Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία Web Server


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ασχοληθώ με το web server το μόνο που θα ήθελα να μάθω για αρχή πως μπορώ στο υπολογιστή με windows7 ultimate 
να φιλοξενήσω μια απλή σελίδα δεν θέλω τίποτα σπουδαίο απλά μια αρχή απλά να είναι μια εικόνα :D

Τι θα χρειαστώ να μάθω ;

Με βάση αυτόν των οδηγό που βρήκα τι άλλο πρέπει να κάνω ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κανεις εγκατασταση, θα το τρεξεις και στο πλαισιο που θα βγαλει θα πατησεις Start στις υπηρεσιες που θελεις να τρεχουν.

Για αρχη, θα εχεις τον  Apache και το Mysql.
Επειτα, στον web browser σου, οταν δινεις localhost θα πρεπει να σε βγαζει στη σελιδα του σερβερ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αγορασεις, τοτε ποιο το νοημα να στησεις δικο σου σερβερ;
Να πληρωσεις το ονομα και οχι τον χωρο;
Αν ειναι να πληρωσεις, πας σε ενοποιημενη λυση και ονοματος και χωρου και θα εισαι μια χαρα με ενα πακετο.
Για αυτο σου ειπα πιο πανω να κανεις λογαριασμο στο dyndns και port forward στο router σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα και στο dyn.com λέει ότι είναι επί πληρωμή το domain , πόρτα θα ανοίξω πιο μετά , όποια θέλω ανοίγω ;

 

edit1:
Άκυρο το βρήκα  http://free.domain.name
για αρχή καλό θα ήταν να δοκίμαζα αυτό :D

edit2:
Πρέπει να φτιάξω και IPv6 address που λέει μέχρι τώρα άνοιξα μια πόρτα 4444
Από εδώ βρήκα την ipv6 αλλά τώρα ποιο χρειάζεται ;

Επεξ/σία από dimitrisOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και στο dyn.com λέει ότι είναι επί πληρωμή το domain , πόρτα θα ανοίξω πιο μετά , όποια θέλω ανοίγω ;

 

edit1:

Άκυρο το βρήκα  http://free.domain.name

για αρχή καλό θα ήταν να δοκίμαζα αυτό :D

 

edit2:

Πρέπει να φτιάξω και IPv6 address που λέει μέχρι τώρα άνοιξα μια πόρτα 4444

Από εδώ βρήκα την ipv6 αλλά τώρα ποιο χρειάζεται ;

 

Ωραια, το βρηκες, τωρα συνεχιζουμε.

Οταν λες να φτιαξεις IPv6 address τι ακριβως εννοεις;

Το μονο που ειχα να κανω παλιοτερα ηταν forward την θυρα 80. Αυτο και μονο.

Και παλι, ολη αυτη η διαδικασια ειναι για να βλεπουν την σελιδα σου επισκεπτες απο εξω.

Αν το μονο που θελεις, ειναι να στησεις σερβερ το μονο που εχεις εινα να κανεις αυτα που σου ειπα στο post #4.

Αν προκειται μονο για αυτο, δεν υπαρχει λογος να μπλεξεις με dyndns, στη τελικη, το project σου, υποθετω καποια σελιδα,

την ανεβαζεις σε καποιον free host αργοτερα.

Αλλιως, αγοραζεις απο τωρα και ονομα και χωρο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έβαλα το apache & mysql με domain localhost 
πατάω start αλλά βγάζει μήνυμα "η λειτουργία που ζητήθηκε απέτυχε"
αλλά από κάτω στο παράθυρο λέει "The apache2.4 service is starting"

με το domain τελικά τι πρέπει να κάνω ;
αγοράζω ένα πχ στο papaki ή μπορώ να φτιάξω και εγώ ένα δικό μου αλλά όχι διαφημιστικό αλλά για αρχή δεν με πειράζει καθόλου  

και όταν πατάω localhost με βγάζει iis7 
επειδή είχα ενεργοποίηση τον server τον windows7 να βγάλω αν είναι ;

 

edit:

Το έβγαλα και τώρα όταν ανοίγω το apache μπορώ να μπω στο localhost

τώρα τι πρέπει να κάνω για να βάλω ένα δικό μου site που θα φτιάξω για αρχή θα είναι σε html 

Επεξ/σία από dimitrisOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοίπον ενα-ενα γιατι κάπου χαθηκες.

 

Η static ip προς το παρών δεν σου χρειάζεται αν και θα ήταν πιο εύκολο για να καταλάβεις πως δουλεύει το όλο σύστημα.

Αν αγόραζες απο το papaki πχ το domain www.dimitrisOS.gr τότε θα έλεγες στο papaki, όποιος πληκτρολογεί αυτη την διεύθυνση (www.dimitrisOS.gr) να τον στέλνει στην static ip σου. Και εκεί τελειώνει το θέμα αυτό.

 

Το localhost το χρησιμοποιούμε όταν δεν έχουν αγόρασει domain name (www.....).

 

Για αρχή θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις στο pc σου τον IIS των windows, ο οποίος είναι αρκετά ευκολος και θα μπορέσεις να στήσεις το site σου αρκετά γρήγορα.

 

Τέλος υπάρχει και η λύση να αγοράσεις ενα domain μαζί με hosting απο το papaki.gr, οπου θα σου κάνουν αυτοί Hosting την ιστοσελίδα σου, ωστε να μην μπλέκεις εσυ με τέτοιοα. Εχε στα υπόψην σου οτι όταν θα έχεις κλειστό το pc, οταν δεν θα έχεις internet, όταν θα έχεις διακοπή ρεύματος κτλ, το site θα είναι κάτω. Δηλαδή δεν θα δουλεύει!!

 

οπότε εαν το σιτε πρόκειται για κάτι επαγγελματικό πάνε σε Hosting για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αυτό δεν το ήξερα με την static ip ότι γίνετε

 

2) Για αρχή λέω να χρησιμοποιήσω το localhost και μετά βλέπουμε για αγορά εξάλλου δεν είναι ακριβά τα domain

 

3) Το μόνο που έχω κάνει είναι απλά να τον ενεργοποιήσω και μετά τι πρέπει να κάνω ;

 

4) Το γνωρίζω όλα αυτά, δεν θέλω να πάω σε host γιατί ο λόγος μου απλά είναι εκπαιδευτικός και όχι ένα μόνιμο site για αυτό λέω στην αρχή ότι θα αρχή μπορεί να βάλω μια εικόνα και κάτι ψηλά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για τον IIS δες εδω.

 

Είναι πολύ καλό παράδειγμα και εύκολο για αρχή!

 

Σχετικά με την αγορά domain το παπακι.gr εχει μια καλή προσφορά, 20 ευρω για 2 χρόνια με δωρεαν hosting!


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...