Προς το περιεχόμενο

Αγορα απο Amazon.co.uk


3n3rg3ia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας ημέρα παιδιά ,  ένα μεγάλο ευχαριστώ στον makfil για το guide του περί αγορών μέσω διαδυκτίου , ήταν πολύ καλό, έχω όμως μια απορία σχετικά με το θέμα γιατί θέλω να κάνω μια αγορά από το amazon.co.uk κάτι hardware για το computer μου, 

 

Υπολογίζετε αγορά γύρο στα 800 ευρό, αναφέρομαι σε motherboard-κάρτα γραφικών-επεξεργαστή έναν SSD σκληρό δίσκο και ένα water cooling για τον επεξεργαστή. 

 

Το καθένα από αυτά τα hardware υπάρχει στο amazon.co.uk μέχρι και 30 ευρό φθηνότερα σε σύγκριση με την Ελληνική αγορά, και αναρωτιέμαι με συμφέρει να κάνω την αγορά ? Από το amazon στο live chat με βεβαίωσαν ότι δεν δεν υπάρχουν άλλες επιπλέον χρεώσεις , θα ήθελα την άποψη σας γιατί δεν θέλω το δέμα να καταλήξει πάνω από τα 800 ευρο γιατί πολύ απλά δεν διαθέτω επιπλέον χρήματα δυστυχώς , για αυτόν τον λόγο ρωτάω εδώ διότι διάβασα ότι αρκετοί φίλοι του Insomnia  έχουν καλή εμπειρία από amazon αγορές. Και θα ήθελα να σας παρακαλέσω να με διαφωτίσετε περί την αγορά που επιθυμώ να κανω.

 

Σας ευχαριστώ πορκαταβολικά , θα περιμένω απάντηση!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εφόσον είναι εντός ΕΕ, δεν υπάρχουν θέματα τελωνείου απ'όσο ξέρω, το μόνο θέμα δεν ξέρω στην τελική τιμή τί παίζει με VAT/φπα. Τα έβαλες στο καλάθι να δεις πόσο βγαίνουν όλα μαζί με τα έξοδα αποστολής κλπ? Γιατί ειναι και αυτό στη μέση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο θέμα που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι να διατίθενται όλα ή έστω τα περισσότερα από αυτά που σε ενδιαφέρουν από το ίδιο το αγγλικό Amazon και να τα στέλνει χωρίς μεταφορικά στην Ελλάδα, ώστε να μην επιβαρυνθείς με το έξοδο αυτό στην πλειοψηφία των εξαρτημάτων που θα αγοράσεις. Στην περίπτωση που κάποια εξαρτήματα διατίθενται από τρίτους, πρέπει να συνυπολογίσεις και τα μεταφορικά και, στη χειρότερη, το να μην τα στέλνουν στην Ελλάδα.

 

Το επόμενο που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι, στη συνολική αξία, θα επιβαρυνθείς και μετη διαφορά του 3% μεταξύ του αγγλικού (20%) και του ελληνικού (23%) ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα οι τιμές που αναγράφωνται  στο αμαζον είναι χωρίς φπα? και το ποσό το τελικό που μου δείχνει θα προστεθεί και το 23%φπα?

αν είναι έτσι τότε καλύτερα να τα αγοράσω από την Ελλάδα καθώς αν υπολογίσουμε το φπα τοτε αγγίζουν τις τιμές της Ελληνικής αγοράς .......... έλεος ....



Α με συγχωρείς δεν διάβασα καλά , υπάρχει ο φπα αλλά ο αγγλικός , κατάλαβα τώρα, έγινε παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ , θα φροντίσω επίσης να μάθω αν αποστελντονται απο το αγγλικό αμαζον και όχι από το αμερικάνικο , έγινε, να είστε καλά και καλή σας ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα οι τιμές που αναγράφωνται  στο αμαζον είναι χωρίς φπα? και το ποσό το τελικό που μου δείχνει θα προστεθεί και το 23%φπα?

αν είναι έτσι τότε καλύτερα να τα αγοράσω από την Ελλάδα καθώς αν υπολογίσουμε το φπα τοτε αγγίζουν τις τιμές της Ελληνικής αγοράς .......... έλεος ....

