Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να μοιραστώ τη σύνδεση του USB 3G modem με άλλα 2 λαπτοπ;


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>Καλησπέρα! Έχω μια 3G σύνδεση μέσω USB modem και θα ήθελα να τη μοιραστώ με τους συγκατοίκους μου; Μπορεί να γίνει αυτό με κάποιον απλό τρόπο; Μπορώ να μετατρέψω κάπως τον υπολογιστή μου σε hotspot;</p>

 

Edit: Γνωρίζω το πρόγραμμα ConnectifyMe αλλά χρειάζεται η Pro version για να μοιράσει σύνδεση 3G. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό αλλά το ότι υπάρχει κάποιο conflict μεταξύ του ConnectifyMe και της 3G σύνδεσης καθώς όταν έχω το ConnectifyMe στον υπολογιστή η σύνδεση 3G γίνεται "χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ" με το χαρακτηριστικό κίτρινο τριγωνάκι...

Επεξ/σία από liakos18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αγοράσεις έναν 3G router με πολύ χαμηλό κόστος συνδέοντας πάνω το USB modem σου και να μοιράζεις μέσω WiFi. 

Παράδειγμα ενός router: http://www.skroutz.gr/s/408540/TP-LINK-TL-MR3020.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

<p>Καλησπέρα! Έχω μια 3G σύνδεση μέσω USB modem και θα ήθελα να τη μοιραστώ με τους συγκατοίκους μου; Μπορεί να γίνει αυτό με κάποιον απλό τρόπο; Μπορώ να μετατρέψω κάπως τον υπολογιστή μου σε hotspot;</p>

 

Edit: Γνωρίζω το πρόγραμμα ConnectifyMe αλλά χρειάζεται η Pro version για να μοιράσει σύνδεση 3G. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό αλλά το ότι υπάρχει κάποιο conflict μεταξύ του ConnectifyMe και της 3G σύνδεσης καθώς όταν έχω το ConnectifyMe στον υπολογιστή η σύνδεση 3G γίνεται "χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ" με το χαρακτηριστικό κίτρινο τριγωνάκι...

Ευκολο... κάνεις τον υπολογιστή σου Gateway. Δηλαδη: 

Στις ρυθμίσεις της 3G σύνδεσης επιλέγεις κοινόχρηστη σύνδεση, σου αλλάζει την Ip σε μορφή 192.168.X.1 ... κανονίζεις σε όλους τους αλλους υπολογιστές να δώσεις IP της ίδιας οικογενείας αλλά να αλλάξεις μόνο το τελευταίο ψηφίο δηλαδη 192.168.Χ.2 ... 192.168.Χ.3 κτλ.. σαν GATEWAY(πυλη) δίνεις το ip του υπολογιστή που εχεις τη κάρτα δηλαδη το 192.168.1.Χ.1 και το ίδιο βάζεις στο DNS server απο κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...