Προς το περιεχόμενο

προβλημα με freetux tv kai teamviewer


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας επειδη παντα κανω το ιδιο λαθος θα προσπαθησω να το διορθωσω.και ξεκιναω καπως ετσι....

εχω ενα λαπτοπ με linux mint kde 14 64 bit.

 

teamviewer.

 

καθε φορα to εγκαθιστω με αρχειο deb to teamviewer γιατι δεν υπαρχει στο κεντρο λογισμικου.

σημερα που το εκανα ενω λεει οτι εγκαταστηθηκε σωστα,εγω δεν μπορω να το βρω ουτε στο μενου ουτε πουθενα.

 

γιατι συμβαινει αυτο;;;;

εκτος αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος εγκαταστασης και κανω κατι λαθος.

 

freetuxtv

 

βαζω πρωτα το αποθετηριο και μετα εγκαθιστω.ομως στο update μετα μου βγαζει πολλα σφαλματα και το προγραμμα κολλαει.

εαν το εγκαταστησω χωρις αποθετηριο kanei update χωρις σφαλματα και το προγραμμα λειτουργει απλα δεν παιζουν ολα τα καναλια.

γιατι συμβαινει αυτο;;;; κανω κατι λαθος;;;;η εχουν προβλημα τα αποθετηρια;;;;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοιξεις ενα τερματικο και δωσεις

teamviewer
ανοιγει?

 

Αν ναι, τοτε η συντομευση του, γενικα, ειναι προβληματικη αφου δεν φαινεται στα μενου. Θα πρεπει να φαινεται στην υποκατηγορια "Δικτυο" του μενου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ανοιγει το δοκιμασα και εγω που σημαινει οτι δεν εχει εγκατασταθει.

ομως οταν τρεχω το αρχειο deb με διπλο κλικ και κανω εγκατασταση μου λεει οτι ολες οι εξαρτησεις ικανοποιουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64 bit κατεβαζω γιατι εχω linux mint 14 kde 64bit.

 

εαν κατεβασω το απο κατω που εχει καταληξει rpm πω γινετε εγκατασταση;;;

ρωταω μηπως εκεινο δουλεψει.

και αν γνωριζες και κατι για το freetuxtv θα με εσωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, το rpm δεν σου κανει, μονο το .deb. Κατεβασε το 32αρι στην αναγκη και δοκιμασε με αυτο.

 

Για το freetuxtv δεν γνωριζω. Αν το αποθετηριο που λες ειναι αυτο, τοτε δεν κανει για τη διανομη σου, επειδη ειναι μεχρι ubuntu 12.04 ενω το mint 14 βασιζεται σε ubuntu 12.10. Εκτος αυτου, το freetuxtv ειναι διαθεσημο και απο το επισημο repo πλεον, οποτε θα το βρεις στο software center οπως θα βρεις πχ το vlc.

 

https://launchpad.net/~freetuxtv/+archive/freetuxtv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατεβασα το 32bit,jim και κανει παλι τα ιδια. δεν ξερω τι να πω.....

 

το freetuxtv το βρηκα στο κεντρο λογισμικου λειτουργει κανονικα απλα δεν παιζει ολα τα καναλια.

για ελληνικα μιλαω παντα.για αυτο σε ρωτησα για το αποθετηριο.

 

και αν εχεις την καλοσυνη μπορεις να μου εξηγησεις πως χρησιμοποιειται το rpm;και τι ακριβως ειναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω φιλε μου μπηχτη αλλα να σου πω την αληθεια φοβηθηκα να το ψαξω

 

εκει μπορω να εγκαταστησω προγραμματα απο windows αλλα δεν ξερω αν λειτουργει καλα.λειτουργει;;;

και αν λειτουργει ,μπορω να βαζω και σπασμενα η μονο τα free;;;;



μπηχτη φιλε μου μολις το εγκατεστησα μεσω wine.

ομως οταν παω να το ανοιξω δειχνει οτι φορτωνει αλλα δεν ανοιγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα να το χρησιμοποιησεις μεσω wine..

 

ειπα οτι η λινουξ εκδοση του teamviewer "δειχνει" οτι ψιλοχρησιμοποιει απο μονο του ΚΑΠΩΣ το wine.