 

Α με συγχωρείς δεν διάβασα καλά , υπάρχει ο φπα αλλά ο αγγλικός , κατάλαβα τώρα, έγινε παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ , θα φροντίσω επίσης να μάθω αν αποστελντονται απο το αγγλικό αμαζον και όχι από το αμερικάνικο , έγινε, να είστε καλά και καλή σας ημέρα.

 

η τιμές στο αγγλικό amazon είναι με φπα Αγγλίας 20%, σε κάθε χώρα αποστολή βάζει το φπα τη κάθε χώρας , οπότε για Ελλάδα υπολόγιζε +3% , σε μια παραγγελία δηλαδή 800 υπολόγισε +24€

περισσότερα για το φπα εδώ http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?ie=UTF8&camp=1634&creative=19450&tag=19450-21&linkCode=ur2&nodeId=502578

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε αυτά που θες να αγοράσεις στο καλάθι. Και πήγαινε το μέχρι το σημείο της οριστικοποίησης της αγοράς. Πρόσεξε μόνο να επιλέξεις free delivery, για να μη σου χρεώσει μεταφορικά και εκεί θα δεις το τελικό ποσό. Μην ξεχάσεις να βάλεις να πληρώσεις σε λίρες! Στα 800 ευρώ θα χάσεις αρκετά από τη μετατροπή στο νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω να πάρω κάποια πράγματα από το amazon...

 

1)Υπάρχει κάνα θέμα αν έρθουν από το αμερικάνικο αμαζον με φόρους τελωνία κτλπ; Κάτι σαμπουάν και οδοντόκρεμες είναι...

 

2) Επειδή τώρα δε βρίσκομαι στην Αθήνα αλλά στην επαρχία όπου και θα είμαι για αρκετό καιρό (3-4 μήνες ακόμα), πώς στέλνουν από το άμαζον; Θέλω να πω, θα μου στείλουν χαρτί στο σπίτι από το ταχυδρομείο ή θα φέρουν το δέμα στην πόρτα; Συνήθως από ebay και i-herb μου τα φέρνουν στην πόρτα...

 

3) Sorry αν ακουστεί κάπως αλλά αν τα φέρνουν στην πόρτα, τα φέρνουν σε δέμα ή χύμα τα φέρνουνε και τα αφήνουνε; Γιατί το έχω ακούσει και αυτό!!!

Επεξ/σία από vk13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές από το αμερικάνικο Amazon αλλά και από κάθε τρίτη χώρα (δηλαδή εκτός της ΕΕ) πρέπει να ξεκινάνε με τη σκέψη ότι, εάν η αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) είναι πάνω από 45 ευρώ, θα πληρώσουμε ΦΠΑ+λοιπά έξοδα. Επίσης ότι, τα μεγάλα αμερικάνικα ιντερνετικά καταστήματα, όπως το Amazon, συνυπολογίζουν στη συνολική αξία και ένα προεκτιμώμενο ποσό για έξοδα εκτελωνισμού, τα οποία επιστρέφονται, εάν δεν χρειαστεί να καταβληθούν σχετικά έξοδα.

 

Ο τρόπος αποστολής δέματος δεν είναι προκαθορισμένος αλλά εξαρτάται από το είδος των αντικειμένων που θα περιλαμβάνονται στο δέμα. Αυτό θα το δεις στην τελευταία φάση της παραγγελίας, όπου θα διαλέξεις τον τυρόπο αποστολής και θα πληρώσεις ανάλογα. Πάντως, η αποστολή με courier σημαίνει ότι το δέμα που ερχεται από Αμερική θα περάσεις οπωσδήποτε από τελωνείο.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες για τα θέματα αυτά θα βρεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, καλησπέρα 

 

Λέω να πάρω ένα κινητό από το amazon.de (το Lumia 920) και το βρίσκω πιο φθηνά σε αυτό το κατάστημα, το οποίο όμως λέει ότι είναι καινούργιο και δεν έχει reviews. Να το πάρω από εκεί ή είναι επίφοβο; 

 

Το σάιτ του καταστήματος είναι αυτό, και φαίνεται αρκετά σοβαρό κι αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...