Προς το περιεχόμενο

μπαταρια


mararn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλουσα με εναν ηλεκτρονικο που μου ειπε πως δε κανει να βγαζεις τη μπαταρια απο το λαπτοπ διοτι ετσι αφηνεις το μηχανημα σου "απροστατευτο". Εκει που η μπαταρια σε τροφοδοτει με 12 βολτ παιρνοντας απο τη πριζα 220 ουσιαστικα δεν αφηνει το λαπτοπ να κατακεραυνωνεται με πολλα βολτ πραγμα που σε περιπτωση αποσταθεροποιησης της τασης μπορει να στο καψει.. Αφαιρωντας τη ουσιαστικα το λαπτοπ σου δεχεται παραπανω βολτ απο οσα χρειαζεται. Συν τοις αλλοις αυτο που σκεφτομαι ειναι η σκονη που εισχωρει μεσα λεω εγω. Κατεληξε λεγοντας πως το σωστο ειναι να αφηνεις τη μπαταρια και μολις ειναι φορτισμενο το βγαζεις απο τη πριζα. Κατι το οποιο φανταζομαι αποδυναμωνει τη μπαταρια καθως εισαι μονιμα σε φορτισμα-ξεφορτισμα της. Υπαρχει κανενας γνωστης να μας βοηθησει με το θεμα?? Το εχω απορια και εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antoine καταρχήν με γεια σου!!!

το πήρες το εργαλείο και έχεις βγάλει μεγαλύτερο αγχος τώρα, από όταν το περίμενες...χαχαχα

Αυτές οι καινούργιες μπαταρίες, όταν φθάσουν στο 100% της φόρτισης τους, σταματάνε να φορτίζουν. Δεν τις κάνει κακό να είναι στην πρίζα.

Κακό κάνει η θερμότητα. Από υψηλή θερμοκρασία χαλανε. Αμα το λαπτοπ είναι όλη μέρα ανοιχτό και ζορίζεται και αρχίζει να ζεσταίνεται, αυτό κάνει κακό στην μπαταρία.

Ακόμα κι αν την βγάλεις από πάνω και ξεχνάς να την φορτίζεις για να μην πέφτει κάτω από το 50%, πάλι σε λίγο καιρό θα χαλάσει.

Μια μπαταρία είναι βρε antoine, αμα χαλάσει σε κανα δυο-τρια χρόνια, δεν χάθηκε ο κόσμος, παίρνεις άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antoine καταρχήν με γεια σου!!!

το πήρες το εργαλείο και έχεις βγάλει μεγαλύτερο αγχος τώρα, από όταν το περίμενες...χαχαχα

Αυτές οι καινούργιες μπαταρίες, όταν φθάσουν στο 100% της φόρτισης τους, σταματάνε να φορτίζουν. Δεν τις κάνει κακό να είναι στην πρίζα.

Κακό κάνει η θερμότητα. Από υψηλή θερμοκρασία χαλανε. Αμα το λαπτοπ είναι όλη μέρα ανοιχτό και ζορίζεται και αρχίζει να ζεσταίνεται, αυτό κάνει κακό στην μπαταρία.

Ακόμα κι αν την βγάλεις από πάνω και ξεχνάς να την φορτίζεις για να μην πέφτει κάτω από το 50%, πάλι σε λίγο καιρό θα χαλάσει.

Μια μπαταρία είναι βρε antoine, αμα χαλάσει σε κανα δυο-τρια χρόνια, δεν χάθηκε ο κόσμος, παίρνεις άλλη.

να σαι καλα Μαγδαληνη μου! Σ ευχαριστω πολυ! Ναι μωρε εχεις δικιο απλα αποφασισα να ασχοληθω γενικα με το θεμα υπολογιστης πιο πολυ ωστε να εμπλουτισω τις γνωσεις μου και αφετερου να του κανω και σωστη χρηση! Απλα ετυχε τωρα να εχουμε αυτη τη κουβεντα με τον φιλο και αποφασισα να το ψαξω. Να ακουσω αποψεις. το θεμα με ενδιαφερει διοτι για τους επομενους μηνες θα βρισκομαι σε περιοχη την οποια χαρακτηριζουν οι συχνες διακοπες ρευματος. Γι αυτο θα ηθελα να μαθω αν το να αφαιρω τη μπαταρια ειναι οντως τοσο κακη ιδεα.. Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τις μπαταριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα Μαγδαληνη μου! Σ ευχαριστω πολυ! Ναι μωρε εχεις δικιο απλα αποφασισα να ασχοληθω γενικα με το θεμα υπολογιστης πιο πολυ ωστε να εμπλουτισω τις γνωσεις μου και αφετερου να του κανω και σωστη χρηση! Απλα ετυχε τωρα να εχουμε αυτη τη κουβεντα με τον φιλο και αποφασισα να το ψαξω. Να ακουσω αποψεις. το θεμα με ενδιαφερει διοτι για τους επομενους μηνες θα βρισκομαι σε περιοχη την οποια χαρακτηριζουν οι συχνες διακοπες ρευματος. Γι αυτο θα ηθελα να μαθω αν το να αφαιρω τη μπαταρια ειναι οντως τοσο κακη ιδεα.. Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τις μπαταριες..

