Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην αναπαραγωγή 3D σε Samsung 46es6800


janpap08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

Εδώ και λίγες ημέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Όταν προσπαθώ να αναπαράγω αρχεία 3D η εικόνα που βλέπω έχει είδωλα.Προσπαθώ να το διορθώσω από το menu αλλά τα είδωλα θα υπάρχουν ή σε αυτό που βλέπω "μπροστά" ή σε αυτό που βλέπω "πίσω".

Βάζω πχ να δω αγώνα ποδοσφαίρου και όταν εμφανίζει κάποιους πίνακες έχουν είδωλα...αλλάζω τις ρυθμίσεις ώστε να φαίνονται σωστά οι πίνακες(αλλά και στον πίνακα του μενού της τηλεόρασης) και αμέσως βλέπω είδωλα "πίσω".

Να προσθέσω ότι μέχρι πριν λίγες ημέρες όλα ήταν οκ.

Η αναπαραγωγή γίνεται από ένα NAS με ενσύρματη σύνδεση αλλά και από το smart της τηλεόρασης,στο οποίο υπάρχουν κάποια 3D αρχεία για streaming,το ίδιο αποτέλεσμα έχω.

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crosstalk εννοείς. Ολες το εχουν σαν φαινόμενο. Απλα οχι πολυ έντονα. Δοκίμασε στο μενου εικονα -> 3D σε ποιο σημείο ειναι η προοπτική. Μπορει να ειναι + η -. Βαλτην στο 0

 

Αλλο φαινόμενο ειναι ο αποσυγχρονισμος των γυαλιων. Πατα το κουμπι τους για 5 δευτ και πλησίασε τα στο κατω μερος της tv οσο κάνουν αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μιλάω για Crosstalk ούτε και για αποσυντονισμό των γυαλιών.

 

Μιλάω για ένα πρόβλημα το οποίο δεν υπήρχε πριν και εμφανίστηκε τώρα.

 

Δυστυχώς δεν είναι ούτε η ρύθμιση του βάθους,αλλά ούτε και καμία από τις άλλες ρυθμίσεις του 3D(εκτός και αν υπάρχει κάτι το οποίο ούτε καν μου περνάει από το μυαλό).Η προοπτική είναι στο 0,το βάθος στο 1 και η βελτιστοποίηση στο 0. 

 

Είναι σαν να μην μπορεί να εστιάσει σωστά...ή θα έχω σωστό αποτέλεσμα "μπροστά" και πίσω θα βλέπω σκιές ή το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για μετατροπη 2D to 3D αν κατάλαβα?

 

Οτι και να ειναι κανε στο μενου εικονα, επαναφορά των ρυθμίσεων ωστε να εκμηδενίσουμε το ενδεχόμενο κάποιας εσφαλμένης ρύθμισης.

 

Καλού κακού επανασυντονισε και τα γυαλιά εκ νεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,καταρχην να πω οτι δεν μιλαω για μετατροπη 2D σε 3D αλλα για αναπαραγωγη side by side αρχειων.

 

Δυστυχως,εκανα και επαναφορα των ρυθμισεων απο το μενου και επανασυντονισμο των γυαλιων αλλα τιποτα.

 

Εχουμε καμια αλλη ιδεα...???

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεθεσα μετατροπη καθως μονο εκει μπορεις να πειράξεις το βάθος. Μάλλον τοτε θα φταιει το αρχειο που κατέβασες. Κατι αλλο δεν ξερω. Δεν μου εχει συμβει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα αρκετά αρχεία,όχι ένα-δύο τα οποία μέχρι και πριν λίγες ημέρες τα έβλεπα μια χαρά.

 

Σαν βλάβη δεν σου λέει τίποτα?Κάπου διάβασα ένα παρόμοιο πρόβλημα (δεν μπορώ να το βρω τώρα) και από το support της Samsung  

του έλεγαν να δηλώσει βλάβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά επικοινώνησα με την Samsung και δήλωσα βλάβη.

 

Η αλήθεια είναι ότι με εξέπληξε ευχάριστα η μέχρι τώρα εξυπηρέτηση.Σήμερα το πρωί κάλεσα τηλεφωνικά στην υποστήριξη,χωρίς καμία αναμονή μίλησα με ένα πολύ ευγενικό παλικάρι και το μεσημέρι με πήρε ο τεχνικός για να έρθει το απόγευμα να την ελέγξει!Βέβαια του ζήτησα να έρθει την Τετάρτη που έχω ρεπό οπότε για το αποτέλεσμα θα σας ενημερώσω μεθαύριο.

 

Τα παραπάνω τα γράφω γτ διάβαζα τα χειρότερα για το service της Samsung Hellas οπότε είπα να καταθέσω και εγώ την θετική μου εμπειρία.Ελπίζω να μην αναθεωρήσω στην συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που θα μου αλλάξουν την πλακέτα,δεν ταλαιπωρήθηκα και θα στερηθώ την tv μου μόνο για μισή μέρα,μικρό το κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...