Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με optical drive-Εξαφανιστηκε


LionHurt1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαφνικα εξαφανιστηκε .Τα καλωδια ειναι κανονικα συνδεδεμενα και λειτουργει το tray μια χαρα. Δν το αναγνωριζει ουτε στο device manager.Καποια βοηθεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως έχεις εγκατεστημένο το daemons tool ?Αν ναι δοκίμασε να βγάλεις και να επανασυνδέσεις το drive ,αν συνεχίζει να μην το βλέπει ,απεγκατέστησε το και ξανά κάνε αυτό που λέω πιο πάνω..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω daemon tools. Αυτο που δοκιμασα ειναι να βγαλω τα καλωδια του και να τα ξαναβαλω.Αποτι κτλβαινω αυτο μου λες ετσι?Παλι τιποτα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας σε αυτη την διευθυνση http://support.micro...om/kb/314060/el


κανεις την αυτοματη διορθωση  και εαν δεν φτιαξει (σε εμενα δεν εφτιαξε),,,,,


μετα κανεις την χειροκινητη που εχει πιο κατω και θα φτιαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λειτουργικο εχεις?

win 7 64bit.;Ουτε εμενα εφτιαξε αυτοματα. θα δω σε λιγο το χειροκινητο. Ξερεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

 

Το προβλημα που εχω ειναι οτι και χειροκινητα που προσπαθω , στο device manager δεν εχει το DVD-CDROM DRIVES οποτε και δεν μπορω να προχωρησω στα παρακατω βηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To drive δουλευε κανονικα και ξαφνικα "σταματησε" ή αλλαξε κατι στον Η/Υ (πχ μπηκε καποια νεα συσκευη) ή το λειτουργικο (καποια νεα εγκατασταση)?

Στο BIOS φαινεται το drive? Αν οχι κοιτα καλωδιωσεις (διαφορετικο καλωδιο) και ports (αλλο IDE/Sata port).

 

Το οτι το tray ανοιγοκλεινει απλα σημαινει οτι παιρνει ρευμα το μοτερ και μεχρι εκει ειναι σωστο το drive. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευε κανονικοτατα. Και σταματησε ξαφνικα. Δν εγινε καμια εγκατασταση ή απεγκατασταση υλικου. Μου κανει εντυπωση γιατι και το τροφοδοτικο ειναι καινουριο( για να χαλασε καποιο καλωδιο) αλλα και το dvdrw εχει δουλεψει απο ελαχιστα εως καθολου. Θα δοκιμασω να του βαλω αλλο καλωδιο sata οπως λες να δω τι θα γινει

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Στο bios δν φαινεται. Παραξενα πραγματα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσα μου λες αν δεν ειναι καποιο απο τα "καλωδια" (ide/sata ή το αντιστοιχο port, ρευμα) τοτε μαλλον βγηκε off το drive.Δεν παιζει ρολο ο χρονος λειτουργιας, μπορει να σου κατσει και απο την πρωτη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον πεθανε..Λογικα με καλυπτει εγγυηση απο το πλαισιο.Θα παω να τους ρωτησω αυριο.Σε ενα παλιο P4 που ειχα για δεκα χρονια δουλευε ασταματητα καθημερινα και ποτε δν χαλασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...