Προς το περιεχόμενο

Dual boot Windows 8 + Ubuntu 11.10 ...καίει!!


gon1332

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα insomn-ήτες,

 

πρόσφατα αποφάσισα να εγκαταστίσω στο laptop μου το νέο Windows 8. Είχα μία εγκατάσταση του Windows 7 και παράλληλα μία του Ubuntu 11.10. Ο σκληρός είναι χωρισμένος σε 4 partitions. Το ένα ειναι SYSTEM RESERVED, το άλλο είναι ο bootloader και έχω και άλλα 2 για κάθε λειτουργικό. Αυτά φαίνονται και στο screenshot που επισυνάπτω:post-223995-0-31620900-1363310245_thumb.png

 

Κάνω λοιπόν ένα backup κάποια από τα αρχεία μου στο linux και εισάγω το δισκάκι του Windows 8. Κάνω format το C partition, όπου ήταν το 7 και ολοκληρώνω εύκολα και επιτυχώς το 8. Για κακή μου όμως τύχη, με την εκκίνηση του υπολογιστή μου έβλεπα μόνο το Windows 8, χωρίς να έχω τη δυνατότητα επιλογής λειτουργικών. Δοκίμασα το EasyBCD, αλλά τίποτα. Το χειρότερο είναι ότι παρατηρώντας την εικόνα που επισυνάπτω, το partition του linux είναι άδειο...αλλά λογικά έτσι θα το βλέπει το windows λόγω μη υποστήριξης του ext4 file system. Τι μπορώ να κάνω ώστε να εμφανίσω και το linux κατά το boot;

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

 

Εκτός απ'το backup, ο σημαντικότερος λόγος που το χρειάζομαι είναι ότι αποτελεί το βασικό μου λειτουργικό σύστημα και ήταν πραγματικά σπάσιμο που έγινε κάτι τέτοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πρέπει να ακολουθήσω τα βήματα για windows 7 Link.png Site: http://www.insomnia.gr/topic/317244-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-grub-2/">από αυτό το thread .

 

Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να χάσω το boot του Windows;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8α κάνεις αυτά που λέει από μέσα από το live cd και θα είσαι άρχοντας

μετά που θα ξαναβάλεις τα 7 γιατί θα βρίζεις με τα 8 θα κάνεις πάλι το ίδιο :devil: :devil: :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...