Προς το περιεχόμενο

dell inspiron 7520


FreeDouriNozZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολη την παρεα.δεν εχω 3 μηνες αυτο το λαπτοπ.και εχω τα εξης προβληματα

1ον ενω οταν πηρα το λαπτοπ μ ενα μοζιλα ανοιχτο ο επεξεργαστης ηταν στο 1-2-3 % τωρα κανει σκαμπανεβασματα 13-14% χωρις καποια ιδιαιτερη εφαρμογη

αυτο ισχιει κ για την μνημη ενω δουλευε χαμηλα τωρα ειναι μονιμως στο 30 %

τι μπορει να φταιει

2ον στα καλα καθουμενα καποιες φορες με το Mouse συνδεδεμενο ενσυρμαρτο αρχιζει τρεμει το ποντικι και κανει τα δικα του κλικαρει οπου να ναι τρεμει γενικα και κανει οτι να ναι στο mozila

3ον μ εναν firefox ανοιχτο μονο το ανεμηστιρακη δουλευει ΠΛΕΟΝ σχεδον ακαταπαυστα και οι θερμοκρασιες εχουν ανεβει

post-219195-0-65881400-1363295398_thumb.jpg

 

και 61-62 φτανει

 

4ον

στα καλα καθουμενα πολυ συχνα με πεταει σε μια μονο ιστιοσελιδα απο μονο του πως μπορω να το αποφυγω αυτο...

η ιστιοσελιδα ειναι αυτη -->http://www.celluway.com/boca/client.php?offer=iqtest&country=gr&providerid=cat&context=ams1CJuyhYWm7_3LAxACGNOi2uKK5qCOLCIMMTc4LjEyOC44OS44KAE.&publisherid=UGR_GR_IQTS&l=fr-fr

 

τι γινεται ρε παιδια ξερει κανεις να με βοηθησει η να το σπασω να τελειωνω....

το antivirus δεν βγαζει καποιον ιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το 13%-14% cpu, πάλι με μόνο τον firefox ανοιχτό, μπορεί να μην το πιστεύεις, κι όμως ευθύνεται ο firefox.

Οση περισσότερη ώρα παραμένει ανοιχτός , τόση περισσότερη cpu θα σου καταναλώνει, γι αυτό κάπου ενδιάμεσα, όταν δεις μεγαλύτερη κατανάλωση στην cpu, θα τον κλείνεις και θα τον ανοίγεις πάλι.

 

Για το τρεμοπαίξιμο του mouse στον firefox και το άνοιγμα της σελίδας που αναφέρεις, ίσως να υπάρχει κοινή αιτία.

Κατέβασε το malwarebytes http://www.malwarebytes.org/ και τρέξτο, γιατί τo antivirus δεν μπορεί να εντοπίσει τα πάντα.

 

Οι θερμοκρασίες μπορεί να έχουν κάποια λογική, λόγω επεξεργαστή. Αυτό όμως το αφήνω να σου το απαντήσει κάποιος με περισσότερες γνώσεις από εμένα.

 

Πάντως εφόσον έχεις εγγύηση, και μάλιστα dell, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να επικοινωνήσεις με το service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε έχεις κολήσει ιό.έχω και εγώ το 7520(εξαιρετικό εργαλείο) αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα,εδώ παίζω αρκετά βαριά παιχνίδια και δεν κάνει κιχ ο ανεμηστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια που μιλάτε για το 7520, αναρωτιέμαι αν υπάρχει Ελλάδα με i5 και fullHD οθόνη.  Στο skroutz βρίσκω μόνο είτε με i5 και την απλή οθόνη, είτε με i7 και την fullHD. 

 

Επίσης, επειδή μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση αν και ακριβή, θα ήθελα να μου πείτε τα υπερ και κατά της κάρτας γραφικών (AMD δεν έχουν όλα;  ) σε σχέση με μια αντίστοιχη Nvidia.  Όπως επίσης και διάρκεια μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα,παντως με το αβαστ που κανω σκαν δεν βρισκει τπτ,τι να πω θα το παω σε κανεναν ειδικο να το κοιταξει..

