Προς το περιεχόμενο

Αγορα tablet 7inch vs 10inch


HERTHAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω ενα tablet για δωρο.7αρι ή 10αρι θα το δουμε στην πορεια.

Μεχρι 200-250 ευρω το πολυ(ελπιζω να μην ξεφυγουμε παραπανω).

Και με 150 αν υπαρχει κατι καλο δεν εχω θεμα.Χρηση ιντερνετ περισσοτερο και τα υπολοιπα λιγο απ'ολα.

Θα ηθελα 10αρι περισσοτερο αλλα αν ειναι ακριβο παω και σε 7αρι.Να εχει αρκετα καλη μπαταρια θελω και γενικως να ειναι πολυ καλο σε ολους τους τομεις(οποιοι κι αν ειναι αυτοι απο οθονες μεχρι....παπαδες ξερω κι εγω).Μπορει να ζηταω πολλα αλλα βλεπουμε.....

Αγορα απο Ελλαδα ή εξωτερικο(κανενα αξιοπιστο και χωρις τελωνεια οσο ειναι εφικτο) δεν εχω θεμα αλλα μην μας κανει και κανενα διμηνο να φτασει.

 

Μια απλη ερωτηση.

Ποια ειναι τα 3 καλυτερα 7αρια και τα 5 καλυτερα 10αρια αυτη τη στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πως το ένα καλύτερο 7άρι αυτή τη στιγμή. Google Nexus 7. Built by ASUS. Επειδή είναι της Google, εγγυημένα θα παίρνει για αρκετό ως πολύ καιρό κατευθείαν τις νέες αναβαθμίσεις του λειτουργικού Android.

Δεύτερο καλύτερο 7άρι είναι το Ιpad Mini. Σαφέστατα πιο ακριβό από το Nexus 7 με χειρότερη οθόνη - οπότε δεν αξίζει.

Και επίσης πολύ καλό (αλλά με κλειστό περιβάλλον) είναι το Kindle Fire HD της Amazon.

 

Με άλλα λόγια, αν θες να πας σε 7άρι πήγαινε σε Nexus 7. Ή ακόμα καλύτερα περίμενε γιατί σε 3-4 μήνες το πολύ θα βγει το καινούριο Nexus 7 (2η γενιά), στο ίδιο price-range.

 

Επίσης θα σου πω ένα πολύ καλό 9άρι. Lenovo Ideapad A2109. Φοράει Tegra 3 σαν το Nexus 7, έχει HDMI-out, SRS speakers, extra θύρα SD και η τιμή που αξιώνει είναι 200 λίρες στο amazon.co.uk. Επίσης, η Lenovo έχει βγάλει αναβάθμιση για το Jellybeam (Android 4.1.1), όχι όμως και για το 4.2 όπως το Nexus 7. Μόνο του μειονέκτημα η κάπως μέτρια οθόνη (μέτριο viewing angle) και όχι εντυπωσιακό ppi.

Πάντως είναι value for money.

 

Στα 10άρια έχεις πολλές επιλογές, με τις περισσότερες να είναι ακριβές, όπως Ιpad with Retina, Nexus 10 (καλύτερο hardware ίσως και από Ipad), Samsung Galaxy Note Tab, ASUS TF300 transformer, κτλ

 

Τα δύο 10άρια που δε συμφέρουν λόγω χειρότερου hardware είναι τα Ipad 2 και το Galaxy Tab 2. Αν θες την άποψή μου απέφυγέ τα, τουλάχιστον στο price-range που βρίσκονται.

 

Για να ανακεφαλαιώσω, επειδή το τελευταίο διάστημα βρίσκομαι και εγώ σε ανεύρεση tablet, αν το χρειάζεσαι άμεσα, θα σου έδινα δύο προτάσεις:

1) Νexus 7 - 7 ίντσες

2) Lenovo Ideapad A2109 - 9 ίντσες

Από τα δύο, προσωπικά μετά από πολύ σκέψη, θα κατέληγα οριακά στο Nexus 7 παρόλο που είναι 7 ίντσες λόγω υποστήριξης google και πολύ καλής οθόνης (που πλησιάζει τα επίπεδα της Retina στο ppi). Και τα 2 είναι ισάξια στα features που προσφέρουν. Κύρια μειονεκτήματα του Nexus 7 είναι η απουσία HDMI, η απουσία SD και η μη-δυνατότητα αλλαγής της μπαταρίας.

