Προς το περιεχόμενο

Συσκευές και παρακολούθηση


weissheit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Με μια αναζήτηση το διαδίκτυο, το μάτι μου έπεσε σε αυτό: http://24wro.blogspot.gr/2012/04/blog-post_5140.html ψάχνοντας διάβασα ότι και λοιπές οικιακές συσκευές που έχουν απλά πρόσβαση στο διαδίκτυο, έχουν τέτοιες.."δυνατότητες" και επίσης κατά καιρούς ακούω διάφορους να υποστηρίζουν ότι τα κινητά όλων μας παρακολουθούνται.  :ph34r:  :P

Εσείς τι πιστεύετε σχετικά με κάτι τέτοια; Είναι παρατραβηγμένα και μοιάζουν με σενάρια επιστημονικής φαντασίας ή έχουμε μείνει πίσω;

Χαλαρή συζήτηση!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση αυτη καθ αυτη δεν μπορεί να κάνει κατι τετοιο, απο την στιγμη ομως που την συνδέσεις στο ρουτερ τα πραγματα αλλάζουν δραματικά

 

 

Για αυτό λοιπόν μακριά η τηλεόραση απο το ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά είναι άστα να πάνε. Ιδίως εάν μιλάμε για Android, δηλαδή... ένα λειτουργικό το οποίο αναπτύσσει μια εταιρεία που βασίζει την κερδοφορία της στη συλλογή δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά είναι άστα να πάνε. Ιδίως εάν μιλάμε για Android, δηλαδή... ένα λειτουργικό το οποίο αναπτύσσει μια εταιρεία που βασίζει την κερδοφορία της στη συλλογή δεδομένων.

ή το iOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση αυτη καθ αυτη δεν μπορεί να κάνει κατι τετοιο, απο την στιγμη ομως που την συνδέσεις στο ρουτερ τα πραγματα αλλάζουν δραματικά

 

 

Για αυτό λοιπόν μακριά η τηλεόραση απο το ιντερνετ

 

και που ξέρεις εσύ ότι η τηλεόραση δεν έχει κάποιο κύκλωμα-κεραία προχωρημένης τεχνολογίας που επικοινωνεί με κάποιον δορυφόρο?

 

εγώ πάντως δεν έχω να κρύψω τίποτα και το διασκεδάζω όλο αυτό το "ότι κάποιος μπορεί να με παρακολουθεί", γελάω που χάνουν τον χρόνο τους...

 

 

ή το iOS.

έλα σε παρακαλώ που θα μιλήσεις για το iOS

 

άντε απο δω ρε, κάντε τον ban re που τόλμησε να πιάσει στο στόμα του το iOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξέρεις εσύ ότι η τηλεόραση δεν έχει κάποιο κύκλωμα-κεραία προχωρημένης τεχνολογίας που επικοινωνεί με κάποιον δορυφόρο?

 

εγώ πάντως δεν έχω να κρύψω τίποτα και το διασκεδάζω όλο αυτό το "ότι κάποιος μπορεί να με παρακολουθεί", γελάω που χάνουν τον χρόνο τους...

 

 

έλα σε παρακαλώ που θα μιλήσεις για το iOS

 

άντε απο δω ρε, κάντε τον ban re που τόλμησε να πιάσει στο στόμα του το iOS

 

 

Το ξέρω εγώ επειδή είναι δουλειά μου, πληροφοριακά αν έβαζαν μέσα κύκλωμα για να κάνει αυτή τη δουλειά, η τηλεόραση θα στοίχιζε καμια 100 ευρώ παραπάνω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, δευτερον από τη στιγμή που θα εντοπιζόταν τέτοιο κύκλωμα παρακολούθησης  από κάποιον όπως πχ. Εγώ, ένα ανέβασμα wiki με αποσυναρμολόγηση για να το βρούν όλοι μόνοι τους ως απόδειξη, θα έτρωγε τέτοιες τρελές αγωγές η εταιρία που θα ήταν ασύμφορο. Πάντως μου αρέσει που υπάρχουν αυτά τα 2 είδη ανθρώπων. Αυτών που νομίζουν ότι τους παρακολουθούν λες και είναι celebrities και οι άλλοι που καταγράφουν την κάθε πίπα, πισοκωλλητό, duckface ,shitface  και τα ανεβάζουν κ από μόνοι τους. Πραγματικά για γέλια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα κινητά είναι άστα να πάνε. Ιδίως εάν μιλάμε για Android, δηλαδή... ένα λειτουργικό το οποίο αναπτύσσει μια εταιρεία που βασίζει την κερδοφορία της στη συλλογή δεδομένων.

