Προς το περιεχόμενο

Περιστασιακή δικτύωση 2 υπολογιστών (που είναι σε διαφορετικά Δίκτυα)


arni2010

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλες & φίλοι γεια σας,

 

Γράφω για 1η φορά οπότε για τυχόν λάθη συγχωρέστε με και διορθώστε με. Έχω δυο pc τα οποία θέλω να συνδέω περιστασιακά και είναι κοντά το ένα στο άλλο . Το ένα είναι σε intranet (lan δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο) συνδεδεμένος  με καλώδιο οπότε η μία και μοναδική θύρα RJ 45 είναι πιασμένη. Το 2ο (laptop) το έχω για να σερφάρω στο διαδίκτυο (συνηθως ασύρματα) . Θέλω όποτε χρειάζεται κι ενώ είμαι στο συνδεδεμένος στο διαδίκτυο, να συνδέομαι με τον 1ο για remote desktop (αυτό με ενδιαφέρει κυρίως) και μεταφορά αρχείων . Δεδομένου ότι δεν θέλω να βγάζω το καλώδιο από τον 1ο έχω βρει δύο τρόπους διασύνδεσης αλλά θέλω και την γνώμη σας.

1)    Μέσω Bluetooth v.4 _ 3Mbps  (ένα στο κάθε pc κι όταν χρειάζεται θα τα ενεργοποιώ). Δεν ξέρω αν θα παίζει το  remote desktop ? ? ? Στα συν είναι οτι δεν ασχολούμε με ip . Στα πλην η ταχύτητα. http://www.ebay.com/itm/390523435173?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

2)    Μέσω USB 2.0 to LAN RJ45 Card Ethernet Adapter http://www.ebay.com/itm/300851163189?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649 (Το τοποθετώ στο 1ο pc που δεν έχω ελεύθερη θύρα rj45 και με ένα καλώδιο crossover το συνδέω με το 2ο.) Στην περίπτωση αυτή στο 1ο pc θα έχω δύο τοπικά δίκτυα. Είναι εφικτό; Η συσκευή αυτή έχει mac address και θα θέλει ip?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Υ.Γ.: Δεν θέλω στο 1ο pc να το συνδέσω απευθείας στο ιντερνετ και γνωρίζω ότι δεν είναι ασφαλές για το τοπικό δίκτυο να το συνδέεις με οποιοδήποτε τρόπο στο διαδίκτυο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να βάλεις και ενα USB Wi-Fi Stick στον σταθερό και να κάνεις δίκτυο μεταξύ τους.

 

Α και η σωστή κατηγορία για την ερωτησή σου είναι η ''Δίκτυα & Ασφάλεια''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να σε ρωτήσω και που δεν διευκρινίζεις, που δεν ξέρω πως να αρχίσω...

 

Ας ξεκινήσουμε, εξηγώντας ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλεις να κάνεις. Πως το φαντάζεσαι στο μυαλό σου. Όχι με ποιον τρόπο, αλλά ΤΙ θέλεις να κάνεις. Τον τρόπο θα το βρούμε μετά. Μπλέκεις Internet, Remote Desktop, μεταφορά αρχείων, BT (καλά αν θέλεις να κάνεις μεγάλα αρχεία μεταφορά την ίδια ώρα θα τα πετάξεις από το παράθυρο) και άλλα πάρα πολλά.

 

Για να σε βοηθήσω λίγο, να πεις επίσης που θα βρίσκεται το κάθε μηχανάκι ΚΑΙ εσύ σε κάθε περίπτωση, όταν θα θέλεις να κάνεις αυτήν την μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην...

 

Αν αυτα τα 2 πισι βγαινουν απο το ιδιο ρουτερ στο ιντερνετ το ενα ασυρματα και το αλλο ενσυρματα, ισε ηδη σε ιδιο δικτυο απλα θες ρυθμισεις. Απαντησε και σε αυτο αν ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορείς να βάλεις και ενα USB Wi-Fi Stick στον σταθερό και να κάνεις δίκτυο μεταξύ τους.

 

Α και η σωστή κατηγορία για την ερωτησή σου είναι η ''Δίκτυα & Ασφάλεια''

Καταρχήν θέλω να ρωτήσω πως δυο pc που έχουν Wi-Fi μπορουν να συνδεθουν μεταξύ τους (χωρις την ύπαρξη router) και αν μπορει ενα pc να ανήκει σε 2  τοπικα δίκτυα. 

Επίσης αν μπορώ να αλλάξω κατηγορία στο ερωτημα που έθεσα και να το βάλω στην σωστή.

Επεξ/σία από arni2010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το τοπικό δίκτυο είναι στο μέρος Α. Στο ίδιο μέρος σε απόσταση μισού μέτρου βρίσκεται ένα pc του τοπικού δικτύου και ένα laptop εκτός τοπικού δικτύου συνδεδεμένο στο ιντερνετ.

Όταν εγώ βρίσκομαι σε μέρος Β μπορώ μέσω διαδικτύου και προγράμματος remote desktop να συνδεθώ με το laptop που είναι στο μέρος Α. 