Σε πολλες περιπτωσεις που μου εκανε προβληματα το teamviewer..περνουσα και το wine και λυνοταν το προβλημα.

Τι σχεση εχουν αυτα τα 2 προγραμματα μεταξυ τους ποτε δεν καταλαβα...αλλα δεν χανεις κατι να το χεις εγκατεστημενο (που απο οτι λες το χεις).

 

Απο κει και περα αν υπαρχει καποιο προγραμμα για λινουξ το χρησιμοποιεις δεν χρειαζεται να το τρεχεις μεσω wine.

 

Γιατι ενω στην συντρηπτικη πλειοψηφια των windows προγραμματων το wine λειτουργει μια χαρα..καποια πιο συνθετα windows προγραμματα π.χ. office , 3ds max , καποια παιχνιδια ισως δεν παιζουν και μερικα απο τα προαναφερθεντα δεν παιζει να παιξουν ποτε σωστα σε wine...

 

Oποτε οσο το προγραμμα που θελουμε να τρεξουμε υπαρχει για λινουξ..το παλευουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καταλαβα.

 

απλα επειδη to wine θεωρητικα τρεχει τα windows προγραμματα για αυτο ηθελα να δοκιμασω πως λειτουργει για το teamviewer που ουτος η αλλος εχω προβλημα.

 

παντως ουτε στο wine ουτε στο σρχειο deb δουλευει το teamviewer και δεν ξερω γιατι.

 

sto mint cinnamon to ετρεχε παντως απο αρχειο deb και δουλευε κανονικα.

 

δοκιμασα και to google earth στο wine γιατι απο το κεντρο λογισμικου που το εγκατεστησα δεν δειχνει το μενου ουτε σωστα

γραμματα.μονο κατι ακαταλαβηστικα,αλλα και παλι δεν λειτουργησε.

 

γενικα παντα και με οποια διανομη και αν βαλω εχω θεμα με 2-3 πραγματακια.

που ακομα δεν μπορω να τα κατανοησω και να τα λυσω.

 

θα ξαναδοκιμασω το teamviewer apo deb kai ta ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πληκτρολογείς teamviewer σου λείπει πως δεν υπάρχει η εντολή ή κάποιο άλλο σφάλμα; Νομίζω πως στις τελευταίες εκδόσεις πρέπει να τρέχει κ;ι ο σχετικός daemon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το ελυσα το προβλημα με το teamviewer.

οταν το κατεβαζα απο τη σελιδα και το εγκαθιστουσα με διπλο κλικ δεν μου το εβγαζε και μετα δοκιμασα τις εξης εντολες:

 

1. wget http://www.teamviewer.com/download/teamviewer_linux.deb

και μετα

2. sudo dpkg -i teamviewer_linux.deb

 

επανεκινηση και το εβγαλε κανονικα στην υποκατηγορια ιντερνετ.

 

παντα ειχα προβλημα με τα εξης προγραμματα.

1.teamviewer to ελυσα.

2.google earth me γραμματα.δοκιμασα διαφορα αλλα δεν εγινε τιποτα και ακομα το ψαχνω.

και 3.skype με τον ηχο κλησης οχι συνομιλιας.δηλαδη κανω κληση και μιλαω κανονικα αλλα ο ηχος κλησης ακουγετε χαλια.

 

αν γνωριζει καποιος την λυση για τα αλλα 2 θα με βοηθουσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το google-earth και το θεμα με τα γραμματα ειναι θεμα ελλειψης γραμματοσειρων.

 

Δεν θυμαμαι ποιες ειναι αυτες που λειπουν για να λειτουργησουν σωστα τα γραμματα ομως..

 

Δοκιμασε να περασεις την ttf-ms-fonts γραμματοσειρα (μπορει να μην ειναι ετσι ακριβως το ονομα , οποτε ψαχτην πως ονομαζεται και περασε την)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3.

Ποιο skype εχεις? Γιατι θυμαμαι καποιο skype 2.1.x ή 2.2 που ειχε οντως προβλημα στον ηχο αλλα με συγκεκριμενες καρτεσ, οποτε ακουγοσουν σαν ρομποτ και με διακοπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...