Προς το περιεχόμενο

RAM σε Toshiba L755-1LJ


kak0s1931

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Παιδία.

 

Έχω το συγκεκριμένο λαπτοπ με windows 7 64bit! εργοστασιακά έχει 4gb ram. Στο properties μου δείχνει 4 αλλά στο task manager άλλα λέει (βλέπε επισυναπτώμενο αρχείο).

Η κάρτα γραφικών μου είναι :

 

Graphics adapter manufacturer : NVIDIA®
type : NVIDIA® GeForce® GT 525M with CUDA™ Technology
memory amount : 1,024 MB dedicated VRAM.   Λογικό αυτό; :S

post-259474-0-19082500-1361399731_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα έναρξη, γράψε "msconfig" και πάτα "enter". Μετά "εκκίνηση υπολογιστή --> επιλογές για προχωρημένους --> κάνε "τικ" στο κουτάκι που γράφει "μέγιστη μνήμη" (πες μας πόση μπορεί να διαβάσει) και μετά πάτα "ok". Δοκιμάζεις και μας λες αν άλλαξε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω κάνει! αλλά όταν αποθηκεύσω τις ρυθμίσεις και ξαναπάω γράφει 0! και επιλέγω ΜΑX memory μου γράφει 4096 και μετά όταν πατήσω ΟΚ πάλι 0!

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το έχω κάνει! αλλά όταν αποθηκεύσω τις ρυθμίσεις και ξαναπάω γράφει 0! και επιλέγω ΜΑX memory μου γράφει 4096 και μετά όταν πατήσω ΟΚ πάλι 0!

 

 

Στις πληροφορίες συστήματος τί σου λέει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.0 Gb

Χμμ τώρα πήγα και γω στο δικό μου (Toshiba satellite L750-1L9) στο οποίο έχω 8 GB ram (είχε 4 και προσέθεσα άλλα 4 εγώ) και πήγα στο task manager και στο ίδιο σημείο που λες εσύ, μου λέει 8173 εκεί που σου λέει εσένα 2805

 

Aπότι το έψαξα λίγο, το μόνο που φαίνεται να γράφουν ως λύση είναι αυτό που σου είπε ο φίλος πιο πάνω σχετικά με το MSConfig. Πάω να το δω και επιστρέφω. 

 

Επέστρεψα, λοιπόν στο δικό μου στο msconfig στο boot απότι βλέπω δεν είναι τικαρισμένο καθόλου το memory και λέει 0. Αλλά τη ραμ τη βλέπει όλη κανονικά. 

 

Για δοκίμασε να το ξαναλλάξεις πάλι σε 4096 και πάτα οκ και κάνε μια επανεκκίνηση του συστήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To εχω κανει και πάλι τίποτα... :fear: :wacko:

 

Το μόνο άλλο που μπορώ να σκεφτώ ειναι να το ανοίξεις απο πίσω, να βγάλεις τη μνήμη και να τη βάλεις στην άλλη υποδοχή να δεις τί παίζει

 

Sent from my iPhone using InsomniaΑν και πολύ πιθανό ότι κρατάει και η κάρτα γραφικών κάποια μνήμη και γι αυτό φαινεται λιγότερη. Το VRAM που ειδες ειναι το video memory.

 

Θαλεγα να μην πολυσκάς για το τι λέει ο task manager αν δουλεύει απροβλημάτιστα ο υπολογιστής και επίσης εφοσον εχεις 64bit windows να παρεις αλλη μια 4αρα (πηρα με 20 ευρώ απο eshop) και να τη βάλεις και θασαι σούπερ.Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αλλαξει κ σλοτ και παλι το ιδιο! Η καρτα γραφικων αφου εχει dedicated ram! Αν βαλω ακομη 4gb θα τα αναγνωριζει δλδ;

Τα 64bit σιγουρα την αναγνωρίζουν. Αυτή ειναι και η διαφορά τους με τα 32. Αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση, δεν εχω κανένα πρόβλημα πουθενά (υγ: έχω και γω Nvidia Cuda 2GB μέσα στο δικό μου)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα έχει επιλυθεί! έχω επιλέξει normal startup και τωρα μου δείχνει και τα 4gb ram.. Παράξενο .. Έσβησα επίσης και το windows security essentials που έτρωγε αρκετή μνήμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...