Προς το περιεχόμενο

Case ανεμιστήρες


antwnic4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε δύο ανεμιστήρες για το κουτί μπροστά και πίσω. Ο μπροστά είναι 12cm. Δίνω 15 ευρώ συνολικά. Έχω όμως κάποιες απορίες:

 

Το κουτί μπροστά δεν έχει τρύπες για αέρα, αλλά είναι κλειστό και έχει τα κουμπιά on και restart. Αξίζει να πάρω μπροστινό ανεμιστήρα; Νομίζω μπορώ να του βγάλω κάποια κομμάτια από μπροστά για να παίρνει αέρα. Δεν θα είναι πολύ όμορφο βέβαια, αλλά αν χρειαστεί θα τα βγάλω.

 

Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος για πίσω αν θέλει 9cm ή 9.2cm, βάζω μερικές φωτογραφίες από το κουτί.

Από ότι μπορώ να καταλάβω είναι ίδιο μέγεθος με της intel την ψύχτρα.

post-242191-0-20064600-1362408615_thumb.jpg

post-242191-0-56588600-1362408687_thumb.jpg

post-242191-0-48973700-1362408707_thumb.jpg

post-242191-0-46072300-1362408725_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλαζεις κουτάκι καλύτερα... ακόμη και ένα των 50Ε καλύτερο θα είναι απο το multidrama!

Θα το αλλάξω το κουτάκι στο μέλλον και σίγουρα οποιοδήποτε άλλο είναι καλύτερο, αλλά αυτό που επείγει τώρα είναι τα υπόλοιπα κομμάτια της αναβάθμισης. Απλά θέλω λίγο airflow γιατί μου φαίνεται πολύ ζεστό και θέλω να κλοκάρω και λίγο την 7870. Σιγά-σιγά όλα θα γίνουν :P

 

Τώρα που το θυμήθηκα το κουτί στο πλάι έχει κάτι σαν σωλήνα που συνδέει το χώρο για ανεμιστήρες της πλαινής πόρτας με την ψύχτρα του επεξεργαστή. Αυτό χρησιμεύει πουθενά, ή καλύτερα να το βγάλω;

post-242191-0-05078100-1362410222_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα παρομοιο κουτι απο παλια... Απ' οτι θυμαμε πρεπει να εχει κατω μια τρυπα που μπαινει αερας... Αυτο με τον σωληνα οφειλω να αναγνωρισω πως ειναι καλη πατεντα απο τα multirama... παιρνει αερα απο εξω κατευθειαν χωρις να προλαβει να ζεσταθει απο την καρτα ή το τροφοδοτικο. Κρατα το. Οσο για τους ανεμιστηρες παρε εναν 12αρι μπροστα και εναν 80αρι πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα παρομοιο κουτι απο παλια... Απ' οτι θυμαμε πρεπει να εχει κατω μια τρυπα που μπαινει αερας... Αυτο με τον σωληνα οφειλω να αναγνωρισω πως ειναι καλη πατεντα απο τα multirama... παιρνει αερα απο εξω κατευθειαν χωρις να προλαβει να ζεσταθει απο την καρτα ή το τροφοδοτικο. Κρατα το

 

Όχι δεν έχει από κάτω τρύπα, ούτε από πάνω. Οκ, αφού κάνει δουλειά θα το κρατήσω τότε.

Καλύτερα πάρε ένα καινούργιο κουτί. Έχεις κάποιο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες;

Θα πάρω καινούργιο κουτί, αλλά μέχρι να πάρω θα κρατήσω αυτό. Οι ανεμιστήρες δεν πάνε χαμένοι σε καμία περίπτωση

 

Πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν ξέρω ακριβώς αν έχω. Ας πούμε τώρα το έχω ανοιχτό από το πλάι και απλά είμαι στο internet και η κάρτα γραφικών είναι 41 βαθμούς, ο επεξεργαστής 50, η μητρική 36 και ο green σκληρός 38. Σε παιχνίδια ανεβαίνει κάπως περισσότερο πιστεύω.

 

Αλλά ακόμα και καλές να είναι οι θερμοκρασίες, δεν υπάρχει καθόλου airflow στο κουτί, κάτι όχι και τόσο καλό κατά τη γνώμη μου.

 

 

Επίσης μπροστά όπως είπα δεν έχει κενό. Αν βάλω ανεμιστήρα θα κάνει δουλειά;

 

 

 

Edit: Μετά από μέτρηση το πίσω μέρος του κουτιού είναι 90mm. Γίνεται να μπει 92mm ανεμιστήρας;

 

Οι προτάσεις σας να είναι από e-shop, γιατί θα πάρω και τον επεξεργαστή από εκεί

Επεξ/σία από antwnic4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο και σκέψη κατέληξα σε αυτό το συνδυασμό:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663578

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650154

 

Αξίζει; Παρακαλώ απαντήστε σύντομα γιατί θέλω να γίνει σήμερα η παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...