Προς το περιεχόμενο

Αγορα external HDD USB2.0 στο 1TB ... ποιον να παρω ?


SR71B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και γω κάτι αναφορικά με το θέμα.

Θέλω έναν εξωτερικό σκληρό για μόνιμη αποθήκη σημαντικών αρχείων.

Να πάω σε λύση Caviar Black 750 και θήκη ή Caviar Black 1ΤΒ με θήκη 3.5 ιντσών;

Eπίσης Washcloud είναι όντως έτσι ότι οι 2.5άρηδες δίσκοι είναι πιο προσεγμένοι κι αν ναι, πως και συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτι αντεχει η τσεπη σου να παρεις.

 

Ο 2.5αρης εχει λιγοτερο βαρια platter να περιστρεψει.

Και μονο αυτο ... συνηγορει σε ενα λιγοτερο προβληματικο drive.

Βεβαια ... ειναι και λιγακι πιο ακριβος (οχι προκλητικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με βλέπω για Scorpio Black 750 και την μπλε τη θήκη που όπως αναφέρεις είναι και καλαίσθητη.

Είναι μεγάλη ευκολία το να μην χρειάζεσαι εξωτερική τροφοδοσία. Γλιτώνεις τα εξτρά καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι αναφορικά με το θέμα.

Θέλω έναν εξωτερικό σκληρό για μόνιμη αποθήκη σημαντικών αρχείων.

Να πάω σε λύση Caviar Black 750 και θήκη ή Caviar Black 1ΤΒ με θήκη 3.5 ιντσών;

Eπίσης Washcloud είναι όντως έτσι ότι οι 2.5άρηδες δίσκοι είναι πιο προσεγμένοι κι αν ναι, πως και συμβαίνει αυτό;

 

Η εγγυηση δεν εχει να κανει με το ποσο σημαντικα ειναι τα αρχεια...Αν "παραδωσει το πνευμα" ο δισκος τα αρχεια πρεπει να τα ξεγραψεις εκτος αν ειναι τοσο σημαντικα ωστε να "σκασεις" 1000-2000ευρο για να σου κανουν ανακτηση απο την εταιρια...

Η εγγυηση εχει να κανει με το αν εισαι διατεθημενος μαζι με τα δεδομενα που θα χασεις να κλαις και τα λεφτα που εδωσες για το δισκο...Τωρα σχετικα με το θεμα 2.5" ή 3.5" και 5.400 ή 7.200 (το δευτερο ζητημα δεν ειδα να το αναφερεις...) το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις για στατιστικα...Οπως και να εχει οι σκληροι δισκοι ειναι λιγο λαχειο...αν δεν προκαλεσεις εσυ καποιο ατυχημα (πτωση,χτυπημα κτλ) παρακαλας να εισαι οσο πιο τυχερος γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου τωρα ...

να χεις αποθηκευσει τα αντερα σου απο ταινιες ... και μια μερα ... ΚΑΠΟΥΤ ο δισκος !!!

 

(πως δεν εχει γινει θριλερ ενα τετοιο σεναριο ... θα σπαγε ταμεια !  :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου τωρα ...

να χεις αποθηκευσει τα αντερα σου απο ταινιες ... και μια μερα ... ΚΑΠΟΥΤ ο δισκος !!!

 

(πως δεν εχει γινει θριλερ ενα τετοιο σεναριο ... θα σπαγε ταμεια !  :-D )

 

Αν προκειται μονο για ταινιες δεν εγινε και τιποτα...αφηνεις μια εβδομαδα το pc ανοιχτο και τις εχεις ξανακατεβασει...πριν 6-7 χρονια που κατεβαζαμε με 100kb/sec ηταν το "δραμα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πολυ σημαντικα αρχεια τα χω σε DVD.

Ποτε σε σκληρο δισκο ! Η σε φλασακι !

 

Το κακο ειναι οτι ενα DVD εχει 4.7 Gb (η 8.5 Gb) χωρητικοτητα.

Ε ... τα αρχεια που με ενδιαφερουν ΟΛΑ ΜΑΖΙ δεν ξεπερνουν τα 18 Gb (4 δισκακια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πολυ σημαντικα αρχεια τα χω σε DVD.

Ποτε σε σκληρο δισκο ! Η σε φλασακι !