 

Αν τώρα μπορείς να περιμένεις, θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι να δούμε το νέο Nexus 7 και μόλις βγει να το χτυπήσεις. Στο ενδιάμεσο μπορεί να έχει ανακοινώσει και νέο Ipad η Apple.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

 

Κραταω αυτα τα δυο που μου ειπες Νexus 7 και Lenovo Ideapad A2109.

 

Αν παμε σε λυσεις ''μη επωνυμες'' απο τα χιλιαδες κινεζικα tablet που βγαινουν κατα καιρους τι θα μου προτεινες?

 

Υπαρχει κατι που να ειναι καλο και αξιοπιστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεπιφύλακτα ipad mini σε σχέση με τα άλλα τάμπλετ (βεβαια ξεφεύγεις κανα κατοστάρικο στην τιμή). Το Nexus 7 είναι καλό αλλά γενικά η google αργεί με τις αναβαθμίσεις και αυτή τη στιγμή στα τάμπλετ η apple είναι πολύ καλύτερη και στην ανταπόκριση και σαν λογισμικό. 

 

ή αν μπορείς και βρεις καλή τιμη το ipad 3 ακόμα καλύτερα (με την 9.7 οθόνη ρέτινα)

Επεξ/σία από iMarilina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεπιφύλακτα ipad mini σε σχέση με τα άλλα τάμπλετ (βεβαια ξεφεύγεις κανα κατοστάρικο στην τιμή). Το Nexus 7 είναι καλό αλλά γενικά η google αργεί με τις αναβαθμίσεις και αυτή τη στιγμή στα τάμπλετ η apple είναι πολύ καλύτερη και στην ανταπόκριση και σαν λογισμικό.

 

ή αν μπορείς και βρεις καλή τιμη το ipad 3 ακόμα καλύτερα (με την 9.7 οθόνη ρέτινα)

Αργει τόσο πολύ, που οταν έβγαζε ανακοίνωση οτι είναι διαθέσιμη κάποια αναβαθμιση,ξυπνουσα το πρωί της επόμενης και με περίμενε μια ειδοποίηση απο την google!

Μάντεψε για ποιό πράγμα ήταν η ειδοποίηση?!:P

 

Α... και κάτι ακόμη, δε φτάνει το budget του παιδιού για ipad mini,ούτε καν για μεταχειρισμένο ipad3!;)

 

Όσο αφορά την ανταπόκριση, εχει μικρύνει τόσο πολύ η διάφορα μεταξύ των δυο λογισμικών που δεν αξίζει να θυσιάσει κανείς τα πολλά θετικά και features που σου προσφέρει το Android έναντι του iOS!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε το ipad mini το διαγραφουμε αφου εχουμε και την επιλογη  του Νexus 7 αλλα ειναι ακριβοτερο.

 

To Ainol Novo 9 Firewire μου αρεσε αρκετα αλλα διαβασα για μερικα προβληματα που εχει οπως με το wifi κ.α.

Το κραταω σαν επιλογη ομως μεχρι στιγμης.

 

Σαν αυτο υπαρχουν αλλα που να ειναι πολυ καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 7 απο μενα για 7αρι.Μην κοιταξεις καν οτιδηποτε αλλο σε αυτες τις ιντσες.Ειδικα για τα λεφτα του ειναι οτι καλυτερο.

Αναβαθμισεις απο google,παιρνει usb otg(χρειαζεται μια και εφαρμογη απο το play store) για να του βαζεις usb sticks,tegra 3 τετραπυρινο που πραγματικα παει σφαιρα και πολυ καλη αναλυση οθονης και πυκνοτητας.Ο μονος λογος που το εδωσα ηταν γιατι τελικα ηθελα 10αρι.

