Προς το περιεχόμενο

tv led 42 or 47


teoxen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα! εδώ και μερικές μέρες ψάχνω για tv,μακάρι να μπορούσα να ανεβάσω τον πήχη τιμής αλλά αναγκάζομαι και δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από max max 700Ε. κατά προτίμηση θέλω μεγάλη 47,αλλά δεν θέλω να πέσω πολύ και σε ποιότητα.βλέπω αρκετά τηλ και πολλές ταινίες.κατά την δική σας γνώμη ποια είναι η καλύτερη ποιοτικά 47 στα συγκεκριμένα λεφτά?

Μετά αν πήγαινα σε 42,θα ανέβαινα πολύ σε ποιότητα?

Η διαφορά θα ήταν αισθητή?

Και εκτός απο ποιότητα θελω να ειναι smart ε και το 3D δεν θα με χαλούσε αν και νομίζω δεν θα το ευχαριστηθώ τόσο όσο φαίνεται στα καταστήματα.



Ξέχασα, έχω βάλει στο μάτι και μου έχουν πει είναι πολύ καλή αυτή http://www.skroutz.gr/s/2314587/LG-42LM640S.html

αν και 42 τι άποψη έχετε?υπέρ κατά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο πολλές ίντζες τόσο καλύτερα. Θα το μετανιώσεις αν πας σε 42. Στα λεφτά που λες πάρε την Samsung 6100 46" ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια βολτα πρωτα απο το media markt αν εισαι αθηνα ή καπου που εχει δες τις τηλεορασεις παρε τιμες και μετα ψαξε στο skroutz για να συγκρινεις τιμες. Αυτο εκανα και εγω με την δικη μου LG. Παντως αν θελεις την αποψη μου για τις LG την εχω 8 μηνες τωρα και δεν εχω μετανοιωσει ουτε μια στιγμη για την αγορα μου. Αψογη σε ολα της. Ριξε μια ματια και σε αυτην http://www.skroutz.gr/s/1750430/LG-42LM660S.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπεις περισσότερο ταινίες δες και για plasma tv,μόνο που σε καταστήματα τύπου media market ,λόγω λάθους φωτισμού οι plasma δείχνουν τα χρώματα τους όχι με τοση ευκρινεια όπως στις led.Θα συμφωνήσω για 47 αρκεί η απόσταση θέασης δικαιολογεί τις ιντσες αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The bigger the better. Έτσι είναι αυτά. Από την άλλη όσο μεγάλη και να πάρεις μετά από λίγες ημέρες θα την συνηθίσεις. Εμένα πλέον οι 40-46 μου φαίνονται κανονικές έως και μικρές επειδή τέτοιες έχω.

Πήγαινε σε Plasma μεριά αν δεν θες να δώσεις πολλά χρήματα.

Προσωπικά για να δω ταινία ή να παίξω παιχνίδι σε TV που δεν είναι Plasma δυσκολεύομαι. Πρέπει να είναι πολύ καλή η TV κάτι που συνεπάγεται με πολύ ακριβή. Δεν συγκρίνεται η εικόνα των Plasma με LCD αντίστοιχων ή λίγο περισσότερων χρημάτων. Για να δεις καλύτερη εικόνα από μία Plasma θέλεις τα διπλά χρήματα για LCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι λίγο για πλάσμα αλλά νομίζω η ζωντάνια της led με κερδίζει πολύ. όσο για της ίντσες αν μπορούσα να πάρω όσο πιο μεγάλη γίνεται θα το έκανα και ας είμαι και στο ένα μέτρο που λέει ο λόγος. (στα 3 είμαι) τώρα που το βλέπω 47 smart έως 650-700 δεν βλέπω...  :cry:



σε lg και samsung εννοώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κερδίζουν τα ζωηρά χρώματα, το καταλαβαίνω. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι φυσικά τα χρώματα αυτά.

Κάποιοι βλέπουν ταινίες σε ρύθμιση εικόνας "Δυναμική" όπου όλα είναι πολύχρωμα και έντονα (που λέει και ο Νότης :P ). Προσωπικά προτιμάω να είμαι όσο πιο κοντά στο Flat κάτι που μεταφράζεται "Κινηματογραφική Ταινία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αφού επιμένεις για μεγάλη τηλεόραση, η Samsung 46ES6100 είναι πολύ καλή πρόταση και κοντά στο budget που έχεις βάλει.

http://www.skroutz.gr/s/1567848/Samsung-UE46ES6100.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή κοιτούσα για μία φίλη μου αυτές τις μέρες. Στα λεφτά αυτά με 3D και όλες τις νέες τεχνολογίες είναι ότι πρέπει. Έχει και δύο γυαλιά η συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή αυτή αλλά ανεβαίνει αρκετά αγγίζει τα 800 και θα δυσκολευτώ να ανταποκριθώ. από ότι καταλαβαίνω 47' με 600-700 max max δύσκολα.με κόβω 42' :wacko:   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξαναλέω ότι αν δεν θα έχεις μεγάλη απόσταση θέασης, η 42" θα σε καλύπτει.

Για δες και αυτό το σχετικό πίνακα.

 

Τηλεοράσεις - αποστάσεις θέασης από την οθόνη
Διαγώνιος Ελάχιστη απόσταση Μέγιστη απόσταση
32'' / 81.28 cm 1.2 m 2 m
37'' / 93.98 cm 1.4 m 2.35 m
40'' / 101.06 cm 1.5 m 2.5 m
42'' / 106.68 cm 1.6 m 2.66 m
46'' / 116.84 cm 1.75 m 2.92 m
50'' / 127 cm 1.9 m 3.17 m
52'' / 132.08 cm 2 m 3.3 m
60'' / 152.04 cm 2.28 m 3.8 m
65'' / 165.01 cm 2.47 m 4.1 m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά με τις αποστάσεις, αλλά παίζει ρόλο και το υλικό. Για 1080p, φυσικά και πρέπει να κάθεσαι πιο κοντά απ' ότι σε Standard Definition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό και αυτό. Βέβαια ο φίλος λέει ότι την θέλει κυρίως για να βλέπει κανάλια και ταινίες (δεν διευκρινίζει αν θα είναι ματρόσκες ή πχ απλά dvd). Σ' αυτήν την περίπτωση, η διαφορά της απόστασης θέασης μεταξύ 42 και 46-47" είναι μικρή.

Καλύτερα (κατά την γνώμη μου) να πάρει κάποια καλύτερη 42αρα παρά μια μετριότερη 47αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...