Προς το περιεχόμενο

Σχεδόν μηδενική η εξάπλωση των Windows 8


LuLa69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίταξε, να υποστηρίζει κατι το λογισμικό σου και να μη μπορείς να το χρησιμοποιεισεις,λογο hardware, σου έρχεται κάπως άσχημα!;)

Μπορούσες να κανεις δεξί με συνδυασμό το μόνο κουμπί και το option key. Αλλα όπως και τώρα με το windows 8 γκρινιαζανε τοτε,γιατι έπρεπε να χρησιμοποιήσεις και το πληκτρολόγιο....( μπορούσες και με το ποντίκι μόνο,να μπεις στα υπό μενού αλλα δεν ήταν πρακτικό και γρήγορο.)

Κάλλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί ένας απο τους λόγους που πολλοί τότε δεν ήθελαν τα Mac. Καλή ώρα ,όπως το windows 8 τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 573
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αλλά και η apple τελικά το χώνεψε πως το δεξι κλικ είναι "καλό και χρήσιμο" ας το έπαιξε υπεράνω για 15-20 χρόνια. Τελικά το υιοθέτησε (στο περίπου) πυθόμενη στις λογικές απαιτήσεις του κοινού. Τώρα έρχεται η MS και λέει δεν χρειάζεται τελικά. Με δεξι κλικ πλέον έχεις ένα και στατικό μενού στα δεξιά και όχι το content menu ακριβώς δίπλα στο ποντίκι που άλλαζε ανάλογα την θέση του.

 

Και είναι αυτό πρόοδος? Μάϊ αςς πρόοδος είναι  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσες να κανεις δεξί με συνδυασμό το μόνο κουμπί και το option key. Αλλα όπως και τώρα με το windows 8 γκρινιαζανε τοτε,γιατι έπρεπε να χρησιμοποιήσεις και το πληκτρολόγιο....

Κάλλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί ένας απο τους λόγους που πολλοί τότε δεν ήθελαν τα Mac. Καλή ώρα ,όπως το windows 8 τώρα...

Εγώ πάντως, δε χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο, περισσότερο απ ότι το χρησιμοποιούσαν και στα 7!

Αν αναγκαζομουν να χρησιμοποιώ το πληκτρολογιο περισσοτερο με τα 8,θα εκνευριζομουνα, κάτι που δε μου συμβαίνει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά και η apple τελικά το χώνεψε πως το δεξι κλικ είναι "καλό και χρήσιμο" ας το έπαιξε υπεράνω για 15-20 χρόνια. Τελικά το υιοθέτησε (στο περίπου) πυθόμενη στις λογικές απαιτήσεις του κοινού. Τώρα έρχεται η MS και λέει δεν χρειάζεται τελικά. Με δεξι κλικ πλέον έχεις ένα και στατικό μενού στα δεξιά και όχι το content menu ακριβώς δίπλα στο ποντίκι που άλλαζε ανάλογα την θέση του.

 

Και είναι αυτό πρόοδος? Μάϊ αςς πρόοδος είναι  :mad:

Φίλε πρόσεχε θα πλακωσει κανένας Νότιος άνεμος και θα σε πάρει και θα σε σηκώσει που συγκρίνεις το windows 8 με μια πλατφόρμα, όπως τα Mac.... Χαχα
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έρχεται η MS και λέει δεν χρειάζεται τελικά. Με δεξι κλικ πλέον έχεις ένα και στατικό μενού στα δεξιά και όχι το content menu ακριβώς δίπλα στο ποντίκι που άλλαζε ανάλογα την θέση του.

 

Και είναι αυτό πρόοδος? Μάϊ αςς πρόοδος είναι :mad:

Γιατι άραγε?

Μήπως το οτι θα δυσκόλευε τη touch χρηση,σ'ενα περιβαλλον(metro/modern ui) που φτιακτικε κυρίως γι'αυτη?

Έχεις ενα ολόκληρο desktop ui,που μπορείς να έχεις όλα αυτα που χριαζεσαι για να κάνεις τη δουλειά σου,οπως τη συνηθισες και σου προσφέρει ΕΠΙΠΡΌΣΘΕΤΑ και ενα touch ui,για να εχει ενα πιο φιλικό περιβαλλον,για όσους θελουν να το χρησιμοποιείσουν και για αυτου του τύπου τη χρήση και εσυ ζητας να το μετατρέψει και αυτο για desktop χρηση?Ποιος ο λογος σε ενα λογισμικο να υπάρχουν δυο ui,στραμμένα και τα δυο ειδικά για desktop χρήση?

Αυτο κι αν ηταν ενα ΤΕΡΆΣΤΙΟ FAIL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε καταργηθηκε το δεξι κλικ ακριβως;;; Αυτο που εχει γινει ειναι οτι στο metro με παρατατεμενο πατημα βγαζει κατω τις επιλογες. Οτι κανει και το δεξι κλικ στο μετρο. Στο Desktop ισχυει οτι ισχυε παντα (με εξαιρεση το Start για να μην ξαναφανει κανας αθεατος). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι η Start screen είναι απλά ένας launcher(που δεν είναι),αφού συγκρίνεται με το Start button οι περισσότεροι έτσι το βλέπουν,τότε στα δημοφιλέστερα λειτουργικά έχουμε αυτό:

 

Ubuntu

ubuntu-11-10-02-dashboard.jpg

 

Mountain Lion

launchpad_search.png

 

Windows 8

mrseb-windows-8-metro-start-screen.jpg

 

Μεγάλες διαφορές......

