Προς το περιεχόμενο

TV monitor


ideal09

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι ,ειμαι στην τελικη ευθεια για την αγορα μιας TV monitor οθονης και εχω μπερδευτει με το ποια να αγορασω. τα μονιτορσ ειναι τα εξης :http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/Samsung-T27B300EW-LED-TV-Monitor-27-LT27B300EW-EN.htm η http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/LG-M2755D-PZ-LED-TV-Monitor-27-M2755D-PZ.htm η http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/LG-M2752D-PZ-LED-TV-Monitor-27-M2752D-PZ.htm και η http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/LG-M2732D-PZ-LED-TV-Monitor-21-5.htm .Ποιο θεωρητε προτιμοτερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά θέτεις ως πρωταρχικό σκοπό τη θέαση ταινιών και τηλεόρασης. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Από τις παραπάνω η M2752 είναι η καλύτερη. Δεν έχει ουσιαστική διαφορά απ' την Μ2755 (το μοντέλο που αντικαθιστά), ενώ σε σχέση με την Μ2732 έχει πολύ καλύτερο χρόνο απόκρισης με 5ms έναντι 14ms.

 

Τη Samsung ξέχνα τη, καθώς δεν έχει τεχνολογία IPS και γενικά δεν έχει και το ευκολότερο μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ θα την χρησιμοποιω για ps3 και για να δω κανεναν αγωνα.Με το μενου της samsung  να σου πω την αληθεια πιστευω οτι δεν θα εχω και κανενα ιδιαιτερο προβλημα .Το θεμα ειναι οτι με την LG δεν  εχω και την καλυτερη εμπειρια  απο παλια.Τωρα δεν ξερω,ειναι αξιοπιστη εταιρια ; H samsung παντως με εχει αφησει ευχαριστημενο. Κοιτούσα και αυτη http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/LG-DM2752D-PZ-LED-TV-Monitor-3D-27-DM2352D-PZ.htm

 που ειναι και 3D αλλα οι 23' ιντσες με τις 27' θα εχουν μεγαλη διαφορα.



Και διαβασα οτι οι IPS δεν ειναι καταλληλες για gaming (ειδικα αυτες που σχετικα ειναι φτηνες) ωστοσο καποιοι λεν οτι αυτα απλα ειναι φημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και διαβασα οτι οι IPS δεν ειναι καταλληλες για gaming (ειδικα αυτες που σχετικα ειναι φτηνες) ωστοσο καποιοι λεν οτι αυτα απλα ειναι φημες.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και διαβασα οτι οι IPS δεν ειναι καταλληλες για gaming (ειδικα αυτες που σχετικα ειναι φτηνες) ωστοσο καποιοι λεν οτι αυτα απλα ειναι φημες.

 

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση , αυτοι που τις πουλανε λενε οτι δεν εχουν προβλημα , αλλα αυτοι που τις τεσταρουν βρισκουν προβλημα.

 

Μονο που ειναι tv εχει μεγαλο Input lag , λογο ips εχει σιγουρα παραπανω response time απο οτι λεει ο κατασκευαστης . Σε συγκεκριμενα ips panel εχει πεσει η τιμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η αλήθεια έιναι ότι ελάχιστοι καταλαβαίνουν διαφορά ανάμεσα στο response time ενός IPS και ενός TN Panel...

 

το Input lag είναι θέμα οθόνης, όχι θέμα panel, μπορείς να βρεις IPS monitors με τρομακτικά χαμηλό input lag κι άλλες με πολλαπλάσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ στην θεση μου τι θα επερνες ,την samsung που θα εχει λογικα χαμηλο input lag η την LG που θα εχει σχετικα υψηλο το οποιο ισως να το αποδεικνυουν  μονο οι αριθμοι ; Το θεμα ειναι οτι τα ips με χαμηλο response ειναι πανακριβα .Τωρα,αυτη η lg πρεπει να φτανει καπου στα 12ms ,δεν ξερω ομως αν θα ειναι ορατό στο ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια έιναι ότι ελάχιστοι καταλαβαίνουν διαφορά ανάμεσα στο response time ενός IPS και ενός TN Panel...

 

[το Input lag είναι θέμα οθόνης, όχι θέμα panel, μπορείς να βρεις IPS monitors με τρομακτικά χαμηλό input lag κι άλλες με πολλαπλάσιο...

 

 

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση , αυτοι που τις πουλανε λενε οτι δεν εχουν προβλημα , αλλα αυτοι που τις τεσταρουν βρισκουν προβλημα.

 

Μονο που ειναι tv εχει μεγαλο Input lag , λογο ips εχει σιγουρα παραπανω response time απο οτι λεει ο κατασκευαστης . Σε συγκεκριμενα ips panel εχει πεσει η τιμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εσυ στην θεση μου τι θα επερνες ,την samsung που θα εχει λογικα χαμηλο input lag η την LG που θα εχει σχετικα υψηλο το οποιο ισως να το αποδεικνυουν  μονο οι αριθμοι ; Το θεμα ειναι οτι τα ips με χαμηλο response ειναι πανακριβα .Τωρα,αυτη η lg πρεπει να φτανει καπου στα 12ms ,δεν ξερω ομως αν θα ειναι ορατό στο ματι.

όλα τα response times στα IPS είναι πάνω κάτω ίδια, δλδ κάτω από 5-6ms δεν πρόκειται να βρεις...

 

προσωπικά δεν έχω αγοράσει ούτε πρόκειται να αγοράσω TN Panel monitor...

Μονο που ειναι tv εχει μεγαλο Input lag

δεν νομίζω ότι μίλησα συγκεκριμένα για κάποια, τελειώς γενικό ήταν το post...

 

παρεπιπτόντως μήπως έχεις κάποιο review στο οποίο την έχουν μετρήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν νομίζω ότι μίλησα συγκεκριμένα για κάποια, τελειώς γενικό ήταν το post...

παρεπιπτόντως μήπως έχεις κάποιο review στο οποίο την έχουν μετρήσει?

 

Και εγω γενικα μιλησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εγω ποια να προτιμησω; Την lg m2755 που ειναι αμεσα διαθεσιμη στο πλαισιο η να παρω την m2752 η οποια δεν ειναι διαθεσιμη και θα πρεπει να περιμενω ; .Οι διαφορες ειναι σημαντικες ή ψιλοπραγματα ; γιατι η m2752 ειδα οτι ειναι πιο βαρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά θέτεις ως πρωταρχικό σκοπό τη θέαση ταινιών και τηλεόρασης. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Από τις παραπάνω η M2752 είναι η καλύτερη. Δεν έχει ουσιαστική διαφορά απ' την Μ2755 (το μοντέλο που αντικαθιστά), ενώ σε σχέση με την Μ2732 έχει πολύ καλύτερο χρόνο απόκρισης με 5ms έναντι 14ms.

 

Τη Samsung ξέχνα τη, καθώς δεν έχει τεχνολογία IPS και γενικά δεν έχει και το ευκολότερο μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...