Προς το περιεχόμενο

χαμηλές ταχύτητες ίντερνετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με το ίντερνετ. Μέχρι στιγμής είχα ΟΤΕ,με download speed 4Mbps,με 24άρα σύνδεση. Σήμερα,ενεργοποιήθηκε η Forthnet και η ταχύτητα τώρα είναι στα 6Mbps. Όταν είχα επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ για το πρόβλημα αυτό,μου είπαν ότι κλειδώνει η ταχύτητα στα 7Μbps για τη γραμμή μου. Αυτός που μένει από κάτω μου πιάνει 12Mbps με το 24άρι. Δεν καταλαβαίνω τι φταίει κι έχω τόσο αργό ίντερνετ,μου φαίνεται τραγικό στο 2013 να έχω τόσο αργή ταχύτητα.Όσο για vdsl,δεν είναι ακόμη διαθέσιμο για την περιοχή.Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περιοχη ειστε? θα σου πουν ειδικοι σε αυτα...καλως ηρθες στην...forthnet!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

απο περιεργεια το τι θα σου πουν...γιατι δε το ρωτας περα απο οσα σου πουν εδω παιδια,γιατι δε το ρωτας στην forthnet να σου πουν γιατι ο απο κατω πιανει τοσο και εσυ τοσο...καποια εξηγηση θα υπαρχει λογικα...

 

 

μπες στο 192.168.1.254 στο μενου του ρουτερ σου να μας πεις τις τιμες που αναγραφονται 

bandwidth  

output power

line attenuation

sn margin

 

ειναι στα αριστερα σου τα κουμπια:    broadband connection-dsl connection-details  για να δεις τις τιμες....

 

 

 

(αφελης ερωτηση αλλα δε ξερεις καμια φορα...) μηπως εκανες συνδεση 8αρας...αντι 24αρας?

αν και στη εποχη μας κανεις δε κανει 8αρα πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Καλλιθέα είμαι και όταν είχα ρωτήσει τον ΟΤΕ μου είχαν πει ότι έχει γενικά θέματα στην περιοχή. Όσο για τη διαφορά ταχύτητας με τον από κάτω(ΟΤΕ έχει) μου είχαν πει ότι μπορεί να υπάρχουν λάθη από μεριάς του ηλεκτρολόγου...

 

DSL Connection

 

DSL Type: ITU-T G.992.5 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.016 / 7.856 spacer.gif     Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,6 / 0,0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,9 / 31,0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 5,7 / 6,4

 

24αρα είχα και πριν και τώρα δεν έκανα για 8αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καταρχάς βγάλε όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες με την τηλεφωνική πρίζα κι άσε μόνο το router απευθείας (χωρίς φίλτρα/splitter), με κοντό τηλεφωνικό καλώδιο (max 2m) και δώσε πάλι τα stats που έγραψες στο post #2...

 

είσαι συνδεδεμένος ενσύρματα με το router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router το έχω στο δωμάτιο και συνδεδεμένο με καλώδιο(κοντό) στο pc.Φίλτρο υπάρχει μόνο στο τηλέφωνο του σπιτιού(ένα ασύρματο) και συνδέει και ο πατέρας μου ένα ακόμα υπολογιστή ασύρματα. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει το ασύρματο τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...