Προς το περιεχόμενο

Νεο PC...


grwarlock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

 

Δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω για την προσπαθεια σου. Χωρις την παραμικρη προθεση να προσβαλω τους υπολοιπους τελικα στα δυσκολα κανουν πισω.Τελος παντων. 

 

 

Αυτό τώρα τι το ήθελες?Αδικείσαι και εσύ ο ίδιος.Προσωπικά αν με καλύπτουν προτάσεις άλλων δεν βρίσκω λόγο να γράφω δικές μου.Μη ξεχνάς οτι στη κοινότητα οτι βοήθεια πάρεις είναι δωρεάν και δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να στη παρέχει.Φιλικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό τώρα τι το ήθελες?Αδικείσαι και εσύ ο ίδιος.Προσωπικά αν με καλύπτουν προτάσεις άλλων δεν βρίσκω λόγο να γράφω δικές μου.Μη ξεχνάς οτι στη κοινότητα οτι βοήθεια πάρεις είναι δωρεάν και δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να στη παρέχει.Φιλικά.

Δεν διαφωνω σε καμμια περιπτωση με αυτο που λες.Ποτε δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωμενος καποιος να απαντησει.Απλα βλεπω οτι σε απλα θεματα υπαρχουν δεκαδες απαντησεις ενω στα δυσκολα ειναι ελαχιστες.Αν θεωρεις οτι με καποιο τροπο εθιξα εσενα ή οποιονδηποτε αλλο τοτε ελπιζω μια συγνωμη να θεωρηθει αρκετη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ο μοναδικος που το εχω απορια? Τι στο καλο χρήση κανεις που σου χρειαζονται 25δισκοι σε ένα home συστημα. Και πως στο καλο θα τους συνδέσεις όλους πανω σε ένα pc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ο μοναδικος που το εχω απορια? Τι στο καλο χρήση κανεις που σου χρειαζονται 25δισκοι σε ένα home συστημα. Και πως στο καλο θα τους συνδέσεις όλους πανω σε ένα pc? 

Αυτα ειναι τα ευκολα.Ηδη εχω παρα πολλες ταινιες και σηριαλ αλλα και μουσικη.Η μουσικη μου μονο κοντευει τα 4ΤΒ.Απο εκει και περα εχω εκατονταδες dvd τα οποια εχουν πολυτιμα δεδομενα για και τα οποια δεν θελω με τιποτα να χασω.Ολοι ξερουμε οτι τα dvd σβηνονται οσο περναει ο χρονος.Αν προσθεσεις και μερικες βασεις δεδομενων που προκειται να σηκωσω εκει μεσα συν οτι κατεβαζω 24/7 δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος γιατι θελω τοσο πολυ χωρο. Τωρα πως θα τους συνδεσω ολους σε ενα pc. Πρωτα θα εξαντλησω τις συνδεσεις που μου δινει το ΜΒ (μεχρι 10 sata εχω βρει μεχρι τωρα).Οι υπολοιποι ,ας πουμε 16, θα συνδεθουν με 1 ή 2 SAS/SATA controllers (περιπου 250 ευροπουλα εκαστος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την τρέλα του να συλλέγεις το οτιδήποτε... αλλα να συλλέγεις ψηφιακό υλικό (εκτός της μουσικής ίσως) το οποίο έτσι και αλλιως το βρίσκεις ανα πάσα ώρα και στιγμή Online πλεον. Θεωρώ ότι απλα είναι περιττό και με τεράστιο κόστος. 

 

500Ε για sata controllers + δεν ξερω πόσα για 25 σκληρούς ειναι απλα too much για home pc. 

 

Αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την τρέλα του να συλλέγεις το οτιδήποτε... αλλα να συλλέγεις ψηφιακό υλικό (εκτός της μουσικής ίσως) το οποίο έτσι και αλλιως το βρίσκεις ανα πάσα ώρα και στιγμή Online πλεον. Θεωρώ ότι απλα είναι περιττό και με τεράστιο κόστος. 

 

500Ε για sata controllers + δεν ξερω πόσα για 25 σκληρούς ειναι απλα too much για home pc. 

 

Αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.. 

Εν μερει θα συμφωνησω μαζι σου. Ομως υπαρχουν καποια πραγματα που εξαφανιζονται και οταν σου ερθει η επιθυμια να τα δεις ή να τα ακουσεις ή να τα δοκιμασεις ειτε δεν υπαρχουν πλεον ειτε σου παιρνει τοσο για να κατεβουν που εντωμεταξυ σου εχει φυγει  η επιθυμια. Να σου δωσω μερικα παραδειγματα.Παλιες ελληνικες ταινιες. Σχετικα δυσκολο.Παλιες ξενες ταινιες.Μπορεις να τις βρεις αλλα σε τι ποιοτητα ή αν τις βρεις σε καλη ποιοτητα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις υποτιτλους να ταιριαζουν. Θα μπορουσα να αναφερω αρκετα τετοια επιχειρηματα οπως και το αντιθετο.Ενας ισχυροτατος  αντιλογος ειναι και ο δικος σου.Το κοστος.Και εχεις απολυτο δικιο. Ομως οταν συλλεγεις ψηφιακο υλικο οποιουδηποτε ειδους για χρονια δεν θελεις να το χασεις επειδη καποιο cd dvd ψοφησε.  

