Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τηλεφωνο και μοντεμ της Cyta.


mariakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω προβλημα. :wacko:  Εβαλα πρωτη φορα το μοντεμ της cyta. To internet και το wifi δουλευουν κανονικα. Το τηλεφωνο ομως οχι. Το συνδεω μονο του στην υποδοχη που εχει μ ονο για τηλεφωνο και τιποτα. Χτυπαει συνεχομενα σαν να ειναι κατηλημενο. Οταν παιρνω απο το κινητο μου μου καλει κανονικα στο σταθερο αλλα το σταθερο απλα δεν καει τιποτα. Εχετε μηπως καμια ιδεα τι να κανω?? Δε μπορω να παρω και την εξυπηρετηση  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και μου έλεγαν ότι φταίει ο προηγούμενος πάροχος γιατί δεν με είχε (και καλά) αποδεσμεύσει ακόμη...

Τελικά μετά που πέρασε περίπου μια εβδομάδα και τους έβαλα τις φωνές όλα έφτιαξαν.. βέβαια μου αλλάξανε α/κ χωρίς να μου το πουν :mad:  γι'αυτό και η καθυστέρηση...

Πρέπει να διαθέτεις αρκετή υπομονή σε αυτές τις περιπτώσεις, ιδιαίτερα αν το έχουν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προβλημα.   Εβαλα πρωτη φορα το μοντεμ της cyta. To internet και το wifi δουλευουν κανονικα. Το τηλεφωνο ομως οχι. Το συνδεω μονο του στην υποδοχη που εχει μ ονο για τηλεφωνο και τιποτα. Χτυπαει συνεχομενα σαν να ειναι κατηλημενο. Οταν παιρνω απο το κινητο μου μου καλει κανονικα στο σταθερο αλλα το σταθερο απλα δεν καει τιποτα. Εχετε μηπως καμια ιδεα τι να κανω?? Δε μπορω να παρω και την εξυπηρετηση 

αν δεν εχεις ουτε εξερχομενες τοτε κατι φταιει με το configuration>εχει αναψει το λαμπακι πανω στο ρουτερ που δειχνει οτι παιζει το τηλεφωνο και οτι εχει γινει Register το sip?επισης το συνεχομενο που ακους συνηθως δηλωνει οτι δνε εχει περαστει configuration.οπως και αν δεν γινονται register οταν πας να παρεις και παρεις τα 2-3 πρωτα νουμερα βγαζει busy.κανε ενα reboot το ρουτερ αλλιως τηλεφωνησε τους να δεις τι φταιει.οτι καλει κανονικα ειναι λιγο παραξενο γιατι σε voip συνηθως οταν δεν παιζει το voip βγαζει οτι δεν ειναι διαθεσιμο.μηπως φταιει η συσκευη?μηπως φταιει η υποδοχη του ρουτερ?τα περισσοτερα ρουτερ εχουν 2 υποδοχες για τηλεφωνο.μηπως το εβαλες σε λαθος?αν ειναι Thomson το βαζεις στις πρασινες που γραφουν Phoneοχι σε αυτην που γραφει Pstn.

 

To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και μου έλεγαν ότι φταίει ο προηγούμενος πάροχος γιατί δεν με είχε (και καλά) αποδεσμεύσει ακόμη...

Τελικά μετά που πέρασε περίπου μια εβδομάδα και τους έβαλα τις φωνές όλα έφτιαξαν.. βέβαια μου αλλάξανε α/κ χωρίς να μου το πουν   γι'αυτό και η καθυστέρηση...

Πρέπει να διαθέτεις αρκετή υπομονή σε αυτές τις περιπτώσεις, ιδιαίτερα αν το έχουν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ !!

α/κ δεν γινεται να σου αλλαξουν αφου τα καλωδια του οτε που πανε προς τα εσενα πανε υποχρεωτικα σε συγκεκριμενο καφαο και μετα σε συγκεκριμενο κατανεμητη η box.μαλλον εσενα το προβλημα ηταν οτι δεν ειχε γυρισει η φορητοτητα ακομα για καποιο λογο.

πολυ σπανια να μπορει να παρει καποιος απο αλλο α/κ.αυτο θα γινει μονο αμα το box το απεναντι του ανηκει στην διπλα περιοχη και ο οτε τραβηξει καλωδιο απο εκεινο το box για καποιο λογο αντι να τραβηξει απο αυτο που ειναι κοντα σου.που γενικα δεν το κανει ο οτε.εκτος αν ο οτε καταλαβε λαθος διευθυνση που ανηκει σε αλλο αστικο κεντρο οποτε σε ενεργοποιησε εκει και μετα ξαναπεριμενες να ξανακανει η cyta την αιτηση απο την αρχη για να σε συνδεσουν στο σωστο αστικο κεντρο.η εκτος αν το γειτονικο νουμερο που εδωσες στην cyta η εβαλε η Cyta ανηκε σε αλλο αστικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...