-Έκανες πλήρη σάρωση με το malwarebytes όπως σου είπε ο/η magdalhnh?

-Βάλε adblock στον firefox.

-Τρέξε CCleaner και κάνε καθαρισμό της registry/cache κλπ.

-Κάνε μια ανασυγκρότηση αν δε βαριέσαι.

 

Επίσης:

Με το που κάνεις τα παραπάνω, κάνεις μια επανεκκίνηση, κλείνεις όλα τα ανούσια προγράμματα από το startup, ανοίγεις cpu-z και μας λες τις θερμοκρασίες χωρίς να ανοίξεις κανένα άλλο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια που μιλάτε για το 7520, αναρωτιέμαι αν υπάρχει Ελλάδα με i5 και fullHD οθόνη.  Στο skroutz βρίσκω μόνο είτε με i5 και την απλή οθόνη, είτε με i7 και την fullHD. 

 

Επίσης, επειδή μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση αν και ακριβή, θα ήθελα να μου πείτε τα υπερ και κατά της κάρτας γραφικών (AMD δεν έχουν όλα;  ) σε σχέση με μια αντίστοιχη Nvidia.  Όπως επίσης και διάρκεια μπαταρίας.

για την πρώτη ερώτηση νομίζω όχι,δεν βγαίνει ο ι5 με την full hd οθόνη,τώρα όσο αφορά τα games μιας και παίζω αρκετά παρόλο που δεν ήταν βασικό κριτίριο αγώρας του λαπτοπ,το 7520 το πήρα σαν ένα αξιόπιστο εργαλείο δουλειάς για την σχολή μου μιας και έχει απίστευτη ποιότητα κατασκευής(το περισσότερο μέρος του είναι απο αλουμίνιο) καθώς και μεταφέρεται εύκολα + την εγγύηση της dell που άμα μου πάθει κάτι μένω ήσυχος.

η 7730m λοιπόν τα πάει περίφημα και ομολογώ πως δεν περίμενα οτι είναι τόσο καλή για ένα μη gaming λάπτοπ,βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με την 640m και σε όσα παιχνίδια έχω παίξει με έχει ικανοποιήσει πλήρος!  http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-7730M.72678.0.html

ποιό συγκεκριμένα στο metro 2033 όλα high, ΑΑ χ2 και την μέγιστη ανάλυση του λάπτοπ έβγαλα γύρο στα 30 fps σύμφωνα με το fraps(το λίγοτερο που έπεσε ήταν 27 αλλά σε κάθε περίπτωση έιναι playable και δεν αισθάνεσαι ίχνος lag.)

στο resident evil 5 με dx10 και όλα high με AAx4 παίζει νερό αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς fps(πολύ καλύτερα απο το μετρο τρέχει!)

 

στο bf3 τα γραφικά δεν τα έχω πειράξει μου τα έχει ρυθμήσει μόνο του το παιχνίδι και απόσο θυμάμαι τα περισσότερα είναι medium και κάποια high.ενοείται οτι είναι playable και πολύ smooth μάλιστα καθώς παίζω μόνο Online και δεν υπάρχει καθόλου lag ή frame drop.

γενικά ότι έχω βάλει το έχει παίξει άνετα χωρίς συμαντηκές υποχωρήσεις στα γραφικά και ενωείται την ανάλυση σε όλα τα παιχνίδια την έχω φουλ(έχω το i5 μοντέλο και δεν έχει full hd δυστιχώς,βέβαια γιαυτό τρέχει τόσο καλά όλα τα games σε medium-high,φαντάζομαι με την full hd θα τρώει ζόρι)

ότι άλλο θές πές μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου. Από μπαταρία πώς τα πάει;

απο μπαταρία,με μια πλήρη φόρτηση βγάζει πάνω απο 3 ώρες και κάτω απο 4 ανάλογα τη χρήση βέβαια.

συγκεκριμένα με σερφάρισμα,ταινίες και μουσική μου βγάζει 3 ώρες και κάτι και η φωτηνώτητα στο 60%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...