Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και προτάσεις για mini αναβάθμιση


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συνφορουμίτες που βοηθούν και συμβάλλουν στη κοινότητά μας!
Θέλω να πραγματοποιήσω μια mini αναβάθμιση , στο σύστημα της υπογραφής αλλά με περιορισμένο budget. Θα κρατήσω λοιπόν :

Q9550 επεξεργαστή
CoolerMaster GX Series 550W
Sapphire HD 5870 1GB "Vapor-X edition"

και τους σκληρούς δίσκους .

Επομένως και προφανώς πηγαίνω για mobo και μνήμες ram. Σκεφτόμουν πως πλέον πιο φτηνές είναι οι DDR3 μνήμες παρά οι DDR2 ,οπότε θα μείνει υλικό "πίσω" ώστε με τη προσθήκη κάποιων spare parts να φτιαχτεί ένας "δεύτερος" pcάκος,αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Το ανέφερα γιατί ίσως απορεί κανείς: Μα καλά; Μόνο mobo και ram ?!

Πιθανόν να χρειαστώ και κουτί να φιλοξενήσει και να χωρέσει τα parts μου,ειδικά για την 5870 έχω φοβία να χωράει! Το αν θα αγοράσω θα το δώ στη τελική φάση της...επιλογής ή αν προκύψει κάποια «ευκαιρία» στο διάστημα αυτό :) ! Αποφάσισα λοιπόν να συμβουλευτώ εσάς και να ανοίξω τόπικ,η αναβάθμιση δε θα γίνει «αύριο-μεθαύριο» ,αλλά σίγουρα βραχυπρόθεσμα :)

Η χρήση που κάνω και προτίθεμαι να κάνω είναι gaming , παιχνίδια sims 3 (με ολα τα expansions) ,GTAIV+GTA LCS , managerrrrr , και τπτ racing πχ need for speed. Ταινιες , ιντερνετ κλπ εξυπακουονται,οθόνη προς το παρόν [και προς το μέλλον κατα 90%] θα κρατήσω αυτή της υπογραφής [είπαμε περιορισμένο budget κιόλας]
Τα μαγαζιά θα προτιμούσα να είναι εντός της Ελλάς ,να στέλνουν με αντικαταβολή και να είναι αξιόπιστα. Βέβαια άν υπάρχει κάτι στα γνωστά e s h o p , p l a i s i o κλπ ντάξει ...Απλώς όπως είπα δε θα γινει πχ τώρα σημερα, θα γίνει προσεχώς , οπότε ίσως και να μην υπάρξουν τα κομμάτια όταν χρειαστεί να ...ψωνίσω! Οπότε επειδή σας κούρασα και ζητώ συγνώμη ,συνοπτικά:

1) motherboard (δεν με ενδιαφέρει overclocking)
2) ram
3) vfm κουτί -προαιρετικά θα δείξει το μέλλον- [ :P ]

Δε θα θελα να ξεπεράσουμε τα 100 ευρώ ! (καλά δεν είμαστε και εμπενίζερ , αν ειναι 101 ή 105 δε θα κλάψουμε :P απλώς μη ξεφύγουμε] .

Τέλος, επειδή κάποιος θα σκεφτεί : Γιατί όχι και τον επεξεργαστη;;; Πιστεύω λοιπόν πως για τις «επιδόσεις» του 9550 ο σημερινός αντίστοιχος θα ξεκιναει απ τα 150++ οπότε δεν βγαίνω με το μπάτζετ που έχω θέσει :P

Ευχαριστώ πολύ ακόόόμα μια φορά :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πεταμένα θεωρώ ότι θα πάνε τα λεφτά σου . Με mb και ram δεν θα δεις καμιά ουσιαστική διαφορά στο σύστημα σου. Καλύτερα κράτα τα ή αν καίγεσαι να τα ξοδέψεις πάρε έναν ssd . Ποιο μεγάλη διαφορά θα κάνει από οτιδήποτε , ειδικά με τέτοιο budget.

Και μην ξεχνάς ότι μιλάμε για πράγματα που είναι end of life εδώ και μερικά χρόνια. Οπότε ότι και να πάρεις για να κάνεις δεύτερο pc  όπως είπες , να είσαι σίγουρος ότι θα είναι υποδιέστερο και των ποιο φθηνών επιλογών με τωρινή τεχνολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χμμμ δεν ειναι οτι καιγομαι να τα ξοδεψω...Απλως θα παρω τον υπολογιστη απο το σπιτι,να τον φερω πατρα ,και πισω πρεπει να αφησω ενα pc να υπαρχει ! Και επειδη εχω καποια κομματια στην ακρη [για τον υπολογιστη που πρεπει να δημιουργηθει] και μου λειπουν μνημες ,μητρικη και ισως γραφικων, λεω να παρω απο τον υπαρχον αυτα που λεω , να τα συνδεσω με τη νεα μητρικη ραμ κλπ και να χω ετοιμο τον υπολογιστη να παρω στη πατρα και πισω ο υπολογιστης που θα μεινει απλως θα θελει μια απλη vga και εναν δισκο [ολα τα αλλα τα χω ως ανταλλακτικα απο παλιες αναβαθμισεις] :/ Το δευτερο πισι που θα δημιουργηθει κ μεινει πισω δεν χρειαζεται να ναι τουμπανο :P σιγα :P

edit
Μήπως κρατώντας το τροφοδοτικο και την 5870 επαιρνα μητρικη επεξεργαστη και ram  πιο νέο socket ? Ομως, ας πουμε.....με 130 ευρώ πάνω-κάτω, αγγίζω επιδόσεις που έχω με το τίμιο σύστημα μου;

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...