Care to elaborate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω εγώ επειδή είναι δουλειά μου, πληροφοριακά αν έβαζαν μέσα κύκλωμα για να κάνει αυτή τη δουλειά, η τηλεόραση θα στοίχιζε καμια 100 ευρώ παραπάνω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, δευτερον από τη στιγμή που θα εντοπιζόταν τέτοιο κύκλωμα παρακολούθησης  από κάποιον όπως πχ. Εγώ, ένα ανέβασμα wiki με αποσυναρμολόγηση για να το βρούν όλοι μόνοι τους ως απόδειξη, θα έτρωγε τέτοιες τρελές αγωγές η εταιρία που θα ήταν ασύμφορο. Πάντως μου αρέσει που υπάρχουν αυτά τα 2 είδη ανθρώπων. Αυτών που νομίζουν ότι τους παρακολουθούν λες και είναι celebrities και οι άλλοι που καταγράφουν την κάθε πίπα, πισοκωλλητό, duckface ,shitface  και τα ανεβάζουν κ από μόνοι τους. Πραγματικά για γέλια.

ε κοίτα, δεν έχει περάσει από το μυαλό σας ποτέ ότι μπορεί να παρακολουθούν το κινητό σας? να δουν αν είστε τρομοκράτης πχ...

 

Φίλε μου, δεν έχω ανοίξει τηλεόραση αλλά μιλάμε για τηλεόραση, τι είναι μια τηλεόραση λοιπόν?

δεν έχει η τηλεόραση κυκλώματα που παίρνουν το σήμα και το αποκωδικοποιούν? δεν μπορεί ο αποκωδικοποιητής να κάνει και κάτι άλλο ταυτόχρονα? ναι οκ είναι επιστημονική φαντασία αλλά όχι πως δεν μπορεί να γίνει!

 

όσο για το ποσό που λες +100, σορρυ αλλά θα πάνε σε κάποιον και θα του πουν "Κύριέ μου, έχετε μια Super τηλεόραση που σας παρακολουθεί και θέλουμε 100 ευρώ επιπλέον"? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή το iOS.

 

Μωρέ σε κανένα δε τη γλυτώνεις. Απλά στο Android είσαι σε χειρότερη μοίρα απ' ότι στα υπόλοιπα.

 

Care to elaborate?

 

Τα έγραψα όλα στο πρώτο post. Νομίζω αρκούν. Η Google είναι εταιρεία που βασίζει την κερδοφορία τις στις διαφημίσεις, άρα στη συλλογή δεδομένων. Γι αυτήν, η συλλογή των δεδομένων των χρηστών είναι χρυσάφι. Σκέψου το Facebook για να το καταλάβεις καλύτερα. Και στον αντίποτα, σκέψου τη Microsoft. Προφανώς, ούτε η MS έχει να 'χάσει κάτι' απ' αυτή τη δουλειά, αλλά δε καίγεται και τόσο να παρακολουθεί τα πάντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κοίτα, δεν έχει περάσει από το μυαλό σας ποτέ ότι μπορεί να παρακολουθούν το κινητό σας? να δουν αν είστε τρομοκράτης πχ...

 

Φίλε μου, δεν έχω ανοίξει τηλεόραση αλλά μιλάμε για τηλεόραση, τι είναι μια τηλεόραση λοιπόν?

δεν έχει η τηλεόραση κυκλώματα που παίρνουν το σήμα και το αποκωδικοποιούν? δεν μπορεί ο αποκωδικοποιητής να κάνει και κάτι άλλο ταυτόχρονα? ναι οκ είναι επιστημονική φαντασία αλλά όχι πως δεν μπορεί να γίνει!

