Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, άλλο να απευθύνεται όμως σε έξυπνο κοινό και άλλο να προϋποθέτει συγκεκριμένες επιστημονικές γνώσεις. Είναι καθήκον των sci-fi να θέτουν οι ίδιες το απαιτούμενο πλαίσιο γνώσεων για τη κατανόηση της ταινίας (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να στο σερβίρουν έτοιμο στο πιάτο).

 

Anyways, όπως και να χει μου αρέσει που ακούω ότι δεν είναι εύπεπτο το στόρυ (αν και αναμενόμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χολιγουντιανό Blockbuster και να απευθύνεται μόνο σε γνώστες φυσικής; Δε νομίζω...

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το μάρκετινγκ της ταινίας, σαν τέτοιο προωθηθηκε; Απέχει έτη φωτός από τον κλασικό ορισμό του blockbuster, το μόνο κοινό είναι ίσως ότι όντως "σπάσει ταμια". Γενικότερα δεν είναι για όλους, δεν την προτείνεις εύκολα σε φίλους μένοντας ήσυχος ότι θα τους αρέσει και θα γουστάρουν ενώ θεωρώ πως για να την ευχαριστηθεις στο μέγιστο θα πρέπει να έχεις μια κάποια επαφή με τις θεωρίες που καταπιανεται. Δε λέω να έχεις σπουδάσει φυσική, αλλά να μην σου είναι παντελώς άγνωστες κάποιες έννοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο κοντινή μου επαφή με τη φυσική είναι το κοτόπουλο με μπύρα του sellers (αχχχ )

 

Στο 5λεπτο σταμάτησα να γελάω, και αυτό είναι νεο ρεκορ για μένα. Κονγκράτς μαι φριέντ.

 

In other news, με έχετε κωλοψήσει όλοι άσχημα. Η περηφάνια του θεωρητικου φυσικού δεν κρύβεται. Physics Rulez, Bitches. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα το είδα χθές.

 

Έπαθα εξαπλό κοκομπλόκο!! 

 

τέτοια ταινία είχα να δώ χρόνια!! 10/10 για εμένα. Έχει μερικά λαθάκια αλλα υπερκαλύπτωνται απο την υπερμέγιστη ερμηνεία matthew και την σεναριακή πρωτοτυπία.

 

η ταινία είναι σταθμός και ΜΗΝ την χάσετε για κανένα λόγο!!!

 

 

όταν έλεγα οτι ήταν η μεγαλύτερη Μ@λακία της χρονιάς το Gravity, με έλεγαν άσχετο και γραφικό... οκ, πάρτε τα τώρα! έτσι να μαθαίνουν μερικοί πως πρέπει να είναι τα space movies 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα το είδα χθές.

 

Έπαθα εξαπλό κοκομπλόκο!! 

 

τέτοια ταινία είχα να δώ χρόνια!! 10/10 για εμένα. Έχει μερικά λαθάκια αλλα υπερκαλύπτωνται απο την υπερμέγιστη ερμηνεία matthew και την σεναριακή πρωτοτυπία.

 

η ταινία είναι σταθμός και ΜΗΝ την χάσετε για κανένα λόγο!!!

 

 

όταν έλεγα οτι ήταν η μεγαλύτερη Μ@λακία της χρονιάς το Gravity, με έλεγαν άσχετο και γραφικό... οκ, πάρτε τα τώρα! έτσι να μαθαίνουν μερικοί πως πρέπει να είναι τα space movies 

Καλα εσυ πιστευεις πως μας ψεκαζουν κιολας ,το gravity θα  σου αρεσε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάποιος που δεν έχει καθόλου θεωρητικό υπόβαθρο μπορεί να δει τη ταινία, αλλά όταν ξέρεις έστω και λίγα πράγματα για wormholes, όταν βλέπεις κάποιον να προσπαθεί να περάσει από μέσα, σε κάνει να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα παραπάνω από αυτά που έχεις διαβάσει. Ο χωρίς θεωρητικό υπόβαθρο απλά θα το προσπεράσει αυτό σαν ένα ακόμα κομμάτι της ταινίας. Και η wormhole είναι το λιγότερο  :devil: !!

