Προς το περιεχόμενο

ΜΝΗΜΗ KINGSTON HYPER X BEAST DDR3 1600MHz 2x4GB 42.99euro you.gr


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω εμένα μ άρεσε το τοπικ, με ξενέρωσε το amazon τον τελευταίο καιρό και έχω ψηθεί να πάρω από ελληνικά μαγαζιά.

BTW μήπως έχουν αυξηθεί οι τιμές στις μνήμες τον τελευταίο καιρό η μου φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως οι τιμές είναι ίδιες ενός ελληνικού καταστήματος με το Amazon, για ελεύθερους επαγγελματίες η τιμή του ελληνικού καταστήματος είναι κατά 23% καλύτερη με δεδομένο οτι εκπίπτει το ΦΠΑ (και πλέον και ενα 26% της καθαρής τιμής) κάτι που για το amazon απαιτεί έναρξη ενδοκοινωτικών, βεβαίωση έδρας του amazon και άλλα μπελαλίδικα. Είναι μια σημαντική παράμετρος για αρκετούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος ασχετος απο δω... δεν ειναι 1,21 η ισοτιμια μιστερ αλλα 1,16 (πληρωνεις σε λιρες) και ναι βγαινει λιγοτερο απο 44 ευρω (43 εχει στο you). Αλλά και 45,5 να ηταν αυτο σημαινει οτι τα 43 ευρω (2-3%) ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ; Ουτε καν διαβαζεις τι γραφω, μονο να την λες εισαι.

2ον ουτε αυτα που μας δειχνεις για να μας την πεις δεν ξερεις να διαβαζεις (sub-10% boosts despite almost double the cost for that memory). Δηλαδη μια βελτιωση 2-5% (αντε 10% τραβηγμενο σε μερικα πραγματα, πρακτικα 0-1% σε καθημερινες εφαρμογες) δικαιολογει αυξηση 50% στο κοστος αγορας της μνημης; Τι νομιζεις ειναι η ram, αναβαθμιση απο μηχανικο σε SSD δισκο;;;

Και αν εγω εχω κανει Θεο το αμαζον, εσυ εχεις κανει Θεο την διαφήμιση! Καλη χονεψη λοιπον.

 

Άκου παπαγαλάκι της κακιάς ώρας.

 

Η εικόνα που ανέβασα είναι από παραγγελία στο άμαζον για να δω την τιμή και μετά την ακύρωσα. 'Αλλωστε το 5% στα 43€ είναι 2,15€.

Ανέβασα 2 λίνκ για διαφορετικές πλατφόρμες. Η μία για intel και η άλλη για amd. Στις apu η διαφορά είναι τόση όση και η διαφορά στην ταχύτητα από 1333 σε 1600 ποσοστιαία.

 Εγώ έχω A8 και η διαφορά είναι αισθητή σε matlab κλπ.

 

Αναφέρεις για 50% στο κόστος της αγοράς της μνήμης. Για δες

http://www.skroutz.gr/s/335599/Kingston-4GB-1333MHz-DDR3-Non-ECC-CL9-DIMM-HyperX-Blu.html

και εδώ

http://www.skroutz.gr/s/369745/Kingston-4GB-1600MHz-DDR3-Non-ECC-CL9-DIMM-HyperX-Blu.html  επειδή έχεις καιρό να δεις τιμές.

 

Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο, δεν διαφήμισα κανένα μαγαζί. Αλλά αυτό θα το ξέρεις και είπες να πεις μια μαλακία έτσι για το καλό.

 

Η καλή χώνεψη μου χρειάστηκε με αυτά που διάβασα.

 

ΥΓ. Όσι για την αναβάθμιση από μηχανικό σε ssd τα λεφτά που πληρώνεις είναι πολύ περισσότερα αναλογικά συγκριτικά με ότι πληρωνεις για να πας από 1333 σε 1600. Ναι πολύ πιο γρήγορος ο ssd αλλά το gb το πληρώνεις χρυσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μαζι σου δεν ειναι αυτα που λες (ο καθενας εχει το δικαιωμα να πει τη γνωμη του), αλλα οτι δε ρωτας να μαθεις πριν μιλησεις. Για την ισοτιμια εχει δικιο ο giorginho, αμα θες να μαθεις ρωτα, μην το παιζεις ξερολας ειναι ενοχλητικο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται ακόμη μιας και η τιμή είναι καλή υπάρχουν ακόμη

παρ'ότι θα "έπρεπε" να έχει λήξει εχθές.

Πριν καμία ώρα έκανα αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...