 

όσο για το ποσό που λες +100, σορρυ αλλά θα πάνε σε κάποιον και θα του πουν "Κύριέ μου, έχετε μια Super τηλεόραση που σας παρακολουθεί και θέλουμε 100 ευρώ επιπλέον"? :P

μια τηλεόραση φυσικά και ΘΑ μπορούσε τεχνικά να κάνει εκτός λήψης και εκπομπή σήματος αλλά δεν νομίζω ότι κάποιος σου εχει επιβάλει την χρήση των συσκευών που αναφέρεις, αν τις φοβάσαι τόσο πολύ τις πετάς. Ομοίως μπορείς να μην χρησιμοποιείς κουζίνες, πλυντήρια, ψυγεία γιατί τεχνικά και αυτές ΘΑ μπορούσαν να σε παρακολουθούν αν και δεν εχει αναφερθεί κάποια περίπτωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το facebook απ' όσο ξέρω είναι και στην διάθεση της CIA και για την google δεν το συζητάμε! 

 

Εδώ επίσης βρήκα και για μια άλλη εταιρεία κολοσσό, την verizon:

http://www.polispress.gr/i-tileorasi-vlepi-ke-akoui-ti-kanete-sto-spiti/

 

Και εδώ για τα smartphones, που είναι λίγο πολύ γνωστά σε όλους:

http://ipaideia.gr/prosoxi-kindinos-klopis-prosopikon-dedomenon-apo-kinita.b8dfd93e3633b0244e6043ee2aaf8c57.htm

 

Λοιπόν, επίσης δεν θέλω να πιστεύω ότι έχουμε ψωνιστεί και την έχουμε δει celebrities με την παρακολούθηση, ούτε ότι θα φτάσουμε στα άκρα να έχουμε εμμονές καταδίωξης. Η συζήτηση γίνεται σε χαλαρό επίπεδο και περισσότερο με ενδιαφέρει η γνώμη σας για το αν στέκουν αυτά. Ας πούμε η απάντησή σου De@th L0rd μέχρι ένα σημείο ήταν αρκετά κατατοπιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το facebook απ' όσο ξέρω είναι και στην διάθεση της CIA και για την google δεν το συζητάμε! 

 

 

Ακριβώς γιατι φοβάστε, τουλάχιστον οσοι ανεβάζετε φωτο, βιντεο, ονόματα, διευθύνσεις, δραστηριότητες από την προσωπική σας ζωη στο fb, δεν έχετε ανάγκη απο τετοιου ηδους συσκευές, Το κάνετε μόνοι σας και μάλιστα σε κοινή θέα :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μωρέ σε κανένα δε τη γλυτώνεις. Απλά στο Android είσαι σε χειρότερη μοίρα απ' ότι στα υπόλοιπα.

 

 

Τα έγραψα όλα στο πρώτο post. Νομίζω αρκούν. Η Google είναι εταιρεία που βασίζει την κερδοφορία τις στις διαφημίσεις, άρα στη συλλογή δεδομένων. Γι αυτήν, η συλλογή των δεδομένων των χρηστών είναι χρυσάφι. Σκέψου το Facebook για να το καταλάβεις καλύτερα. Και στον αντίποτα, σκέψου τη Microsoft. Προφανώς, ούτε η MS έχει να 'χάσει κάτι' απ' αυτή τη δουλειά, αλλά δε καίγεται και τόσο να παρακολουθεί τα πάντα...

Ετσι οπως το θετεις ειναι οντως σωστο.

 

Απλα κατα τη γνωμη μου δεν εμπιπτει (μαλλον) σε αυτο που ο ts εθεσε ως παρακολουθηση (βλ. καμερες, στιγμα θεσης κλπ). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ σε κανένα δε τη γλυτώνεις. Απλά στο Android είσαι σε χειρότερη μοίρα απ' ότι στα υπόλοιπα.

 

 

Τα έγραψα όλα στο πρώτο post. Νομίζω αρκούν. Η Google είναι εταιρεία που βασίζει την κερδοφορία τις στις διαφημίσεις, άρα στη συλλογή δεδομένων. Γι αυτήν, η συλλογή των δεδομένων των χρηστών είναι χρυσάφι. Σκέψου το Facebook για να το καταλάβεις καλύτερα. Και στον αντίποτα, σκέψου τη Microsoft. Προφανώς, ούτε η MS έχει να 'χάσει κάτι' απ' αυτή τη δουλειά, αλλά δε καίγεται και τόσο να παρακολουθεί τα πάντα...

ΠΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...