Σε 10αρι ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα λογω του badget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν θελω να ξεφυγω παρα πολυ στα χρηματα.Και 250 που ειπα πολυ μου φαινεται.Ας ειναι και πιο φθηνο απο 250.

 

Αν βρω και κανενα στα 150 που ειναι καλο δεν εχω προβλημα.Δεν πρεπει ντε και καλα να δωσω 250.Σιγουρα στα 100 παραπανω θα ειναι πολυ καλυτερο.Γι'αυτο εβαλα μεχρι 250 τουλαχιστον να ειναι κατι αξιολογο και οχι μονο να πω οτι πηρα κατι.

 

Παραδειγμα η τιμη του ainol ειναι αρκετα καλη πιστευω γι'αυτα που προσφερει(αν και δεν εχω ιδεα) αλλα απο τα λιγα που εχω διαβασει κι εχω συγκρινει με μια ματια σε σχεση με αλλα.

 

Δεν εχω δουλεψει ουτε tablet ουτε smartphone ποτε αλλα ουτε και ο αδερφος μου στον οποιο θα το κανω δωρο(αλλα θα το χρησιμοποιω κι εγω καπου καπου εννοειται) κι ελεγα η πρωτη επαφη να ειναι τουλαχιστον κατι καλο.

 

Τσαμπα λεφτα θεωρω οτι ειναι για εμενα αλλα ετσι για το χαβαλε θα το χρησιμοποιω καμια φορα αλλα κι επειδη υπαρχει καποιος λογος που θα ειναι στο σπιτι για αρκετο διαστημα ο bro ειναι ο βασικοτερος λογος που θα το παρω.

Απο εκει και περα δεν θεωρω οτι μπορει να μου προσφερει κατι ενα tablet ή ενα smartphone.

 

sorry για την ανευ λογου αναλυση.

 

Λοιπον κατι σαν το ainol και καλυτερο τι υπαρχει απο δω και περα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεταχειρισμενο νεξους 7 θα το βρεις απο 200 και κατω.Καινουριο εχει στο σκρουτζ 229€ το 16αρι.

Εχει και εγγυηση σε σχεση με τα περισσοτερα κινεζικα που ναι μεν εχουν κι αυτα αλλα αντε στειλτα Κινα,κι αντε μεχρι να τα επιστρεψουν.Κανα μηνα δηλαδη.

Αν παλι το Κινεζικο για σενα ειναι μονοδρομος κοιτα τα ainol novo fire και venus.Αγορα απο ipadalternative.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονοδρομος δεν ειναι να παρω κατι κινεζικο γενικα ψαχνω να βρω μια καλη επιλογη και αξιοπιστη.

Αν τωρα αυτο ειναι 7αρι ή 10αρι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

 

Απλα ελεγα πως αν ειναι μεγαλυτερο εβλεπες και πιο ανετα καμια ταινιουλα καμια φορα ή και τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχει το χρήμα, το ipad mini είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία των 7-8 ιντσών. Το Nexus 7 που ακολουθεί έχει πολύ ελκυστική τιμή. Σύντομα θα υποχωρήσει στην τρίτη θέση με την κυκλοφορία του note 8 που θα μοιραστεί την κορυφή με το mini.

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το iPad mini είναι ακριβοτερο,αλλά οχι και καλύτερο απο το nexus 7!Να μη λέμε οτι θέλουμε!

Μπορεί εσυ να βολευεσαι και να κάνεις τη δουλειά σου ανετα με το ios,ομως δεν ισχύει το ιδιο και για κάποιο άλλο!

To note8 ακόμη να βγεί, αλλά υπαρχει και το galaxy tab2 7" αν θελει να το κοιτάξει που διαθέτει sd slot,hdmi και πίσω κάμερα,αν τον ενδιαφέρουν αυτά!Απλα εχει χειρότερος επεξεργαστή,κάρτα γραφικών και ανάλυση απο το nexus 7!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...