Προς το περιεχόμενο

FS Amilo Pi 2550, PE4H


giotis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ!

Έχω το Fujitsu Siemens Amilo Pi 2550. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχει θέμα με την κάρτα γραφικών (για 3η φορά). Έχω δώσει 2 φορές από 130 ευρώ για να αλλάξω κάρτα γραφικών και τώρα ξανά έχει θέμα.
 

Αναλυτικά, Η οθόνη του λάπτοπ δεν ανοίγει -μάλλον ανοίγει σπάνια όταν θα δουλέψει κανονικά η κάρτα γραφικών- ενώ σε εξωτερική οθόνη εμφανίζει γραμμές ακόμα και στο bios, οπότε είναι σίγουρα θέμα της κάρτας γραφικών. Ο μόνος τρόπος να δουλέψω το λάπτοπ είναι να το ανοίγω σε Ασφαλείς Λειτουργία (όπου δεν λειτουργούν τα drivers) και να πάω στη Διαχείριση Συσκευών - Προσαρμογείς οθόνης και να κάνω κατάργηση της κάρτας γραφικών. Έτσι ανοίγει πλέον και σε κανονική λειτουργία. Κάθε φορά αυτό.

 

Και σκέφτηκα - αφού έχω μια κάρτα γραφικών PCIE να κάθετε - να δοκιμάσω το παραπάνω PE4H. http://www.hwtools.net/Adapter/PE4H.html

 

Από PCIE x16 θα λειτουργεί σαν PCIE x1.

 

To έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Θα λειτουργήσει έτσι; 

Δεν έχω θέμα να το λειτουργώ σαν σταθερό οπότε μην πείτε δεν αξίζει κτλ αφού έχει 80 ευρώ (κάρτα έχω).

 

Το λάπτοπ θα δουλεύει με εξωτερική οθόνη μονίμως. 

 

Έχει Intel Core 2 Duo 2.4 GHz, 3GB Ram, 250GB HDD. Ούτως ή άλλως με GNU θα δουλεύει μετά.

 

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...