Προς το περιεχόμενο

Η Seagate τερματίζει την παραγωγή 2.5' σκληρών δίσκων με 7.200 στροφές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εποχή των μηχανικών δίσκων τουλάχιστον για τους φορητούς υπολογιστές, φαίνεται ότι μπαίνει στην τελική ευθεία με την Samsung να αποφασίζει την διακοπή παραγωγής δίσκων 2.5' με 7.500 στροφές μέχρι το τέλος του έτους.Η Seagate κατασκευάζει τέσσερις διαφορετικές σειρές μοντέλων δίσκων 2.5' με 7.200 στροφές, την Momentus 7200.4, 7200.2, Momentus Thin 7200 και την Momentus XT η οποία είναι στην ουσία μια υβριδική λύση.

 

Οι σκληροί δίσκοι 7.200 στροφών θεωρούνταν πάντα μια ακριβή πρόταση για τους φορητούς υπολογιστές ενώ με τη μεγάλη μείωση τιμών των SSD δίσκων, περνάνε σιγά σιγά στο περιθώριο αφού οι SSD διαθέτουν σημαντικά καλύτερες επιδόσεις.

 

Μέχρι στιγμής, η Seagate δεν έχει στο εμπόριο κάποια σειρά SSD δίσκων για το ευρύ κοινό, με την εταιρεία να επιλέγει να ασχοληθεί με τις υβριδικές λύσεις όπως αυτή του Momentus XT που περιλαμβάνουν 4-8G nand μνήμης κυρίως για λόγους cache χωρίς όμως να στέκονται ικανοποιητικά δίπλα στις επιδόσεις των SSD.

 

Link.png Site: http://www.anandtech.com/show/6810/seagate-to-discontinue-7200rpm-25-drives-later-this-year[/url]']anandtech.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχει επιλέξει να ασχοληθεί με υβριδικές λύσεις όπως του Momentus XT αλλά αποφάσισε να διακόψει την παραγωγή του, does not compute...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Samsung να αποφασίζει την διακοπή παραγωγής δίσκων 2.5' με 7.500"

 

H samsung σταματάει ή η seagate και δεν νομίζω να ηταν στις 7500rpm μάλλον 7200.

 

να δεις οτι τελικα ήθελε να πει για την western digital και τους δισκους των 5400. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα. Έχω ένα 2.5''  scorpio της Westrern Digital στις 7.200  στροφές. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν και θορυβώδης και αρκετά πιο ζεστός έχει ανώτερες επιδόσεις. Γενικά είναι νωρίς να μιλάμε για αντικατάσταση των HDD με SSD. 

Μου θυμίζει πριν δεκαπέντε χρόνια αρκετούς που μιλούσαν για την ανωτερότητα των SCSI έναντι των IDE σκληρών. 

Όσο υπάρχουν τα φράγκα και παλαιότερα και σήμερα και μεθαύριο θα υπάρχουν καλύτερες λύσεις  από τους ταπεινούς συμβατικούς σκληρούς δίσκους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...