 

Το κακο ειναι οτι ενα DVD εχει 4.7 Gb (η 8.5 Gb) χωρητικοτητα.

Ε ... τα αρχεια που με ενδιαφερουν ΟΛΑ ΜΑΖΙ δεν ξεπερνουν τα 18 Gb (4 δισκακια).

 

Cloud storage;;; Νομιζω οτι ειναι η ιδανικη λυση για σημαντικα δεδομενα μεχρι 25Gb...Συγχρονισμος σε 2-3 pc αντε και σε εναν εξωτερικο και εισαι καλυμενος 99.99%...(εκτος αν σου ευχηθει ο "επιτιμος"... :devil: :devil: :devil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στο τσακ να παρω εναν seagate 2tb εξωτερικο αλλα με ετρωγε το θεμα της εγγυησης μιας και τον θελω για αποθηκη που οταν δεν χρησιμοποιειται θα βγαινει απο την πριζα

Οποτε χαρη στον washcloud, ναι εσυ φταις :P, με βλεπω με τον wd caviar black 1tb με 5χρονια εγγυηση. Κουτι για να τον κανω εξωτερικο εχω αν και ειναι usb 2.0 δεν με πειραζει γιατι ουτε εγω εχω και δεν προκειται ακομα να παρω. Μαλλον θα καταληξω στον 1gb γιατι θα κρατηθω λιγο με τις ταινιες και δεν θα μου τις φερνει ο θειος ασυστολα, Εχω ακομα λιγο χωρο που μπορω να χρησιμοποιησω και οταν χρειαστω και αλλο ελπιζω να πεσουν λιγο οι τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάντως ήξερα οτι για αποθήκευση σε εξωτερικούς είναι καλύτερο να πηγαίνουμε στι 5400 στροφές γιατι ο σκληρός ανεβάζει μικρότερες θερμοκρασίες και άρα φθείρεται λιγότερο. Στο εξωτερικό κουτί δεν έχεις ανεμιστηράκι για να τον κρυώσεις, όπως στον σταθερό.

 

Επίσης είναι πολυ πιο ακριβώς ο black, αρκιετά πιο θορυβώδης και τέλος δεν νομίζω οτι για αποθηκευτικό χώρο αξιοποιείς τις δυνατότητές του.

 

Γιαυτό κατα της άποψη μου να βάζετε WD caviar Green.

 

Όσον αφορά το VS, έχει και ποικιλία και καλές τιμές, απλα ο τύπος που μου απάνταγε εμένα δεν είχε τρόπους. Είχε πάντα ένα βαριεστημένο ύφος, δεν μίλαγε και σου απάνταγε ένα ξερό σε 7 μέρες. Τελικά η κάρτα μου έκανε κανα μήνα να μου έρθει. Τέσπα εμένα γενικότερα δεν μου αρέσει να κάνω ντίλια με ανθρώπους που δεν εμπιστεύομαι (και αυτούς που έχουν συμπεριφορά ντα... δεν τους εμπιστεύομαι). 

Επεξ/σία από RottenLungs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε εχεις (ψιλο)προβλημα .... οι μισοι dealers εν ελλαδι ειναι ... ντα ...

 

:-D :-D :-D :-D

 

Ισως, μια μετοικηση σε βορειες χωρες ... λυσει το προβλημα σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπεριφορά νταβατζή εννοούσα και εννοείται οτι δεν έχουν τέτοια συμπεριφορά οι περισσότεροι επαγγελματίες... ΑΥτό είναι προσωπική άποψη και μάλιστα λίγο μπαγιάτικη, μια και εγω είχα επικοινωνία πριν 1,5 χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γινομαστε απο κεκτημενη ταχυτητα ευγενικοι ... εκει που ποναμε, πονεσαμε, και ποναμε ακομα.

Δεν θελω να ανοιξω το στομα για αλλα μαγαζια ... (και δεν θα το κανω).

Στην δικη μου μικρη εμπειρια, οι περισσοτεροι ΔΕΝ ειναι επαγγελματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει κανεις να μου πει γιατι το scandisk στον WD μου, παιρνει κατι αιωνες να φτασει στο 4% ?????

 

Και κατι ακομη ...

ο δισκος κανει λιγο περισσοτερο θορυβο οταν τον συνδεω στην TV

και κατιτις λιγοτερο οταν τον συνδεω στο PC. Πουρκουα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...