Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα για SSD δίσκο


gartzo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά χρειάζεται να έχει ένας SSD ψύκτρα ή όχι; Σε κάποιο κατάστημα περιφερειακών PC μου είπανε ότι δεν χρειάζεται. Πιο πολύ μου είπαν ότι χρειάζονται οι δίσκοι προηγούμενης τεχνολογίας παρά αυτοί. Αληθεύει αυτό; Και αν ναι, για ποιο λόγο υπάρχουν στο εμπόριο και δεν τις αγοράζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε χρειάζονται. Ίσως να χρειάζονταν εάν εφάπτονταν σε κάποιο άλλο εξάρτημα με πολύ μεγάλη θερμοκρασία, αλλά κάτι τέτοιο ο υπολογιστής δεν έχει. Τουλάχιστον δεν έχει κάτι που να μπορεί με οποιοδήποτε τρόπο να ακουμπήσει πάνω στον SSD...

 

Εσύ μάλλον είδες ψύκτρα για HDD. Ή ίσως να είχε λάθος περιγραφή το κατάστημα.

 

Fact is, ακόμα και στους HDDs σπάνια βάζαμε ψύκτρες. Σε SSD όμως κι αν δεν υπάρχει λόγος να βάλεις... κανένας όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd δεν εχουν κινουμενα μηχανικα μερη οποτε δεν 'ανεβαζουν' θερμοκρασια οπως οι συμβατικοι hhd...(απλη λογικη: σκεψου οτι ειναι φλασακι με μεγαλυτερο μεγεθος και χωρητικοτητα) Προσωπικα (αν και δεν ειμαι κανενας master στους υπολογιστες) δεν εχω ξανακουσει για ψυκτρες ssd....Αν 'ανεβαζει' θερμοκρασια ο σκληρος κυριως οφειλεται απο τα υπολοιπα μερη του υπολογιστη και απο την κακη ή ελλειπης ροη αερα στο κουτι...Σιγουρα ολα τα ηλεκτρονικα εχουν μια θερμοκρασια μεγιστης αντοχης αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο να φτασεις εναν ssd στα ορια του...Ετσι απο περιεργεια παντως,βαλε κανενα link με ψυκτρα ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ssd δεν εχουν καν αισθητηρα για θερμοκρασια οπως οι μηχανικοι σκληροι  , οποτε ειναι ανουσιο να σκεφτομαστε οτι ζεσταινονται για να θελουν ψυξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ssd δεν εχουν καν αισθητηρα για θερμοκρασια οπως οι μηχανικοι σκληροι  , οποτε ειναι ανουσιο να σκεφτομαστε οτι ζεσταινονται για να θελουν ψυξη 

Ο Samsung 830 έχει και αυτή τη στιγμή δείχνει 23c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεται αν ειναι σε καναν κωλοχωρο.. Εχω δει κουτα σερβερ σε δωματιακι κατω απο σκαλια με θερμοκρασια χωρου περιπου 35oC.. Cpu,vga,hdd με λιγο ζορι ηταν ολα στα 50+.. Οποτε εκει βαζεις ψυκτρα στον ssd..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η cpu δε κουνιεται αλλα το 60 το πιανει χαλαρα. και το φλασακι αμα βαλεις να αντιγταψει 10 gb θα ζεσταθει τι θα κανει...αρα μαλλον εχει να κανει με το ρευμα που τραβαει και την καταναλωση του ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια εχω εναν ssd silicon power 60gb και η θερμοκρσια ειναι στους 40 βαθμους!!! Εχω ελεγξει θερμοκρασιες στα υπολοιπα εξαρτηματα και εινα απολυτα φυσιολογικες σε ολα! Τι να κανω; Οι αλλοι δισκοι (2) ειναι 22-26 βαθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η cpu δε κουνιεται αλλα το 60 το πιανει χαλαρα. και το φλασακι αμα βαλεις να αντιγταψει 10 gb θα ζεσταθει τι θα κανει...αρα μαλλον εχει να κανει με το ρευμα που τραβαει και την καταναλωση του ;-)

μπορει να εχει υψηλες ανοχες και οι καρτες γραφικων πανε 90 και 100 και δεν παθαινουν τιποτα και οι σκληροι στους 60 χαλανε , μη συγκρινουμε ανομοια πραγματα 

 

παντως το οτι καποιοι δεν εχουν αισθητηρα κατι σημαινει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για το ρευμα ισχυει αυτο που ειπα για τα κινουμενα μερη ηταν σε συγκριση με τους σκληρους δισκους και αυτο το 40 πως το ειδες ?

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρειαζεται διοτι δεν ζεστενεται ... Αφου δεν κουνιετε τιποτα για να παραχθει ζεστη..

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

μην λέμε ότι θέλουμε, το ότι δεν έχει μηχανικά μέρη δεν σημαίνει ότι δεν ζεσταίνεται...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...