loooool

Εσύ τι λες? :P

 

Τα είπε όλα η μαγδαληνή!

Λαπτοπ πήρατε όχι desktop...αν δεν θέλατε φορητότητα να παίρνατε desktop...

Επίσης καλύτερα να χαλάσει η μπαταρία μετά από 2-3 χρόνια παρά να βρείτε καμμένη μητρική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα antoine, σε τέτοιο μέρος που θα πας, όχι απλά δεν θα την αφαιρέσεις , αλλά μην σου πω, θα την καρφώσεις κι από πάνω, για να μην βγει...χαχαχα

Αν χαλάσει η μπαταρία μικρό το κακό, το ebay ναν καλα. Αμα καεί η μητρική, κλάφτα χαράλαμπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το καλώδιο του ethernet που μπορεί να σου κάνει "ζημιά" (αν δέν το έχει ασύρματο/WiFi) και από εκεί μπορεί να σου κάνει ζημιά,εάν είναι κανένας "βαρβάτος" κεραυνός.

Η ποιό πολύ τήν έχουν εκτός τήν μπαταρία ΑΛΛΑ την πρίζα του τροφοδοτικού είναι επάνω σε Ups η πολύπριζο ασφαλείας.

το θέμα είναι μήν είσαι "τυχερός/τυχερή,είναι "άτιμο" πράμα το ρεύμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόψεις για τις μπαταρίες λιθίου διχάζονται. Είναι πολύ έξυπνες μπαταρίες. Εχθρός τους είναι οι υψηλές θερμοκρασίες. Αν τις αφήσεις για κάποιο καιρό αποφόρτισες, τότε μειώνουν την απόδοσή τους. Βέβαια, αν δεν έχεις την μπαταρία στο λάπτοπ, τότε μια αυξομείωση της τάσης του ρεύματος θα σου κάψει τη μητρική και ίσως και άλλα μέρη. Εγώ προσωπικά την έχω πάνω στο λάπτοπ συνεχώς, φυσικά βγάζω το καλώδιο του ρεύματος από το jack του λάπτοπ όταν το κλείνω. Την έχω εδώ και ενάμισι χρόνο και ακόμα λειτουργεί κανονικότατα. Για μένα, καλύτερα να την αφήσεις πάνω στο λάπτοπ. Αν τη βγάλεις έτσι κι αλλιώς χάνεται η έννοια της φορητικότητας. Καλύτερα να πάρεις ένα cooler για να αναπνέει το λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόψεις για τις μπαταρίες λιθίου διχάζονται. Είναι πολύ έξυπνες μπαταρίες. Εχθρός τους είναι οι υψηλές θερμοκρασίες. Αν τις αφήσεις για κάποιο καιρό αποφόρτισες, τότε μειώνουν την απόδοσή τους. Βέβαια, αν δεν έχεις την μπαταρία στο λάπτοπ, τότε μια αυξομείωση της τάσης του ρεύματος θα σου κάψει τη μητρική και ίσως και άλλα μέρη. Εγώ προσωπικά την έχω πάνω στο λάπτοπ συνεχώς, φυσικά βγάζω το καλώδιο του ρεύματος από το jack του λάπτοπ όταν το κλείνω. Την έχω εδώ και ενάμισι χρόνο και ακόμα λειτουργεί κανονικότατα. Για μένα, καλύτερα να την αφήσεις πάνω στο λάπτοπ. Αν τη βγάλεις έτσι κι αλλιώς χάνεται η έννοια της φορητικότητας. Καλύτερα να πάρεις ένα cooler για να αναπνέει το λάπτοπ.

 

Σε έπιασα :P

 

Υ.Γ.Είναι φορητότητα όχι φορητικότητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...