Προς το περιεχόμενο

web server και σελιδα


GI@RG@S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια χαρα εχω ενα θεματακι, εχω ανοιξει μεσω του thomson την port 80 και εβαλα να κοιτα το pc μου , εχω εγκατεστημενο το xamp και εχω φτιαξει μια σελιδα με wordpress βαζοντας τα στο htdcos . 

 

Θελω να μπορω μεσω της ip μου να μπει καποιος αλλος απο αποσταση να δει την σελιδα.

 

Τοπικα παταω κατι του στυλ http://localhost/..(to paht tou htdocs)..

 

 

Οσο αφορα στο web ομως , για να δω τι φαινεται πατωντας,  http://ipmou/...(to path pou dino otan trexo apo localhost)...

 

βλεπω μεν την σελιδα , αλλα χωρις style δλδ την δειχνει στην πανω γωνια και σαν απλο html.

 

τι παιζει εδω γνωριζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρέπει να δεις αν ο browser ζητάει το αρχείο(-α) που πρέπει με τα CSS stylesheets και αν ο web server τα σερβίρει κανονικά.

 

Θα χρειαστείς έναν browser που να παρέχει κάποιου είδους web console. Π.χ. Firefox. Ανοίγεις την κονσόλα λοιπόν σε ένα κενό tab και μετά φορτώνεις σε αυτό τη σελίδα σου. Δες τί αναφέρει η κονσόλα για τα .css αρχεία που (θα πρέπει να) φορτώνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmm..την αρχικη δοκιμη την εκανα με opera και μου το εβγαζε οπως ανεφερα . 

 

τωρα δοκιμασα με firefox και chrome και δουλευει κανονικα , δλδ τραβαει το style .

 

πως βλεπω αυτο που μου λες , να πατησω δεξι πληκτρο και μετα inspect element; και ακομα πως το φτιαχνω και για τον opera;

 

edit

 

στο ιδιο pc , ανοιγει κανονικα με firefox , chrome . Σε αλλο pc οχι , τα δειχνει χωρις style σε ολους τους broswers.

 

Να διευκρινησω κατι πρωτα ως ip βαζω αυτην που βλεπω μεσω cmd και ipconfig , δλδ κατι του στυλ 192.168.1...

ή αυτη που μου βγαζει π.χ. η σελιδα whatismyip ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmm..την αρχικη δοκιμη την εκανα με opera και μου το εβγαζε οπως ανεφερα . 

 

τωρα δοκιμασα με firefox και chrome και δουλευει κανονικα , δλδ τραβαει το style .

 

πως βλεπω αυτο που μου λες , να πατησω δεξι πληκτρο και μετα inspect element; και ακομα πως το φτιαχνω και για τον opera;

 

edit

 

στο ιδιο pc , ανοιγει κανονικα με firefox , chrome . Σε αλλο pc οχι , τα δειχνει χωρις style σε ολους τους broswers.

 

Να διευκρινησω κατι πρωτα ως ip βαζω αυτην που βλεπω μεσω cmd και ipconfig , δλδ κατι του στυλ 192.168.1...

ή αυτη που μου βγαζει π.χ. η σελιδα whatismyip ;

 

Έχει να κάνει με την database του Wordpress site σου, η οποία περιέχει ως host το localhost. Δοκίμασε να φτιάξεις ένα αντίγραφο της db σου μέσα στο οποίο θα αντικαταστήσεις όλα τα "localhost" με το ip address σου (από whatismyip). Κατόπιν μέσα στο wp-config.php δήλωσε ως db το νέο αντίγραφο. Λογικά θα είσαι οκ.

 

Όμως, αν έχεις dynamic ip (το πιθανότερο) η ip σου θα αλλάζει κάθε 3 και λίγο... οπότε "άνθρακας ο θησαυρός". Μια λύση είναι να φτιάξεις ένα προσωπικό pseudo-ip π.χ. στην no-ip.org και να εγκαταστήσεις στο pc σου το πρόγραμμα που παρέχει η no-ip.org που τρέχει στο background και "συγχρονίζει" την pseudo-ip σου με την πραγματική όταν αλλάζει η τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη κατι πιο απλο , να ανεβασεις στο internet ενα site χρησιμοποιωντας ως server το pc σου δεν υπαρχει ;, δεν με νοιαζει για ποση ωρα αρκει και για 5 λεπτα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...