ΝΟΤ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δε το ηξερα!Σοβαρά δεν υπήρχε δεξι κλικ?

 

By default, το «δεξί κλικ» στο OS X είναι Cmd (στο πληκτρολόγιο) + κλικ (αριστερό).

 

Φυσικά η δυνατότητα για «κανονικό» δεξί κλικ υπάρχει. Από το System Preferences (κάτι σα το Control Panel σε Windows) επιλέγεις τι συμπεριφορά θέλεις.

 

Οι περισσότεροι εννοείται πως έχουν την κλασική συμπεριφορά, με αριστερό και δεξί κλικ στο ποντίκι. Το Cmd + κλικ πάντως βολεύει στα laptops, όπου το δεξί κλικ είναι μπελαλίδικο όσο να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι η Start screen είναι απλά ένας launcher(που δεν είναι),αφού συγκρίνεται με το Start button οι περισσότεροι έτσι το βλέπουν,τότε στα δημοφιλέστερα λειτουργικά έχουμε αυτό:

 

Ubuntu

 

 

Mountain Lion

 

 

Windows 8

 

 

Μεγάλες διαφορές......

ΝΟΤ!

 

Χα ολόσωστος! 

 

ΥΓ: 4η μέρα λειτουργίας των Windows 8 στο laptop μου και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί αυτό το λογισμικό είναι για tablet! Παρακαλώ βοηθείστε με!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι η Start screen είναι απλά ένας launcher(που δεν είναι),αφού συγκρίνεται με το Start button οι περισσότεροι έτσι το βλέπουν,τότε στα δημοφιλέστερα λειτουργικά έχουμε αυτό:

 

Ubuntu

ubuntu-11-10-02-dashboard.jpg

 

Mountain Lion

launchpad_search.png

 

Windows 8

mrseb-windows-8-metro-start-screen.jpg

 

 

Μεγάλες διαφορές......

ΝΟΤ!

Φίλε gnsx το Mac OS X που δείχνεις ειναι μια αποτυχημένη πλατφόρμα....κακώς το συγκρίνεις με το windows 8.... Δεν βλέπεις? 20 χρόνια περάσανε και μόνο 9% ? Ελεος....

Ασε που πολλοί μπορούνε να πούνε οτι αντιγράφει το windows 8.

Edit: ποιο 9 % ? Αυτο που δείχνεις ούτε 4% δεν έχει ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα ολόσωστος! 

 

ΥΓ: 4η μέρα λειτουργίας των Windows 8 στο laptop μου και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί αυτό το λογισμικό είναι για tablet! Παρακαλώ βοηθείστε με!!!

και δε θα καταλαβεις ποτε  :-D

γιατι δεν ειναι για tablet φιλε μου , ειναι ΚΑΙ  για tablet! .. καθως και ενα ΤΕΛΕΙΟ  λειτουργικο για το laptop  σου ..

(ξερω οτι το εχεις καταλαβει πολυ καλα για αλλους το λεω οχι για σενα ..)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μέρα που τα έβαλα, προβληματίστηκα. Τώρα, δεν σκέφτομαι καν την επιστροφή στα 7. Και μόνο το γεγονός της μεγάλης ταχύτητάς τους, εμένα μου αρκεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Valve Steam Vs Windows Store

2) Shareware SItes (Παρεα με Bloatware) VS Windows Store

3) Antivirus Companies VS Windows Defender (Ενσωματωνουν MS Security Essentials στα 7 δεν υπηρχε προεγκατεστημενο) 

4) Burning Software VS Windows 8 (πλεον μπορεις να κανεις Mount/Burn Iso και γενικα εχει βελτιωθει)

5) Μεσω του Windows Store οταν μιλαμε για Metro App σταματαν τα Bloatware οποτε χανονται κερδη.

6) Windows Store οταν μιλαμε για Metro App αναγκαζει τις εταιριες να πληρωσουν για να μαθουν την νεα πλατφορμα.

7) Windows Store ο χρηστης θα βλεπει την βαθμολογια του APP εκει και δεν θα ψαχνει reviews στα site (Λιγοτερα Hits/Λιγοτερα εσοδα)

8) Το Βασικο Review που εκανε χαμο στο Internet ηταν γραμμενο απο μια εταιρια οπου ο ενας ηταν πρωην υπαλληλος της Apple και ο αλλος της Oracle. 

 

Καλοπροαιρετα: Διαλεξε οσα απο τα επιχειρηματα μου συμφωνεις. Ειναι προσωπικη αποψη αρα μπορει να μην εχω και σε ολα δικιο αλλα φανταζομαι οτι δεν εχω και σε ολα αδικο.

 

EDIT:

υ.γ. Η MS ανοιξε πολλα μετωπα και μπορει να της στοιχησει ανεπανορθωτα. οχι μονο τωρα αλλα και στο μελλον.

 

 

Από το 2 έως και το 8... επειδή τα έχει άλλη εταιρεία πριν από την MS στα λειτουργικά της... τα MS fan boys φωνάζετε και λέγατε διάφορα. Τώρα, ξαφνικά, αυτά γίνανε προτερήματα... 

 

Αυτά είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...