 

PS. Αντι για κολοκυθοπιτα μπορω να διαλεξω μια ζεστη μπουγατσα με μπολικη κανελλα και ζαχαρη αχνη ?? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σου ειπα και στο αλλο ποστ..... χλωμο να ανοιξει αυτο το μηχανημα με αυτον τον επεξεργαστη. Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα πατας το my computer και το παραθυρο θα ανοιγει μετα απο 15 δευτερα, σε idle και χωρις να κανει τπτ το pc εκεινη τη στιγμη. το cpu σου θα δουλευει μονιμα στο 100%.

 

Το θεμα τωρα του να παιζεις και παιχνιδια, χωρις να θελω να σε προσβαλλω, ειναι τουλαχιστον αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σου ειπα και στο αλλο ποστ..... χλωμο να ανοιξει αυτο το μηχανημα με αυτον τον επεξεργαστη. Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα πατας το my computer και το παραθυρο θα ανοιγει μετα απο 15 δευτερα, σε idle και χωρις να κανει τπτ το pc εκεινη τη στιγμη. το cpu σου θα δουλευει μονιμα στο 100%.

 

Το θεμα τωρα του να παιζεις και παιχνιδια, χωρις να θελω να σε προσβαλλω, ειναι τουλαχιστον αστειο.

 

Που ακριβώς το βασίζεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορώ να σε καταλάβω από πολλές μεριές, 

1) Μόνο και μόνο την ενέργεια που θα δαπανάς για έχεις στο IDLE όλους τους δίσκους πάιζει να φτάνεις τα όρια του φούρνου 2kW... Λογικό είναι να έχεις προβλήματα με την θερμότητα που παράγετε. 

Εγώ στην θέση σου θα έκανα ένα καλό indexing, όσο πιο περιεκτικό γίνετε, στου δίσκους μου να ξέρω τι έχω και που και μετά θα έπαιρνα NAS/εξωτερικές θήκες και θα τους είχα ανενεργούς στοιβαγμένους με τις ετικετούλες τους και όποτε χρειαζόμουν κάτι θα ενεργοποιούσα αυτόν που περιέχει το υλικό που χρειάζομαι ανά πάσα στιγμή.

2) Αυτό που θες να κάνεις εκτός από αντιοικολογικό, πολυδάπανο είναι και λίγο πόντιο (μην με παρεξηγάς). Γιατί δεν πρόκειται με τίποτα να χρειαστείς και τα 50 ΤΒ άμεσα!

3) Στην εσχάτη των περιπτώσεων θα έπαιρνα 4TB-3TB δίσκους και θα προσπαθούσα να συρρικνώσω το πλήθος τους και θα πούλαγα τους μικρότερους για να καλύψω την διαφορά.

Πάντως στην τελική τελική το να έχεις 25 δίσκους και να παίρνεις ένα mainstream PC για να τους φορτώσεις όλους επάνω είναι λίγο επίφοβο. Υπάρχουν rack ειδικά για αυτή την δουλεία και εφόσον θεωρείς τα δεδομένα σου τόσο πολύτιμα πρέπει να επενδύσεις και κατάλληλα (φαντάζομαι ότι θα θέλεις και κανά RAID?). Το θέμα της υπερθέρμανσης στους σέρβερ είναι το Α-Ω γιαυτό τα χώνουν τόσο βαθιά και τα ψύχουν με διάφορες τεχνικές και με σημαντικά ενεργειακά κόστη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ορίστε μερικές λύσεις για παρακολούθηση  της temp του pc σου : 

 

http://www.ebw.gr/el/product/12581/Digital-LCD-Fridge-Freezer-Thermometer-Temperature-Psifiako-thermometro-elegkti

 

και κάτι που μπορείς να φτιάξεις εσύ αν γνωρίζεις πως  :  http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43388

 

 Μόνο  αυτά μπόρεσα και βρήκα  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μερικές λύσεις για παρακολούθηση  της temp του pc σου : 

 

http://www.ebw.gr/el/product/12581/Digital-LCD-Fridge-Freezer-Thermometer-Temperature-Psifiako-thermometro-elegkti

 

και κάτι που μπορείς να φτιάξεις εσύ αν γνωρίζεις πως  :  http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43388

 

 Μόνο  αυτά μπόρεσα και βρήκα  :-(

Σε ευχαριστω πολυ.Κατι τετοιο ψαχνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν είχα χρόνο φίλε θα στο έφτιαχνα εγώ μιας και γνωρίζω αλλά..... χλωμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...