Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD


C0uP_d3_GrAcE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Θελω τη βοηθεια σας! Ειναι να αγορασω sdd την αλλη εβδομαδα και ειμαι αναμεσα σε 4! Ειναι οι εξης:

 

Samsung 840 (128GB) http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31967&cat=6&sub=318&pmanuf=21&sort=undefined&step=undefined

 

Samsung Pro Series 840 (128GB) http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31969&cat=6&sub=318&pmanuf=21&sort=undefined&step=undefined

 

OCZ Vector VTR1 http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32680&cat=6&sub=318&pmanuf=1142&sort=undefined&step=undefined

 

OCZ Vertex 3  http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24107&cat=6&sub=318&pmanuf=1142&sort=undefined&step=undefined

 

Eυχαριστω εκ των προτερων και αναμενω απαντηση το συντομοτερο δυνατον γιατι εχω μπερδευτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε εγω δεν θα αγοραζα απο visionstudio εκτος οτι θα σου αργησουν στην παραγγελια σου αν τυχον χρειαστεις αντικατασταση την πατησες.

 

Τελος παντον αυτα που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι ταχυτητα εγγραφης, διαβασματος να ειναι σατα 3 και να υποστιριζει trim support, καλο ειναι να εχει οσο τον δυνατον και πιο πολλα IOPS.

 

Επισης επειδη θελω να αγορασω και εγω και ψηλο κοιτουσα τιμες παρατηρησα οτι π.χ με τα λεφτα ενος 240gb ssd μπορεις να αγορασεις με λιγοτερα gb ssd που συνδεεται σε Pci.xpress σαφως πιο γρηγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε εγω δεν θα αγοραζα απο visionstudio εκτος οτι θα σου αργησουν στην παραγγελια σου αν τυχον χρειαστεις αντικατασταση την πατησες.

 

Τελος παντον αυτα που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι ταχυτητα εγγραφης, διαβασματος να ειναι σατα 3 και να υποστιριζει trim support, καλο ειναι να εχει οσο τον δυνατον και πιο πολλα IOPS.

Ποιον προτεινεις απο τους 4?

 

Υ.Γ Εχω Gigabyte Z77 D3H, υποστηριζει SATA III (δεν ξερω αν παιζει ρολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον υποστιριζει σατα 3 η μητρικη σου θα δεχεται και σατα 3 ssd το θεμα ειναι και εγω δεν γνωριζω ακριβως για να σου πω ποιον απο τους 4, στο ψαξιμο ειμαι και εγω αν μας διαφωτισει καποιος που γνωριζει παρακαλω. Ο κοκκινος της corsair ειναι απο τους πιο γρηγορους. Να δεις να λεει Max Sequential Read: 555 MB/s Max Sequential Write: 515 MB/s  αυτους που δειχνεις εχουν χαλια Sequential Write Speed: 130 MB/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον υποστιριζει σατα 3 η μητρικη σου θα δεχεται και σατα 3 ssd το θεμα ειναι και εγω δεν γνωριζω ακριβως για να σου πω ποιον απο τους 4, στο ψαξιμο ειμαι και εγω αν μας διαφωτισει καποιος που γνωριζει παρακαλω. Ο κοκκινος της corsair ειναι απο τους πιο γρηγορους. Να δεις να λεει Max Sequential Read: 555 MB/s Max Sequential Write: 515 MB/s  αυτους που δειχνεις εχουν χαλια Sequential Write Speed: 130 MB/s.

 

Δεν έχουν σημασία τα Max Sequential Read/write...μονο σε benchmark θα δει διαφορές.. Καλύτερα να βλέπει μεγαλύτερα IOPS! Ο 840pro και ο Vector ειναι κορυφαίοι αυτή την περίοδο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εκανα υπομονη και θα αγοραζα κατι σαν και αυτο που θα δεις τεραστιες διαφορες σε ταχυτητες. Οι τιμες τους ολο και πεφτουν http://www.ocztechnology.com/ocz-revodrive-pci-express-ssd.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι, ο samsung (ο απλός) εχει built in trim, αν ξερετε?

δεν υποστηριζει συνδεση ahci η μητρικη μου και θα ηταν καλο το ssd που θα παρω να το εχει ενσωματωμενω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι, ο samsung (ο απλός) εχει built in trim, αν ξερετε?

δεν υποστηριζει συνδεση ahci η μητρικη μου και θα ηταν καλο το ssd που θα παρω να το εχει ενσωματωμενω αυτο

 

Ναι υποστηρίζει αλλα δεν έχει σχέση το trim του ssd με το achi που δεν υποστηρίζει η μητρική σου...Κανονικα θα έχει trim και χωρις achi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια ερώτηση κι εγώ αφού είμαστε στο θέμα της αγοράς SSD... Σε ένα σύστημα όπως το δικό μου που δεν έχει SATA 3, αξίζει η αγορά ενός μεταχειρισμένου έστω SSD σε SATA 2 ή να πάρω SATA 3 και να βάλω controller PCI-X, ή και τίποτα και να δουλεύει μέχρι να αλλάξω μητρική σε SATA 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον controller pci-x δεν καταλαβα γιατι θελεις να τον βαλεις. Αγορασε εναν σατα 3 και θα δουλευει σε σατα 2 και μελλοντικα αγοραζεις την μητρικη με σατα 3 και εισαι ετοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα δω διαφορά όμως με το σύστημά μου, ή θα πάει στράφι με το sata 2... Εξάλλου, με την κρίση δεν ξέρω άν και πότε θα κάνω αναβάθμιση. Αν είναι να μην υπάρξει σημαντική βελτίωση, να μην τον πάρω τώρα, αφού όταν με το καλό αναβαθμίσω, ίσως υπάρχουν πολύ καλύτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p> Θα δω διαφορά όμως με το σύστημά μου, ή θα πάει στράφι με το sata 2... Εξάλλου, με την κρίση δεν ξέρω άν και πότε θα κάνω αναβάθμιση. Αν είναι να μην υπάρξει σημαντική βελτίωση, να μην τον πάρω τώρα, αφού όταν με το καλό αναβαθμίσω, ίσως υπάρχουν πολύ καλύτεροι...</p>

 

Θα δεις τεράστια διάφορα στην ανταπόκριση του συστήματος σου! Θα ειναι πιο γρήγορο σε κάθε εργασία...απο το boot μέχρι τον χρόνο εκκίνησης του word.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...