Προς το περιεχόμενο

azax sto plhktrologio


soiratken88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!!!Ειχε παει η μητερα μου το λαπτοπ της σε ενα τεχνικο να της κα8αρισει τα σκουπιδια μεσα στ ανεμιστηρακι ...Της καθαρισε την οθονη με αζαξ και εριξε δυο σταγονες και στ πληκτρολογιο...το πληκτρολογιο αυτη τη στιγμη δουλευει αλλα απο τοτε που επεσε το αζαξ βγαινουν συνεχεια τα φιλτρα πληκτρων και το πληκτρολογιο μενει με πατημενο το shift οτι κ αν εχω κανει δεν απενεργοποιειται....οι λυσεις.???να το βουτηξω στ οινοπνευμα μπας και εχει αζαξ πουθενα και ειναι κολλημενο.???καμια φορα ξεκολλαει αλλα μενει πατημενο παλι αλλα σε περιεγους συνδιασμους...δηλαδη δουλευουν ολα κανονικα αλλα δε δουλευει το αγγλικο ερωτηματικο....σας παρακαλω ρε παιδια πειτε μου εχω κανει τα παντα και δε στρωνει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν κατάλαβα εάν υπάρχουν πλήκτρα εκτός από αυτά που μένουν πατημένα, άλλα που χωρίς πάτημα δινουν εντολή στον υπολογιστή να γράψει το γράμα που τους αντιστοιχεί. Όπως και να έχει, δεεν είμαι ειδικός αλλά έχω μια μικρή πείρα με τέτοια. Έχω το πληκτρολόγιο μου 10 χρόνια και έχει φάει απο νερά, φραπέδες κι οτι φέρει ο νους σου. Το χει ρότερο λοιπόν είναι η fanta (συγγνωμη για τη δυσφίμηση). Αυτό που έκανα, αλλά είμαι απιφυλακτικος να στο συστήσω (δεν θέλω να φέρω ευθύνη αν γίνει ζημία), είναι να αφαιρέσω τα προσβλημένα πλήκτρα και να τα καθαρίσω διεξωδικά με μπατονέτα και οδοντόβουρτσα χρησιμοποιόντας οινόπνευμα ή ζιπέλαιο (βενζίνη). Τρίψε καλά το καπάκι του πλήκτρου εσωτερικά αλλά ακόμη καλύτερα το κουμπάκι γύρω γύρω και τα ελατήρια του.Θέλει λίγη προσοχή κατά την αφαίρεση (απλά το τραβάς ή το σπρώχνει απαλά προς τα πάνω για να βγεί) όπως και κατά την επανατοποθέτηση. To  ακόλουθο βίντεο δεν σου δείχνει την αφαίρεση αλλά σου εξηγεί αναλυτικά την επανατοποθέτηση και θα το χρειαστείς 

 Σε περίπτωση που το πρόβλημα δεν είναι μηχανικό, δηλαδη δεν έχει κολήσει  αζαξ στα εξαρτήματα των πλήκτρων αλλα έχει βραχυκυκλωσει μάλλον φοβάμαι πως θα χρειαστείς καινούριο πληκτρολόγιο. Καθαρά στη τύχη νομίζω θα κάνει απο 20-40 Ευρώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση ναι τοσο εχει 40 ευρω!!!απλα επειδη δε μας περισευουν γινομαστε ολοι μαστορακια...φοβομουν το οινοπνευμα μη καψει τη πλακετα αλλα αφου οπως λες ειναι χρησιμοποιημενο θα δοκιμασω....αυτο που εννοουσα με τα πληκτρα ειναι πως πχ μου ειναι συνεχεια πατημενο το shift αλλα και δε μπορω να γραψω με τιποτα το αγγλικο ερωτηματικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λευκό(καθαρό) οινοπνευμά δέν έχει πρόβλημα στό να καθαρίζεις πλακέτες..το μπλέ(φωτιστικό) οινοπνευμά κάνει ζημιά.

ανοιξέ το και κάνε έναν καλό καθαρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανακοίταξα στο νετ για να μην σε πάρω στο λαιμό μου. Με μια γρήγορη ματιά κάποιοι λένε πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις οινόπνευμα και κάποιοι λένε οχι γιατί μπορεί να φθείρει τη μπογιά πάνω στα πλήκτρα (εγώ είμαι με τους πρώτους). δεν ειναι και τόσο ευαίσθητη η μπογια). Όπως και νά χει το να το καθαρίζεις με κάτι δυνατό (σαν οινόπνευμα) μέρα παρα μέρα σίγουρα δεν κάνει. Η λύση εκ του ασφαλούς που λένε όλοι είναι διάλυμα σαπουνιού (αυτό των πιάτων). ΟΧΙ πολύ υγρό. Μουσκεύεις ελαφρώς τη μπατονέτα ή οδοντόβουρτσα ή πανί. Σίγουρα αποσυνδέεις τον Η/Υ απο κάθε πηγή ρεύματος (ακομη και μπαταρία) και μετά το καθάρισμα το αφήνεις να στεγνώσει πριν το βάλεις μπρος. Τελευταίο είναι εάν επιχειρήσεις να αφαιρέσεις το πληκτρολόγιο για κάποιο λόγο βεβαιώσου οτι αυτό δεν ακυρώνει την εγγύηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα σε ολους!!!Ειχε παει η μητερα μου το λαπτοπ της σε ενα τεχνικο να της κα8αρισει τα σκουπιδια μεσα στ ανεμιστηρακι ...Της καθαρισε την οθονη με αζαξ και εριξε δυο σταγονες και στ πληκτρολογιο...το πληκτρολογιο αυτη τη στιγμη δουλευει αλλα απο τοτε που επεσε το αζαξ βγαινουν συνεχεια τα φιλτρα πληκτρων και το πληκτρολογιο μενει με πατημενο το shift οτι κ αν εχω κανει δεν απενεργοποιειται....οι λυσεις.???να το βουτηξω στ οινοπνευμα μπας και εχει αζαξ πουθενα και ειναι κολλημενο.???καμια φορα ξεκολλαει αλλα μενει πατημενο παλι αλλα σε περιεγους συνδιασμους...δηλαδη δουλευουν ολα κανονικα αλλα δε δουλευει το αγγλικο ερωτηματικο....σας παρακαλω ρε παιδια πειτε μου εχω κανει τα παντα και δε στρωνει.....

 

 

Φίλε μου δεν νομίζω αν ξέρει τα βασικά αυτός που του το πήγες να έριξε azax χύμα στο πληκτρολόγιο.

Λογικά όπως και στην οθόνη θα καθάρισε τα γράμματα με ένα πανάκι.

Μπας και η μαμά είχε ρίξει καφέ νερό η χυμό παλιότερα και απλά τώρα  να μην  δουλεύει η μπορει να χαλασε κιολας.

Θα πρέπει να βγάλεις το πλαστικό γράμμα και το λαστιχάκι με προσοχή  που έχει  από κάτω και να καθαρίσεις με μια μπατονετα σεκαθαρό οινόπνευμα η contact cleaner την επαφή που θα δεις.

Αν και δεν νομίζω να κάνεις κάτι δοκίμασε το.

Και κάτι ακόμα μπορεί να μην έχει βάλει καλά την καλωδιοταινια στην θέση της.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...