 

Αξίζει για σινεμά λόγω και της μεγάλης οθόνης αλλά και του ήχου. Θα ευχαριστηθείτε φωτογραφία και απίστευτα πλάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσυ πιστευεις πως μας ψεκαζουν κιολας ,το gravity θα  σου αρεσε ?

Κάτσε ρε μεγάλε, που το είδες γραμμένο αυτό, δηλαδή ες εσύ τι πιστεύω εγώ λες και ξέρεις. χαχα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρέπει να διαβάσουμε - ξερουμε για να ειμαστε προετοιμασμένοι για την ταινία; σοβαρα.

 

 

απλα δες αυτο το βιντεο:

 

Απέχει έτη φωτός από τον κλασικό ορισμό του blockbuster

 

 

αμερικανικο blockbuster ειναι με τα ολα του. απλως τυχαινει να εχει ευφυια και ταλεντο σε αντιθεση με τα υπολοιπα σκουπιδια τυπου Βay,JJ,etc.

Σίγουρα κάποιος που δεν έχει καθόλου θεωρητικό υπόβαθρο μπορεί να δει τη ταινία, αλλά όταν ξέρεις έστω και λίγα πράγματα για wormholes, όταν βλέπεις κάποιον να προσπαθεί να περάσει από μέσα, σε κάνει να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα παραπάνω από αυτά που έχεις διαβάσει. Ο χωρίς θεωρητικό υπόβαθρο απλά θα το προσπεράσει αυτό σαν ένα ακόμα κομμάτι της ταινίας. Και η wormhole είναι το λιγότερο  :devil: !!

 

Αξίζει για σινεμά λόγω και της μεγάλης οθόνης αλλά και του ήχου. Θα ευχαριστηθείτε φωτογραφία και απίστευτα πλάνα.

 

η αν εισαι φυσικος, ειναι φως φαναρι απο το πρωτο λεπτο της ταινιας, τι ακριβως ηταν το "φαντασμα".  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες,

Αφού άφησα να περάσουν λίγες ώρες ώστε να μην τοποθετηθώ εν βρασμώ ψυχής μπορώ να μοιραστώ πλέον τις εντυπώσεις μου μαζί σας. Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι παρότι έχω διαβάσει ένα-δυο βιβλία για wormholes και αστρικά ταξίδια ομολογώ ότι δε μπορώ να έχω πλήρη εικόνα για το αν αυτά που έβλεπα χτες στέκουν 100% (θεωρητικά πάντα) οπότε απλά τα αποδέχομαι χωρίς να τα αμφισβητώ και χωρίς να ψάχνω για plotholes και goofs.

 

Εν ολίγοις και χωρίς spoilers:

Τεχνικά και εικαστικά σχεδόν άριστα.

Μουσική πάρα πολύ καλή.

Το πρώτο κομμάτι της ταινίας δε με τρέλανε, δε ξέρω αλλά δεν μου φάνηκε απόλυτα πειστικό.

Το σενάριο σαν γενική εικόνα οκ, σαν εκτέλεση λίγο βεβιασμένο.

Ερμηνείες οκ, ούτε τίποτα το εξαιρετικό ούτε κακές (η τεξανή προφορά του Μακοναχι δε παλεύεται).

Υπήρχαν σημεία στη ταινία πραγματικά mind blowing.

Το τέλος δε μου άρεσε. Το βρήκα συμβιβαστικό.

Δεν θεωρώ ότι μπορεί να συγκριθεί με το 2001, πιο κοντά στο Contact είναι θα έλεγα σαν ύφος. Καλύτερο του Contact όμως.

Ο Νόλαν προσπαθεί να παντρέψει τη τέχνη με Hollywood blockbuster. Δε ξέρω αν μπορείς να τα έχεις και τα δύο σε ένα με απόλυτα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Προφανώς όμως ποτέ δε θα έπαιρνε στις μέρες μας τέτοιο budget για να κάνει μόνο τέχνη οπότε από το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα.

Γενικώς η ταινία ήταν πάρα πολύ φιλόδοξη ασχέτως αν δε ανταποκρίθηκε πλήρως σε όλους τους τομείς.

 

8,3/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...