Προς το περιεχόμενο

ερωτήσεις πριν την αγορά ssd


skoros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για την αγορά SSD 120 ή 250 GB. Επειδή η μητρική μου είναι SATA II και δεν σκοπεύω να την αλλάξω σύντομα οι επιδόσεις του δίσκου δε με ενδιαφέρουν και πολύ, αφού ουσιαστικά το SATA II θα τις "καπελώνει". Κύριο κριτήριο αγοράς είναι η αξιοπιστία και η μακροζωία και γι αυτό θελω να μου προτείνετε ένα δίσκο "σκυλί". Επίσης αν υπάρχουν κάποιοι δίσκοι που λέγεται ότι παρουσιάζουν συχνότερα προβλήματα θα ήθελα να τους ξέρω.
Τέλος θα ήθελα να τονίσω ότι η μητρική μου (Asus P5N-D) δεν υποστηρίζει AHCI. Πόσο επηρεάζει αυτό την επιλογή μου;
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ahci δεν έχεις δυνατότητα υποστήριξης trim από ότι ξέρω, με ότι αυτό συνεπάγεται. Προσωπικά θα καθυστερούσα την αγορά του μέχρι να κάνω μια γενική ανάγκη βάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα ! αν ο σκληρος υποστηριζει  την λειτουργια trim την υποστιριζει παντου ..

ναι μεν το SATA II θα τις "καπελώνει" τις επιδοσεις οπως λες , αλλα σε σχεση με τον μηχανικο που εχεις τωρα οι διαφορες ειναι μερα με την νυχτα , ακομη και με το σαταΙΙ.

σκυλια κ τετοια μην ψαχνεις , ειναι νωρις ακομη για να ξεχωρισουν καποιοι .. σημαντικο ρολο παιζει η διαχειρηση που θα του κανεις !

για εγγυηση ,οσο το δυνατον μεγαλυτερη , ψαξε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

δεν ισχύει κάτι τέτοιο και σε Ide mode έχει trim...

μέχρι πόσα χρήματα δίνεις?

επειδή δεν επείγομαι περιμένω για καμιά προσφορά που βλέπω βγαίνουν στο αμαζον και αλλού.

Για 120GB δίνω ~70€

Για 250 δίνω ~130€

 

 

σωστα ! αν ο σκληρος υποστηριζει  την λειτουργια trim την υποστιριζει παντου ..

ναι μεν το SATA II θα τις "καπελώνει" τις επιδοσεις οπως λες , αλλα σε σχεση με τον μηχανικο που εχεις τωρα οι διαφορες ειναι μερα με την νυχτα , ακομη και με το σαταΙΙ.

σκυλια κ τετοια μην ψαχνεις , ειναι νωρις ακομη για να ξεχωρισουν καποιοι .. σημαντικο ρολο παιζει η διαχειρηση που θα του κανεις !

για εγγυηση ,οσο το δυνατον μεγαλυτερη , ψαξε ..

τι εννοείς "σημαντικό ρολο παίζει η διαχείρηση";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω τον τροπο που θα τον διαχειριστεις ! δε θελει συνεχεια γραψε - σβησε , μην τον φορτωνεις πολυ , περνα του  μεσα το λογισμικο κα τα προγραμματα που χρησιμοποιεις , και ολα τα υπολοιπα (ταινιες . μουσικη ,  download  κτλ) εννοειται σε εναν απλο σκληρο αποθηκευση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω τον τροπο που θα τον διαχειριστεις ! δε θελει συνεχεια γραψε - σβησε , μην τον φορτωνεις πολυ , περνα του  μεσα το λογισμικο κα τα προγραμματα που χρησιμοποιεις , και ολα τα υπολοιπα (ταινιες . μουσικη ,  download  κτλ) εννοειται σε εναν απλο σκληρο αποθηκευση !

 

Είναι πιο ευαίσθητοι δηλαδή?

Δηλαδή ένας 250gb με αυτα που λες δεν θα ήταν αναγκαία αγορά...

Ένας 120gb καλύπτει άνετα αυτά που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι πιο ευαισθητοι ! απλα αυτοι ειναι σε γενικες γραμμες οι τροποι για να κρατησεις περισσοτερο ψηλα τισ επιδοσεις τους !

οσο αναφορα τα  gb ,  ναι η γνωμη μου ειναι πως οσο ειναι ακομη ακριβοι μας βολευουν μια χαρα οι 120αρηδες  ..

προσωπικη αποψη παντα  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...