Δεδομένου ότι δεν θέλω το τοπικό δίκτυο να βγαίνει μόνιμα ή άμεσα στο διαδίκτυο, δεν θέλω να βάλω usb wifi stick και να το συνδέσω στο ίντερνετ. Θέλω όμως κάποιες στιγμές που κρίνεται σκόπιμο  να μπορώ να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση με remote desktop. Αυτο μπορεί να γίνει αν τα pc ειναι και τα δυο στο διαδίκτυο ή με dial up (η λύση αυτή απορρίπτεται). Θελω λοιπόν το remote desktop στο τοπικό δικτυο να γίνεται με την βοήθεια ενός άλλου υπολογιστή (laptop). Έτσι λοιπόν βρήκα τις παραπάνω λύσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου απαντήσεις πως βγαίνει και το Laptop στο Internet σου έχω εύκολη λύση. Έχεις κάποιον Modem-Router που συνδέεσαι εκεί, ή έχεις κανα 3G (ή κλεψιμαίικο από τον γείτονα?)

 

Ένα PC μπορεί να ανήκει σε όσα τοπικά δίκτυα θέλεις... Να πεις επίσης και τι λειτουργικά παίζουν στα PC/Laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αφού είναι έτσι γιατί δεν το κάνεις και το Laptop μέλος του τοπικού δικτύου (κάρτα δικτύου σίγουρα θα έχει); Το Internet δεν γίνεται shared εκτός αν του πεις εσύ, οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

 

Οπότε όταν θα λείπεις, θα μπαίνεις με TeamViewer (ή κάτι ανάλογο) στο Laptop και με κάποια Mounted Network Folders που θα έχεις (τους φακέλους από όπου θα αντιγράφεις τα δεδομένα) θα κάνεις την δουλειά σου γρήγορα. Και την τοπική σύνδεση μπορείς να την έχεις ανενεργή και να την ενεργοποιείς την ώρα που μπαίνεις απομακρυσμένα, να κάνεις την δουλεία σου και να την ξανακλείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ninos30 σ'ευχαριστω καθώς και τους υπόλοιπους για την συμβολή σας. Απλα θα ήθελα εγκυκλοπαιδικά να ξέρω αν στο δικτυο pc-pc με ΒΤ μπορεί να παίξει το TeamViewer (ή κάτι ανάλογο) καθώς επίσης αν υπάρχει κάτι αντιστοιχο με το ad hoc των win7 στα XP ωστε να δικτυώσω δυο pc ασύρματα χωρις την μεσολάβηση router.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ninos30 σ'ευχαριστω καθώς και τους υπόλοιπους για την συμβολή σας. Απλα θα ήθελα εγκυκλοπαιδικά να ξέρω αν στο δικτυο pc-pc με ΒΤ μπορεί να παίξει το TeamViewer (ή κάτι ανάλογο) καθώς επίσης αν υπάρχει κάτι αντιστοιχο με το ad hoc των win7 στα XP ωστε να δικτυώσω δυο pc ασύρματα χωρις την μεσολάβηση router.

Thanks

Βρε αυτά παίζουν, αλλά από πλευράς ταχύτητας ΑΛΛΑ και consistency* θα έχεις πολλά θέματα. Αφού έχεις ήδη το δίκτυο με ένα router, ποιος ο λόγος να μην κάνεις το απλό και εύκολο.

 

Και αν δεν θες για οποιοδήποτε λόγο να γίνει μέλος του Domain το Laptop (δεν μπορώ να φανταστώ γιατί) φτιάξε ένα δεύτερο Domain όπου θα ανήκουν μόνο το Laptop και το PC απ' όπου θα παίρνεις τα αρχεία.

 

* Ούτε το WiFi ούτε το BT είναι συνδέσεις που μπορείς να "βασιστείς" πάνω τους. Για τον οποιοδήποτε λόγο μπορεί η σύνδεση μεταξύ των δύο να πέσει, είτε από παρεμβολές είτε από κακή λειτουργία των drivers. Ενώ to LAN είναι κάτι που θα παίξει 100% εκτός αν έχεις διακοπή ρεύματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και πάλι εφόσον μπαίνεις μέσα σε υπολογιστή του τοπικού δικτύου με οποιονδήποτε τρόπο, αφήνεις εκτεθειμένο έστω και για λίγο χρόνο το lan.

Δεν υπάρχει τρόπος να μεταφέρεις αρχεία και να είσαι 100% ασφαλής.

 

Μην νομίζεις ότι επειδή μεταφέρεις αρχεία με bluetooth ή άλλο τρόπο γλιτώνεις τίποτα!!!

 

Για μένα καλύτερα είναι να κοιτάξεις να έχει ασφάλεια και τα σωστά δικαιώματα το τοπικό σου δίκτυο (αναλόγως με τι σερβερ και προγράμματα τρέχεις), ενώ το λαπτοπ σου καλό είναι να μην έχει δικαιώματα admin ώστε να προστατεύεται από ιούς - δ. ίππους τα οποία μπορεί να μεταδώσει έπειτα στον υπολογιστή του lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...