό , είναι ότι μερικά 18οχτάχρονα, 20αχρονα που κυκλοφορούνε με μοδάτα κινητά και ρούχα και που δεν έχουν ιδέα από το τι σημαίνει να δουλεύεις και να παίρνεις σήμερα "τυπικά 586€¨ και που να σου λένε και από πάνω ότι είναι πολλά (κοινώς που δεν έχουν δεί παπά κώλο) να αναμασούν νεοφιλελεύθερα τσιτάτα περί καπιταλισμού , κουμουνισμού, φασισμού και επί παντώς επιστητού.

Συμφωνω φιλε.

 

Ομως ειναι καλο που ανοιγουν τετοιες συζητησεις (ό,τι κ να πιστευουν σ αυτη τη φαση της ζωης τους) ...γιατι μεχρι πριν 2-3 χρονια συζητουσαν πως θ ανεβασουν φωτο στο facebook από την καθε πουτανα τραγουδιαρα που πηγαιναν, ποιος γκομενος τα σκαει κ που θα πάνε ρεβειόν κ για το 5ο διακοσαρι που εσκασαν οι γονεις τους ή χρεωθηκαν την πιστωτική τους να πανε παραλιακη. Αντρες και γυναικες.

 

Αναμεσα λοιπόν στον τροπο ζωης της κοκαινης κ στις κοινωνικες-πολιτικες συζητησεις, ειναι πολυ καλυτερο το 2ο!

 

φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διάβασε λίγο αν θες μόνο την εισαγωγή (2 πρώτες παράγραφοι) σε αυτό το άρθρο της wikipedia. Γιατί πιστεύω ότι έχεις παρεξηγήσει μερικές έννοιες. Όχι ότι ο κομμουνισμός δεν εφαρμόστηκε αυταρχικά στη Σοβιετικη Ένωση, Κορέα κλπ, αλλά στη θεωρία δεν διαφέρει το τελικό αποτέλεσμα από τον αναρχισμό.

 

 

Δεν εχω καταλαβει που διαφωνουμε.

 

Αν εννοεις στο αν ειχε η σοβιετικη ενωση κουμουνισμο ή σοσιαλισμο δεν νομιζω οτι η ταμπελα οριζει το πολιτευμα αλλα η ουσια.

Η ουσιαστικη διαφορα των 2 ειναι οτι πανω στην βαση του κουμουνισμου υπηρχαν διαφορες στην αμοιβη αναλογα με το τι παραγεις. Ο κρατισμος μεσουρανουσε....

 

 

 

"Ο σοσιαλισμός και ο κομμουνισμός είναι ο ίδιος κοινωνικο – οικονομικός σχηματισμός. Οι θεμελιωτές της κομμουνιστικής θεωρίας, ο Καρλ Μαρξ και ο Φρίντριχ Έγκελς, ονόμαζαν το σοσιαλισμό, αρχική φάση του κομμουνισμού. Ο όρος κομμουνισμός συνήθως χρησιμοποιείται για την ανώτερη φάση αυτού του σχηματισμού.

 
Ο σοσιαλισμός και ο κομμουνισμός έχουν την ίδια οικονομική βάση, την κοινωνική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής. Στη σοσιαλιστική, όπως και στην κομμουνιστική κοινωνία, δεν υπάρχουν εκμεταλλεύτριες τάξεις και η κοινωνία αποτελείται μόνο από τον εργαζόμενο λαό. Ο σοσιαλισμός και ο κομμουνισμός έχουν ακόμα τον ίδιο σκοπό – την πλήρη ανάπτυξη του ατόμου. Το πρόγραμμα του κομμουνιστικού κόμματος της Σοβιετικής Ένωσης καθορίζει αυτό το σκοπό σαν ικανοποίηση στον ανώτερο βαθμό των υλικών και πνευματικών αναγκών κάθε μέλους της κοινωνίας."

 

Πηγη:  http://hlias.forumotion.com/t9-topic

 

 

 

Ο σοσιαλισμος οπως τον βιωσαμε στην Ελλαδα εχει την εννοια του παρακατω Link. 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%83%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...