Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μόλις επέστρεψα απο προβολή του Interstellar (ευχαριστώ admin). Το λιγότερο που μπορώ να πω ειναι οτι έμεινα εντυπωσιασμένος. Τίποτε αλλο προς το παρόν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αυτό τώρα μπορεί να ερμηνευθεί ποικιλοτρόπως. :Ρ

 

 

Επειδή είναι μια σύνθετη ταινία (τουλάχιστον έτσι όπως την "διάβασα") και διαρκεί και 170', θέλω λίγο χρόνο να την χωνέψω. Δεν διαβάζω κριτικές (προς το παρόν) γιατί θέλω να δω πώς την αντιλήφθηκα εγώ - μπορεί σωστά μπορεί λάθος.

 

Πάντως, τουλάχιστον ως πρώτη εντύπωση, δεν θεωρώ ότι είναι το αντίστοιχο του 2001: Οδύσσεια του Διαστήματος του 21ου αιώνα. Είτε αυτό ευχαριστεί κάποιους είτε δυσαρεστεί κάποιους άλλους από τους συμμετέχοντες στο thread. Θεωρώ ότι το 2001 είχε πολύ περισσότερα νοήματα και έχριζε περισσότερης ανάλυσης. 

 

'nough said, δείτε την και την συζητάμε όλοι μαζί - η ισχύς εν τη ενώσει.

Μπορεί επίσης να μπει ο Hal9000 ή ο voltmod (την είδαμε παρέα) να μας πουν τις δικές τους εντυπώσεις. :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω, γιατί πλακώνομαι με τον voltmod γι' αυτό το θέμα. Αφήστε τις κριτικές και δείτε μια ταινία που την περιμένετε με αγωνία χωρίς να διαβάσετε κάτι σχετικό από όλους τους "ειδικούς". 

 

Προσωπική άποψη, πολύ καλή ταινία, θυμίζει αρκετά contact. Έχει και μια μικρή σκηνή αφιέρωση στο 2001.

 

 

Κατά τα άλλα ίσως κουράζει με την υπερανάλυση των χαρακτήρων. Μη περιμένετε τρελά εφέ, απλά μια sci fi ταινία με μπόλικη επιστημονική τεκμηρίωση που δε νομίζω να μπορούν να την «ακολουθήσουν» αρκετοί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεται ανεπιφύλακτα. Όσα παράπονα και να έχω -δεν είναι πολλά- είναι σαν να σου χαρίζουν γάϊδαρο και να τον κοιτάς στο δόντια. Να πάνε όλοι να την δουν, να βγάλει λεφτά να ξαναγεννηθεί το είδος!

Δεν παίζει να την βγάλω με Marvel και DC, δεν παίζει αυτό με τίποτα...

 

Και για μένα, δεν φτάνει το έπος του 2001, για διάφορους λόγους, που δεν θα μπω στη διαδικασία να θίξω τώρα. Από την άλλη είμαι σίγουρος ότι κάποιοι -ίσως πολλοί- θα έχουν αντίθετη άποψη (η ταινία άλλωστε διχάζει).

Παρόλα αυτά, το Interstellar είναι "solid" και αξίζει να το δείτε, γιατί τέτοια πράγματα δεν τα βλέπουμε συχνά, και ας έχουν ψεγάδια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ, κακο αυτο.

 

Ντροπή !!

 

Μη νομίζεις πάντως τίποτα τρελό, 2-3 σκηνές απλά επειδή και εκείνο είχε δώσει πρωτίστως βάση στους χαρακτήρες και λιγότερο στα εφέ το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να την βγάλω με Marvel και DC, δεν παίζει αυτό με τίποτα...

+1 γι αυτό, θέλουμε περισσότερα old school sci-fi!

 

ωχ, κακο αυτο.

Καλά δε παίζει να ναι και τόσο γλυκανάλατο, κατα τ άλλα ποιο το πρόβλημα σου με το Contact;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marvel και DC ταινίες = trash (εκτός από κάποιες ψιλό καλές)

 

Τώρα, σχετικά με το "Interstellar", θα πάω να τη δω την Πέμπτη, και ελπίζω να γράψω μια σύντομη κριτική.

 

Υ.Γ. Μην κάνετε το λάθος να βλέπετε πολλά τρέιλερς (γενικά σε καμία ταινία). Με τον Γκοτζίλα είχε γίνει κάτι αντίστοιχο και δεν την 'φχαριστήθηκα όσο θα έπρεπε.


ωχ, κακο αυτο.

 

Μια χαρά ήταν το "Contact" Killik.

Γιατί τόση αρνητικότητα π(χ)ια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αναμεσα σε Γκατακα και Επαφη δηλαδή;

 

Στέκει από μόνη της η ταινία πιστεύω. Υπάρχουν επιρροές βεβαίως -πως να μην υπήρχαν;- αλλά νομίζω στέκει από μόνη της. Η μεγαλύτερη επιρροή είναι το 2001 για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα απο προβολή του Interstellar (ευχαριστώ admin). Το λιγότερο που μπορώ να πω ειναι οτι έμεινα εντυπωσιασμένος. Τίποτε αλλο προς το παρόν.

Ειδικη προβολη ηταν? Γιατι τα village  την εχουν στα προσεχως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειδικη προβολη ηταν? Γιατι τα village  την εχουν στα προσεχως .

 

Ήταν ειδική δημοσιογραφική προβολή, στο Village του The Mall Athens.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...